Заміноване дитинство. Блог Римми Філь
4 квітня – Міжнародний день просвіти з питань мінної небезпеки. Донбас сьогодні – не просто гаряча точка. На думку експертів, це один із найбільш замінованих регіонів на планеті. У Звіті ООН «Огляд гуманітарних потреб регіону станом на 2019 рік» зазначається: упродовж трьох років в Україні відбулося більше інцидентів, пов’язаних із протитанковими мінами, ніж у будь-якій іншій країні.
Особливо небезпечна зона – 427-кілометрова лінія розмежування, яка проходить по постраждалій території та просто напхана мінами. І у зведеннях раз у раз поповнюються дані про вбитих і поранених.
Цей ризик, знов-таки, згідно зі звітом ООН, стосується мільйонів людей на сході України. Два мільйони людей стикаються з мінною загрозою, кожне третє домогосподарство уздовж лінії розмежування наражається на таку небезпеку. Особливу загрозу становлять сільськогосподарські поля й територія біля КПВВ.
Часто жертвами такого мінування стають діти. За час конфлікту зафіксовано 750 обстрілів навчальних закладів. 62 школи повідомили, що поруч із ними є нерозірвані боєприпаси. Діти їдуть до школи небезпечними маршрутами.
У травні 2018 року внаслідок підриву на міні шкільного автобуса загинула одна дитина, троє поранені. Майданчики, де раніше грали у футбол, нині несуть смертельну небезпеку. 65% жертв серед дітей за останні два роки пов’язані з підривами на мінах.
Остання страшна історія – загибель трьох дітей унаслідок вибуху міни біля лінії розмежування.
Подібним способом постраждав Віталік із Маріуполя.
Хлопчик ішов зі школи й помітив незвичайний предмет, що лежав на землі, – невелику трубку з дротами, що стирчали з неї. Зовні була подібна до лазерного ліхтарика. Віталік підняв трубку й поклав у рюкзак. Удома почав досліджувати знахідку – тут пролунав вибух. Підліток дістав численні поранення, все тіло посікло дрібними осколками. Найстрашніше, що один з осколків потрапив у праве око. Дуже складну операцію проводили в Одесі.
Крихітний шматочок металу розрізав сітківку ока, та на щастя не зачепив зорового нерва.
Щоб врятувати око, лікарі працювали шість годин. Найжахливіше, що Віталік постраждав двічі. Уперше був поранений осколками під час страшного обстрілу Маріуполя. Тоді снаряд «Граду» розірвався дуже близько від того місця, де була дитина. Від загибелі врятували сусідські автомобілі на паркінгу, котрі взяли на себе більшість осколків.
І при першому, і при другому пораненні Фонд Ріната Ахметова забезпечив лікування дитини.
Таких історій, на жаль, чимало…
Для допомоги пораненим діткам із березня 2016 року у Фонді діє проект «Реабілітація поранених дітей». Його мета – допомогти дітям, які дістали поранення, пройти реабілітацію, зокрема психологічну. За час роботи проекту проведено понад 100 курсів реабілітації.
Досі проект є актуальним. Факти поранень фіксуються постійно – тому проходити реабілітацію багатьом доводиться неодноразово.
Не випадково вже стартував прийом заявок на реабілітацію цього літа. Як завжди, у лікуванні допоможуть дітям як із контрольованих, так і непідконтрольних територій. Докладніше про прийом заявок – на гарячій лінії Фонду Ріната Ахметова 0800 509 001
У 2018 році курс реабілітації в Одеському санаторії «Куяльник» пройшли Ірина та Олександр Ободець, поранені 6 лютого 2018 року на подвір’ї свого будинку в Красногорівці.
Дев’ятирічний Сашко дістав поранення, коли в руках вибухнув детонатор, що використовують під час робіт у шахтах. Хлопчик знайшов його на вулиці та вирішив розібрати. Допитливість обійшлася дорого: він утратив декілька пальців, був поранений у живіт і стегно. Від вибуху постраждала його 14-річна сестра. Численні осколки потрапили їй у спину. Лікування вимагало грошей, а доходи сім’ї невеликі – живуть на соцвиплати. Фонд і надав усе необхідне.