Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

«Запитай у лікаря»: все, що потрібно знати про коронавірус, імунітет і вакцинацію

17.03.2021

Фонд Ріната Ахметова і телеканал Україна продовжують спільний спецпроєкт «Запитай у лікаря». Це щотижневі онлайн-зустрічі з провідними імунологами, анестезіологами, інфекціоністами, які розповідають про симптоми коронавірусу, препарати, які призначають пацієнтам із підтвердженим COVID-19, про особливості харчування хворих, останні світові тренди в лікуванні коронавірусу та багато іншого. Новим гостем проєкту став імунолог, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Інституту педіатрії, акушерства і гінекології Національної академії медичних наук України Борис Донський.

‒ Україну чекає нова хвиля епідемії коронавірусу, і це питання сьогодні найбільше хвилює українське суспільство. Борис Донський – вісімнадцятий експерт проєкту «Запитай у лікаря». Раніше на запитання глядачів відповідали кардіохірург, директор Інституту серця, професор Борис Тодуров, популярний педіатр країни Євген Комаровський, імунолог Центру громадського здоров'я МОЗ Олександр Заїка, анестезіолог Сергій Дубров, докторка медичних наук, завідувачка відділу респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського Алла Мироненко та інші провідні фахівці. Онлайн-проєкт «Запитай у лікаря» реалізується в рамках програми «Рінат Ахметов ‒ Порятунок життів». Під час прямих ефірів на сторінці Фонду в Facebook провідні медичні експерти відповідають на запитання глядачів щодо профілактики і терапії COVID-19. Глядачами проєкту «Запитай у лікаря» стали вже понад три з половиною мільйони людей, і інтерес до онлайн-зустрічей із провідними лікарями країни дедалі зростає, ‒ каже директорка з комунікацій Фонду Ріната Ахметова Юлія Єршова.

Як розповів Борис Донський, вакцинація від коронавірусу проходить у два етапи. І захворіти в проміжок між ними ‒ цілком реально.

‒ Виробник вакцини, яка надійшла до України, декларує ефективний захист тільки після того, як пацієнт отримає своєчасно дві дози вакцини. Тоді він стає імунним і ефективний захист буде саме той, про який говорить виробник. Якщо зробити одну ін'єкцію, то відповідальності на себе ніхто брати не буде. І ймовірність захворіти буде досить високою, ‒ підкреслив Борис Донський.

Він додав, що ризик захворіти зберігається навіть після другої ін'єкції, хоч і не високий, але медики його фіксують.

Експерт також відповів на актуальне сьогодні запитання про те, які наслідки для організму несе доставлена в Україну вакцина CoviShield:

‒ Інформації про це поки що немає, і ще не скоро з'явиться. Ми натепер використали настільки мало доз, що даних просто недостатньо. Країни, в яких говорять про десятки випадків появи тромбозів, зробили десятки мільйонів щеплень. Ми не повинні це ігнорувати, і з цим потрібно розбиратися. Хоча на практиці настільки мізерна кількість ускладнень не повинна викликати підозр.

За словами Бориса Донського, вірус COVID-19 не є унікальним у своєму роді. Все залежить від опору організму інфекції.

‒ У всіх людей організм дає різну відповідь. Ми всі дуже унікальні й індивідуальні. Саме в цьому наша сила ‒ під людину неможливо «підібрати ключ». Якби в імунній системі людини був чіткий план реагування на всі патогени, то останні відразу б виграли битву. На щастя, жодна інфекція не знає плану дій організму, ‒ сказав лікар.

Разом із тим, зазначив Борис Донський, сьогодні важко сказати, як довго буде прогресувати коронавірус.

‒ Поки це ворожіння на кавовій гущі. Якщо повірити, що не з'явиться принципово нових штамів, які зможуть уникнути імунного захисту і повторно інфікувати людей, то, на мій погляд, ми вже влітку будемо спостерігати істотний спад захворюваності. І тоді підйому восени вже не відбудеться. Якщо ж нові штами з'являться, то гру доведеться починати з нуля і процес може бути дуже довгим, ‒ підкреслив імунолог.

При цьому Борис Донський додав, що істотну роль у боротьбі зі зростанням захворюваності найближчим часом могли б відіграти своєчасно закуплені й доставлені в Україну 5-7 мільйонів доз вакцини.

Онлайн-проєкт «Запитай у лікаря» реалізується в рамках програми «Рінат Ахметов ‒ Порятунок життів». Прямі трансляції можна подивитися на сторінці Фонду Ріната Ахметова в Facebook, а також на сторінці в YouTube. Під час ефіру провідні медичні фахівці говорять про ключові питання профілактики COVID-19. Програмою «Рінат Ахметов ‒ Порятунок життів» реалізується вкрай важливий проєкт «Боротьба з COVID-19 в Україні». Це найбільша, системна і масштабна приватна ініціатива, спрямована на допомогу державним медичним установам у боротьбі з коронавірусом. У рамках проєту державним лікарням передано понад 200 000 одиниць засобів індивідуального захисту й витратних матеріалів, 337 000 експрес-тестів і більш ніж 200 суперсучасних апаратів ШВЛ.