Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

ЗАПИТАННЯ ПСИХОЛОГУ: дитина погано вчиться

24.01.2017

Психологи Гуманітарного штабу Ріната Ахметова продовжують відповідати на онлайн-запитання мешканців Донбасу й переселенців, яким необхідна консультація. Найактуальніші з них публікуємо на нашому сайті.

Запитання: Мене звати Анна. Я з дочкою живу в Маріуполі. Ми в третьому класі й успішність не змінюється з першого класу. Ми отримуємо п’ять, чотири, шість з основних предметів, вчимося в українському класі.

Відповідь Марини Сорокіної, координатора Психологічної служби Гуманітарного штабу Ріната Ахметова:

Якщо ви обстежили дочку і вона здорова, не має затримки розвитку, причин поганої успішності може бути кілька.

Складнощі у стосунках із дитячим колективом і/або з учителем. Що ви знаєте про те, як почувається дитина в школі? Поговоріть із дівчинкою в спокійній ситуації, розпитайте, з ким дружить, чи приймають її діти, як вчитель ставиться до дитини, чи часто лає, чи акцентує увагу на поганій успішності дівчинки у присутності інших дітей. Якщо дитині незатишно в дитячому колективі, важливо з’ясувати причини й постаратися допомогти дочці налагодити стосунки з іншими дітьми.

Часом, так трапляється, що дитина зазнає труднощів на початку навчання і, якщо вчасно вчасно не надати допомогу, ярличок «двієчник» закріплюється за дитиною. Важливо з’ясувати, чи не відбулося так із вашою дочкою. Не обмежуйтеся бесідою лише з дитиною. Сходіть у школу, поговоріть з учителем. Постарайтеся максимально розібратися в причинах ситуації, що склалася. У школі працює психолог. Ви можете звернутися по допомогу до нього.

Як ви реагуєте на те, що дочка приносить погані оцінки зі школи? Якщо лаєте, дитина відчуває постійну напругу, що лише погіршує ситуацію. Соціальний статус дитини, яка погано вчиться, особливо в початковій школі, досить низький. Діти дуже страждають від цього. Самооцінка в таких діток занижена. Найбільше дитина потребує підтримки й ухвалення з боку дорослих.

Також на успішність дитини впливає атмосфера в сім’ї. Якщо в батьків досить часто виникають конфлікти між собою або з дитиною. Дитину частіше лають, ніж хвалять. Батьки гіперопікають дитину або, навпаки, не приділять їй достатньо уваги. Сім’я перебуває в кризовій ситуації (переїзди, розлучення батьків, проживання на території проведення АТО й інше).

Як допомогти дитині в ситуації, що склалася?

Насамперед, важливо спокійно і дружелюбно поговорити з дитиною, намагаючись прояснити ситуацію. Не ставте запитання: «Чому ти погано вчишся?» Дитина не може на нього відповісти. Поцікавтеся, як живеться дитині в школі й удома. Обов’язково поговоріть з учителем, за потреби підключіть шкільного психолога.

Зараз, як ніколи, ваша дитина потребує достатньої кількості похвали й уваги. Хваліть дитину навіть за незначні успіхи. Пам’ятайте, що оцінки не можуть стати миттєво високими. Якщо замість «5» ваша дочка принесла «6», це вже маленьке досягнення, гідне похвали. Говоріть дитині, що вірите в її сили.

Подумайте, як і чим ви можете допомогти на шляху до поліпшення ситуації. Виберіть два предмети, які найлегше даються дитині й допомагайте з домашніми завданнями, намагайтеся шукати цікаві факти з цього предмету, здатні привернути увагу дитини. Заручіться підтримкою вчителя. Нехай обов’язково фіксує навіть невеликі успіхи доньки. Так самооцінка дитини поступово підвищиться. Говоріть дочці, що вірите в неї, у її сили й обов’язково допоможете впоратися із ситуацією. Дитина, заручившись вашою підтримкою, буде почуватися набагато впевненіше.

Постарайтеся забезпечити дитині максимально спокійну, теплу атмосферу вдома. Приділяйте достатньо уваги. Обіймайте, говоріть, що любите.

Що ваша дочка любить робити? Малювати, ліпити, вишивати або плести з бісеру? Обов’язково хваліть, підтримуйте захоплення. Якщо дитина не відвідує жодного гуртка, обов’язково поцікавтеся, що б було цікавим для дочки. Заняття, у якому дитина успішна, також допоможе формувати позитивну самооцінку.

Не опускайте руки! Ситуацію все ще можна змінити. Не залишайте дитину наодинці зі складними переживаннями.

***

Поставити онлайн-запитання психологу можна тут.