Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

ЗАПИТАННЯ ПСИХОЛОГУ: Як впоратися з агресивністю підлітка?

31.01.2017

Психологи Гуманітарного штабу Ріната Ахметова продовжують відповідати на онлайн-запитання мешканців Донбасу й переселенців, яким необхідна консультація. Найактуальніші з них публікуємо на нашому сайті.

Питання: Доброго дня! Мене звати Світлана. Я з Донецька. У мене два сини 14 і 16 років. Підкажіть, будь ласка, методи профілактики й роботи з агресією в підлітків.

Відповідь Марини Сорокіної, координатора Психологічної служби Гуманітарного штабу Ріната Ахметова:

Підвищений рівень агресії досить поширене явище серед підлітків. Але у вашому випадку ситуація ускладнюється тим, що хлопці проживають на території проведення бойових дій. І зміни в їхньому стані та поведінці можуть бути пов’язані з психологічною травмою. У такому разы хлопчикам знадобиться допомога психолога.

  1. Перша заповідь батьк підлітка: будьте досить гнучкими і водночас стійкими! Можливо, разом із підлітком ви переглянете правила, які підходили для 10-річної дитини, але цілковито не підходять для 15-річної. Ідіть на компроміси, але в принципових питаннях проявляйте наполегливість. Пам’ятайте, що відсутність кордонів («все можна»), так само як і нескінченні заборони і суворість, може сприяти різкому підвищенню рівня агресії.
  2. Ставтеся до підлітка з повагою. Жодних принизливих реплік на його адресу! Визнайте, що поруч із вами росте особистість, що має право на свою думку. Проявляйте повагу як у словах, так і у вчинках.
  3. Спробуйте налагодити емоційний контакт. Цікавтеся життям дитини, намагайтеся вислуховувати і приходити на допомогу, якщо це знадобиться. Пам’ятайте, що ні погрози, ні крики, ні покарання не вплинуть позитивно впливу на підлітка, а лише погіршать ситуацію. Дитина віддалиться і стане або занадто замкнутою, або демонстративно-провокативною!
  4. Якщо до підліткового віку ви «грішили» гіперопікою, то настав час переглянути взаємини.
  5. Ставтеся з повагою до особистого простору підлітка. І мова зараз не стільки про окрему кімнату (хоча чудово, якщо така можливість є), скільки про соціальні мережі, телефоні тощо. Досить багато батьків, переживаючи, що з дитиною в цьому віці відбудеться щось жахливе, організовують стеження – перевіряють соціальні мережі й телефон, переглядають сумки й кишені. Така поведінка батьків буде викликати дуже бурхливу реакцію підлітка.
  6. Шукайте точки дотику. Це можуть бути заняття, які цікаві вам і дитині. Спільно проведений час зблизить вас із дитиною, допоможе в неформальній і невимушеній атмосфері обговорити теми, що хвилюють. Головне, щоб не сталося так, що риболовля затівалася лише для того, щоб вивудити потрібну інформацію.
  7. У підлітковому віці соціальне середовище виходить на перший план. Водночас підлітку важливо усвідомлювати, що в нього є «тил». Що вдома його приймуть, підтримають у складній ситуації. Якщо ж дім перетворюється на поле битви, тривога, як і агресія дитини зростають.
  8. Хваліть підлітка частіше! Усі діти потребують підтримки. У юному віці самооцінка дитини особливо вразлива, тому не шкодуйте теплих слів на адресу дитини.
  9. Пам’ятайте про те, що в організмі підлітка відбувається справжня гормональна буря. Настрій дорослої людини може змінюватися досить швидко, у підлітка ж вагання постійні та складно контрольовані.
  10. Ще однією причиною високого рівня агресії в підлітка є брак батьківської уваги. Виявляючи агресію, дитина привертає вашу увагу. Керуючись принципом, що замість жодної, краще нехай негативну (посварять, покричать, але зате помітять).
  11. Говоріть, говоріть, говоріть зі своїми дітьми. Говоріть, як із рівними, виключаючи менторський тон. Цікавтеся життям підлітка, не перетворюючи бесіди на допити. Запасіться терпінням. Так буде не завжди. Підлітковий вік закінчиться, пристрасті вляжуться, головне – зберегти добрі стосунки.