Мобільні янголи
![](https://akhmetovfoundation.org/rails/active_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--15f248bfb2ce089b068a1d12f75198c69be87502/web%20%D0%B7%D0%B0%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B0%D1%8F.jpg?content_type=image%2Fjpeg&disposition=inline%3B+filename%3D%22web+zaglavnaya.jpg%22%3B+filename%2A%3DUTF-8%27%27web%2520%25D0%25B7%25D0%25B0%25D0%25B3%25D0%25BB%25D0%25B0%25D0%25B2%25D0%25BD%25D0%25B0%25D1%258F.jpg)
Коли я згадую про роботу Фонду в перші роки збройного конфлікту, пам'ять піднімає низку страшних картинок ‒ евакуація, поранені діти, психологічна допомога, допомога ліками. І, звичайно ж, продуктові набори, які врятували безліч життів. У пакетах від Гуманітарного штабу Ріната Ахметова не було делікатесів, тільки базові продукти. Найважливіші, щоб вижити.
Але далеко не в усіх населених пунктах і маленьких селах можна було розмістити стаціонарні пункти видачі ‒ це було небезпечно через постійні обстріли в червоних зонах, через їх віддаленість. Але там жили люди. Найчастіше люди похилого віку та інваліди ‒ хто не зміг виїхати. У нелюдських умовах, часто без світла і газу. Їм потрібно було допомогти вижити. І завдання було поставлене чітко – допомогти всім!
У травні 2015 року прийшло рішення ‒ почали працювати бригади мобільної видачі (БМВ) ‒ унікальна система доставки наборів виживання жителям на лінії зіткнення. Тоді Фонд Ріната Ахметова створив систему допомоги, в основі якої ‒ мобільність, гнучкість і швидкість.
Мобільні бригади регулярно доставляли допомогу в десятки населених пунктів, куди рідко або ніколи не приїжджали інші місії, і де мирні жителі найбільш гостро відчувають нестачу продуктів, ліків, будь-якої допомоги. Часто вони потрапляли під обстріли і дивом залишалися живі. Ось такі герої, мобільні янголи.
До речі, у багатьох селищах на лінії зіткнення (яке ж слово колюче) до сих пір не працюють магазини, сюди не ходять автобуси і рідко підвозять продукти. І волонтери Фонду досі доставляють допомогу Ріната Ахметова в найнебезпечніші точки Донбасу.
Цього року в Маріуполі до шостої річниці створення проєкту «Бригади мобільної видачі» представники Фонду, волонтери та мешканці міста висадили в міському парку алею троянд. Алея створена в рамках проєкту Музей «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова. Кожен кущ ‒ це символ однієї історії жителя Донбасу, життя якого з початком збройного конфлікту розділилася на «до» і «після».
Чому в Маріуполі? Все дуже логічно. Саме в Маріуполі працював найбільший логістичний центр Гуманітарного Штабу. Допомога відправлялася у більше 100 населених пунктів «сірої зони». У віддалені села, міста і селища її доставляли мобільні бригади видачі. Понад п'ять тисяч волонтерів узяли участь у роботі Гуманітарного Штабу. Це водії продуктових фур, маршруток, які вивозили людей з воєнного пекла, а також фасувальники, оператори гарячої лінії, психологи.
Допомога кожного неоціненна і важлива. Всього за роки конфлікту Фонд Ріната Ахметова видав жителям Донбасу понад 12,5 мільйонів наборів виживання.
Музей «Голоси Мирних» ‒ безпрецедентний документальний проєкт, мета якого ‒ розповісти людям про ситуацію на Донбасі, своєрідна колекція оповідей мирних жителів про пережиті ними трагічні події. Важливо зберегти ці історії, щоб вони більше ніколи не повторювалися.