Впоратися з проблемами та стресом. БЛОГ Марини Сорокіної, координатора Психологічної служби Гуманітарного штабу Ріната Ахметова
З 1992 року 10 жовтня відзначається Всесвітній день психічного здоров'я. Ця дата входить до переліку всесвітніх і міжнародних днів, що відзначаються ООН.
Подивімось на означення здоров'я, яке дала Всесвітня організація охорони здоров'я «Стан повного фізичного душевного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороби». Однак фактична відсутність психічного захворювання ще не говорить про психічне здоров'я людини. Це поняття набагато ширше й охоплює здатність людини справлятися з життєвими стресами, здатність реалізовувати власний потенціал, відчувати загальний стан благополуччя, здатність продуктивно працювати.
За останні роки, у зв'язку з бойовими діями на сході країни, економічним спадом, ситуація з психічним здоров'ям громадян України помітно погіршилася. А культура звернення до фахівців цього профілю так і не сформувалася. З одного боку, це пов'язано з пострадянським страхом всього, що має приставку «пси», з іншого – тенденція знецінювати наслідки погіршення психічного стану дорослого чи дитини.
Якщо у людини трапляється перелом ноги, то цілком природною дією здається візит до травматолога, насамперед, для точної діагностики, з подальшим лікуванням. І нікому ж в голову не прийде пропонувати людині зі зламаною кінцівкою, ігноруючи біль, наступати на зламану ногу! Або чекати, поки кістки самі зростуться... Або не нагадувати про те, що нога зламана, чекаючи, що забуде, та й стане наступати на неї, як раніше. Правда, це здається абсурдним?!
У нашій культурі заведено та схвально бути сильним! Нас так виховали наші батьки, а ми активно передаємо естафету своїм дітям! Але якщо фізичні недуги лікувати «заведено», то з різними там стресами та депресіями дорослому та дитині пропонується справлятися, зібравши волю в кулак, заручившись підтримкою фрази «час лікує». Час лікує, але не завжди та не все. Часом залишаються незагойні рани, що кровоточать, не дають змогу дихати на повні груди, жити повним життям, радіти новому дню. І без фахівця з приставкою «пси» тут не обійтися!
Психічне та фізичне здоров'я нерозривно пов'язані одне з одним. Психічна хвороба може спричинити безліч інших захворювань і навіть призвести до інвалідності.
У психологів, які працюють з травмою війни, тисячі історій, наповнених страхом, болем, безсиллям. Кожна з них – ціле життя і стає страшно від думки, як склалася б доля дорослого чи дитини, якби вони не звернулися по допомогу своєчасно.
Сім'я з Маріуполя жила щасливим життям, у мами з татом підростав син. Хлопчина ріс добрим, активним, допитливим, сміливим і дуже справедливим. Військові дії внесли великі зміни в життя сім'ї. Східний квартал неодноразово піддавався обстрілам, сім'я змушена була ховатися в коридорі власної квартири або в підвалі. Дорослим було дуже страшно, а маленький хлопчик зовсім «розклеївся». Засинати йому вдавалося насилу та через кілька годин хлопчик прокидався від свого крику, йому снилось чергове жахіття. Іноді, без видимих причин, серце дитини починало дуже швидко битися і йому не вистачало повітря. Він почав хворіти куди частіше. Успішність різко знизилася. Хлопчику абсолютно не вдавалося сконцентруватися, а тривога, що не припинялася, не давала всидіти на місці.
Після зустрічей з психологом Гуманітарного штабу Ріната Ахметова стан хлопчика стабілізувався. Але якби батьки не звернулися по допомогу, наслідки могли бути дуже плачевними.
За даними ВООЗ у світі від депресії страждає 300 мільйонів людей, а від тривожного розладу 260 мільйонів! Кожна друга людина хоча б один раз в житті мала проблеми з психічним станом. Можливо, ваша близька чи добре знайома людина саме зараз потребує допомоги фахівця.
Україна зараз переживає дуже складні часи. Багато людей знаходяться в стані дистресу. Депресія, тривожні розлади, ПТСР, велика кількість людей стикається з симптоматикою, і все ж вважають за краще не звертатися по допомогу для себе чи своїх близьких.
Будьте уважні до свого стану та стану своїх близьких людей, особливо дітей! Пам'ятайте, що не треба вчитися жити, страждаючи. Не треба намагатися впоратися самому. Якщо відчуваєте, що сил вже не залишилося, та й всі відомі способи ви випробували. Фахівці з приставкою «пси» не страшні зовсім і нічим не відрізняються від стоматологів, травматологів та інших фахівців. Звертаючись по допомогу вчасно, ви не тільки отримуєте довгоочікуване полегшення, але й істотно скорочуєте ризик виникнення негативних наслідків. Будьте здорові!