Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Що таке самооцінка дитини та як її підвищити: поради для батьків

Самооцінка означає, що ми позитивно ставимося до себе та знаємо, що ми цінні. Самоповага і впевненість йдуть пліч-о-пліч, даючи нам віру в те, що ми можемо впоратися з усіма складнощами.
Люди з об'єктивною самооцінкою пишатимуться своїми досягненнями і почуватимуться коханими та щасливими. Це допомагає дітям та молодим людям почуватися впевнено, отримувати новий досвід та освоювати навички. Якщо вони припустяться помилок або справи підуть не так добре, як вони сподівалися, це допоможе їм обміркувати те, що сталося, і спробувати ще раз.


Деяким дітям потрібно більше підтримки, щоб повірити у себе, ніж іншим. Батьки можуть допомогти своїй дитині вирости впевненим у своїх силах.


Протягом усього життя, навіть у дорослому віці, ми можемо працювати над покращенням критеріїв самооцінки, почуття власної гідності та віри у себе. А формування здорової самооцінки в дитячому віці полегшить вирішення проблем, допоможе дитині розкрити свій потенціал і побудувати здорову дружбу та стосунки. Про те, коли формується самооцінка, та ще багато іншого, поговоримо в цій статті.

Як визначити самооцінку: розбираємося в основах

Самооцінка — це загальне почуття власної гідності чи особистої значущості. Простими словами: термін описує те, як людина ставиться до самої себе. Дитина не народжується з високою чи низькою самооцінкою — вона має цього навчитися. Дуже важливо допомогти дітям розвинути це почуття, і неможливо переоцінити роль батьків у формуванні самооцінки.

Якою буває самооцінка?

Гарна самооцінка — це запорука того, що вони з більшою ймовірністю пробуватимуть щось нове, заводитимуть друзів та вирішуватимуть проблеми, з якими стикаються у своєму житті.
Дитина з заниженою самооцінкою, швидше за все, матиме негативні думки про свою цінність як особистість. Деякі загальні ознаки низької самооцінки такі:

  • малюк почувається непотрібним;
  • нездатність упоратися з нормальним рівнем розчарування;
  • страх невдачі чи сорому;
  • низький рівень мотивації та інтересу;
  • уникнення та невикористання нових можливостей;
  • звинувачення інших у своїх помилках;
  • негативні порівняння себе з іншими;
  • проблеми з пошуком друзів;
  • невміння приймати компліменти;
  • перманентна присутність почуття тривоги чи стресу.

Невпевнені в собі діти можуть дозволити іншим погано поводитися з ними, і їм буде важко постояти за себе. Вони можуть легко здатися, і їм важко впоратися з ситуацією, коли вони роблять помилку, програють або зазнають невдачі.

Ознаки адекватної самооцінки

У дитини самооцінка формується тим, як він бачить себе і як до нього ставляться інші, та перший погляд зі сторони, з яким він зустрічається — батьківський.


Батькам дуже важливо думати про свою дитину і ставитися до неї тепло та позитивно. Щоб мати здорову високу самооцінку, діти повинні відчувати, що вони:

  • перебувають у безпеці;
  • можуть досягати успіхів та бути корисними;
  • незалежні, унікальні, особливі;
  • щасливі;
  • кохані.

Дорослим потрібні терпіння та наполегливість, щоб допомогти своїм дітям підвищити впевненість у собі, але результат не змусить себе чекати. Діти з нормальною самооцінкою затвердяться у думці, що вони гідні люди, здатні досягти успіху в досягненні своїх цілей. Навпаки, приниження дітей та постійна критика можуть серйозно підірвати їхнє прийняття себе.

У якому віці переважно формується самооцінка дитини?

Щойно малюки народжуються, вони починають пізнавати світ, і це стартова точка, з якої починає формуватися самооцінка. Саме з цього раннього досвіду — з того, що вони бачать, чують та відчувають у сім'ї — вони починають складати уявлення про себе і таким чином відбувається природний розвиток самооцінки. Вони дізнаються, чи їх люблять, чи цінні вони і чи є «досить хорошими».


Як формується адекватна самооцінка?

Маленькі діти часто оцінюють себе за тим, що вони можуть робити, наприклад, наскільки добре вміють бігати, самостійно справлятися із завданнями чи грати. Чим впевненіше вони роблять щось, тим більше зростає їхня самоцінність. Завдяки цьому діти можуть краще адаптуватися в ігровій групі, дошкільному закладі, а потім у школі та дорослому соціумі.


У міру того, як діти ростуть, вони кидають виклик самим собі, опановуючи нові навички. І тому вони використовують власну внутрішню мотивацію. Дітям необхідно пережити як успіх, так і невдачу, оскільки і те, й інше природним чином відбувається протягом усього життя.


Діти, які досягли успіху (самостійно або зі сторонньою допомогою), обов'язково спробують знову, щоб досягти ще більших результатів, задоволення та високої самооцінки. Невдачі, що повторюються, можуть означати, що діти втрачають впевненість у собі, відмовляються від спроб робити щось і можуть розвинути негативні думки про себе. Вміння добре справлятися з розчаруваннями допоможе підняти самооцінку.

Чому підліткам важливо формувати адекватну самооцінку?

Нестача впевненості у собі може особливо важко відчуватися у підлітковому віці — коли молоді люди перебувають у перехідному періоді, стикаються з першими серйозними труднощами і відбувається становлення їхнього дорослого світогляду.


Самооцінка для підлітка важлива, оскільки вона дозволяє не боятися змін, йти на здоровий ризик та вирішувати проблеми. У свою чергу, їх навчання та розвиток будуть продуктивними та налаштують на здорове та щасливе майбутнє.


Підліток зі здоровою самооцінкою з більшою ймовірністю демонструватиме позитивні поведінкові характеристики, такі як:

  • діяти незалежно та зріло;
  • пишатися своїми здобутками;
  • приймати розчарування та ставитися до них відповідально;
  • отримувати новий досвід та вдосконалюватися;
  • допомагати іншим, коли це можливо.
Якщо ви хочете перевірити рівень впевненості вашої дитини у своїх силах, або не знаєте, як підвищити впевненість в собі, ви можете пройти онлайн-тестування на самооцінку для підлітків.
 

Поради батькам: як підвищити самооцінку підлітка та дитини молодшого віку?

Не перестарайтеся за допомогою

Важливо зберігати терпіння — не беріть на себе відповідальність і не виконуйте щось за дитину, щоб заощадити час. Ваша дитина незабаром чекатиме, що ви продовжите все робити за неї, і не відчуватиме задоволення, досягаючи успіху самостійно.


Будьте уважні та співчутливі

Приділяйте дитині час та щиро показуйте, що вам цікаво те, що вона робить. Малюк має відчувати, що його чують, і знати, що ви довіряєте його рішенням. Допоможіть йому повірити в те, що він може досягти успіху, розбиваючи великі завдання на дрібніші, яких він може досягти.

 

Хваліть та заохочуйте

Дуже важливо допомогти дитині розвинути самооцінку, заохочуючи її. Дитинство та юність — це час навчання нового, тому необхідно хвалити дитину не лише за те, що вона добре справляється з глобальними завданнями, а й за невеликі кроки на цьому шляху.


Навчіть керувати емоціями та розчаруванням

Навчання реагувати на невдачі також є важливим для розвитку самооцінки дітей. Проведення малюків і підлітків через складні емоції може бути непростим завданням, але навчившись з ними справлятися, ви допоможете підвищити їхню самооцінку.


Робіть акцент на позитивних результатах

Покажіть дитині, що ви цінуєте її за індивідуальні таланти, а не лише за оцінки. Зосередьтеся на її сильних сторонах.
Діти з низькою самооцінкою надзвичайно схильні до самокритики та сумнівів, що можуть щось робити добре. Діти з високою самооцінкою почуваються улюбленими, прийнятими та впевненими в собі. Вони пишаються тим, що можуть і оцінюють себе позитивно.
 

Пройдіть тест та дізнайтеся: Яка самооцінка у вашого підлітка? ОНЛАЙН-ТЕСТ