Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Життя в балансі. БЛОГ Альони Лук’янчук, психолога, гештальт-терапевта, експерта Гуманітарного штабу

17.07.2016

Як зробити своє життя різнобічної й гармонійної

Найголовніше – гармонія

Вперше за 3 роки я опинилася у відпустці. Три роки без повноцінного відпочинку – це багато. Перші дні я за звичкою прокидалася о 7 ранку й ніяк не могла змиритися з тим, що мені нікуди не треба бігти. Мозок був шокований, я й поготів. Море радувало дуже недовго, решту часу я чомусь відчувала тривогу. Такий собі трудоголік «в зав’язці».

Перші дні було важко звикнути до нового розпорядку життя. І тільки тоді я зрозуміла, наскільки втомилася за весь цей час, а за останні 2 роки особливо.

Загалом, весь цей час «бігли» багато хто – і хто від чого. Хто від страху не знайти себе в новому житті працював цілодобово безперервно без вихідних, хто, тікаючи від війни, переїжджав кілька разів поспіль, змінюючи роботу, життя, і щоразу намагаючись інтегруватися в суспільство, де тебе не чекають, забуваючи про себе і близьких. Хтось допомагав іншим, як мої колеги з Гуманітарного штабу Ріната Ахметова, волонтери, журналісти й багато інших людей із соціальних служб, міжнародних організацій тощо. Більш ніж мільйон людей, плюс ще кілька мільйонів на сході країни, 2 роки живуть так, немов беруть участь у марафоні під назвою «вижити».

Є таке поняття, як «втома металу» – процес поступового накопичення пошкоджень під дією змінних (часто циклічних) напруг, які призводять до руйнування матеріалу за певний час.

Навіть метал із часом руйнується, що вже говорити про організм і психіку людини. У звичайному житті йдеться про втому або емоційне вигоряння. Це не так просто: не тільки вижити, але жити всіма сторонами нашого життя.

Оскільки, віддаючи 90% часу роботі, ми втрачаємо багато іншого. Так само, як віддаючи 90% часу родині, ми в якийсь момент почнемо шкодувати про це. Чому?

У кожного своє уявлення про те, як жити правильно. Але є чітке розуміння балансу, який має дотримуватися для якісного відчуття життя. Не правильного, а саме якісного або гармонійного, щоб не було «боляче за безцільно прожиті роки…».

Адже в житті найголовніше – гармонія. Колесо життєвого балансу дозволяє вивчити ваше життя, визначити слабкі місця, над якими потрібно працювати, побачити справжні причини проблем, і намітити шляхи їх розв’язання.

Що таке колесо балансу

Візьміть звичайний аркуш паперу. На ньому необхідно намалювати коло й розділити його на 6–10 рівних частин. Ці частини – ваші життєві цінності. У кожної людини вони різні. Це можуть бути сімейні стосунки, гроші або кар’єра, здоров’я, відпочинок і так далі. Варто задуматися, і визначити максимально важливі цінності саме для вас.

Оцініть задоволеність кожної з частин життя. Для цього використовуйте 10-бальну шкалу. 0 означатиме повну незадоволеність, а 10 – максимальну задоволеність. Причому дотримуватися потрібно не якихось стандартних вимог, а особистого відчуття. Наприклад, ви отримуєте зарплату, яка повністю забезпечує задоволення повсякденних потреб. Але ваше оточення вважає, що ви повинні заробляти більше. Оцінку треба ставити, з огляду на власні відчуття. Думка оточуючих не повинна впливати на ваше колесо життєвого балансу.

Щоб вказати оцінки на малюнку, треба намітити шкалу від 0 (в центрі кола) до 10 (його межа). Потім позначте на кожному секторі виставлену оцінку. Щоб колесо балансу життя було більш зрозумілим, зафарбуйте зону, яка відповідає виставленій оцінці.

Якщо ваше життя прагне до повної гармонії, то ви отримаєте повністю зафарбоване на одному рівні коло.

Якщо оцінки відрізняються одна від одної, особливо якщо вони істотно відрізняються, то необхідно вживати заходів.

Класичні сторони життя, які мають бути в колесі балансу в кожної людини:

• Стосунки

Ваше оточення має складатися тільки з важливих для вас людей. Спілкування й соціалізація відіграють важливу роль у житті людини, оточення суттєво впливає на життєвий баланс. Тому необхідно звернути особливу увагу на коло спілкування.

• Родина

Ваші рідні – це надійна опора та підтримка. Добрі стосунки із сім’єю допоможуть будувати успішне майбутнє. Однак ця сфера може й негативно вплинути на подальший розвиток. Якщо вам потрібен баланс у житті, варто уважно поставитися до родичів і ваших стосунків із ними.

• Робота

Для життєвого балансу потрібна улюблена робота з добрим доходом. Є вислів, що працювати на роботі – це як вийти заміж за нелюба. Незадоволеність зарплатою або сферою діяльності може завдати непоправної шкоди.

• Хобі

Улюблене творче хобі – не тільки дозволяє цікаво провести час, а й дає привід відволіктися від справ і зануритися у світ творчості.

• Здоров’я

Піклуйтеся про своє здоров’я, адже це дозволить досягти успіху і в інших сферах. Ви легко побудуєте кар’єру, заведете сім’ю, створите життєвий баланс.

• Саморозвиток

У світі є безліч справ, у яких ви ще не досягли успіху, але у вас є для цього всі шанси. Постійно розвивайтеся, знаходьте нові цікаві заняття. Це може бути банальна усна лічба або екзотичні іноземні мови. Читайте літературу або займайтеся ораторським мистецтвом. Головне, щоб мозок постійно розвивався.

• Емоційна сфера

Це необхідна частина нашого життя. Вона відіграє важливу роль і в колесі балансу. Не варто нехтувати навіть звичайним сміхом. Нехай вас постійно захоплюють емоції. А домогтися цього нескладно: перегляд смішної комедії, стрибок із парашутом або просто нові враження і відчуття відразу роблять ваше життя більш емоційно насиченим.

• Цінності

Баланс у житті – це обов’язкова причетність до якоїсь системи цінностей, яка вам підходить.

У кожної людини ці частини життя можуть бути доповнені чим завгодно. Колесо тому так і зветься, що дозволяє життю бути різнобічним і гармонійним, наповненим з усіх боків.

Відпочивати, бути із сім’єю, читати добру книгу, мріяти – все це так само важливо, як і працювати. Тому що саме ті моменти, коли нам просто добре, запам’ятовуються назавжди.