Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Захистити дітей Донбасу від жахів конфлікту

03.06.2019

1 червня святкують Міжнародний день захисту дітей. Для Фонду Ріната Ахметова це особлива дата, адже допомога дітям стала пріоритетом у його діяльності з часу заснування.

Коли почався конфлікт на Донбасі, стало зрозуміло, що величезна кількість маленьких мешканців регіону потребує насамперед психологічної реабілітації. За даними ООН, понад 240 тисяч дітей, які живуть уздовж лінії зіткнення на Донбасі, щодня ризикують життям через збройний конфлікт, який розділив їхнє життя на до та після.

«Біля нашого будинку стріляли «Гради», снаряди падали дуже близько. Ми ховалися в підвалі будинку. Я не міг спати від кулеметних черг. Від вибуху снаряда одного разу навіть впав на підлогу», – згадує Богдан, маленький свідок конфлікту з Донецька. Схожими спогадами можуть поділитися тисячі хлопчиків і дівчаток сходу України.

Щоб зцілити поранені дитячі душі, у Фонді був створений проект «Мирне літо – дітям Донбасу». А також підготовлена команда психологів, які пройшли курс «Травма війни».

«Така травма доволі підступна. Це не лише генералізований страх, постійне відчуття тривоги, переживання безсилля, втрата віри в майбутнє, а й різні психосоматичні захворювання. У дітей можуть різко загостритися хронічні захворювання або з’явитися нові. Доволі часто спостерігаються погіршення в роботі шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної системи, різні алергічні прояви та шкірні неінфекційні захворювання, розлади неврологічного спектра. Ще однією особливістю такого посттравматичного синдрому є відстрочена реакція. Тобто травми проявляються не відразу, а через місяці або роки після пережитих подій», – розповіла Марина Сорокіна, психолог Фонду.

Тому психологи вчать учасників проекту справлятися зі страхами та знижувати рівень тривоги за допомогою ігор, арт-терапії та майстер-класів. Такий підхід показав свою ефективність – і враження дітей це підтверджують.

«Мені тут не страшно, я не переживаю за себе, я тут відпочиваю, мені просто весело й добре. Фонд Ріната Ахметова подарував мені цей відпочинок, дякую йому за це!» – каже Аліса з Донецька.

Її підтримує Андрій, переселенець із Макіївки:

«Тут я не зриваюся посеред ночі через те, що хтось починає стріляти. Не хочеться їхати, тут я зустрів справжніх друзів. Це дуже добрий вчинок Ріната Ахметова. Я йому вдячний за літній відпочинок, за те, що він просто така людина».

За чотири сезони проекту 4000 дітей, що проживають з обох боків лінії зіткнення, пройшли психологічну реабілітацію. П’ятий сезон відкрився 1 червня 2019-го, і в його рамках оздоровляться ще 500 дітей. За словами Тетяни Кухоцької, директорки з розвитку проектів Фонду, одним із нововведень цього року стане те, що діти отримають можливість розкрити свої таланти. Допоможуть їм у цьому відомі люди – амбасадори.

«Цьогоріч у рамках проекту передбачені мотиваційні зустрічі у формі майстер-класів і навчань. Відомі й успішні люди покажуть дітям, що мрії здійснюються. Програма буде дуже насиченою», – пояснила Тетяна Кухоцька.