В онкології ключову роль відіграє час і рання діагностика
До 12-річчя Фонду Ріната Ахметова ми публікуємо історії, присвячені діяльності Фонду й нашим масштабним програмам і проектам – Гуманітарний штаб, «Сирітству – ні!», «Адресна допомога», «Рак виліковний», «Динамічний музей», «Зупинимо туберкульоз в Україні» й багатьом іншим. Це історії дітей та дорослих, які опинилися в складній ситуації й отримали підтримку Фонду, що допомогла їм витримати й подолати випробування.
«Рак виліковний» – масштабна програма з надання допомоги онкологічним хворим, вона спрямована на створення умов для ефективної роботи онкологічної служби, поліпшення якості діагностики та лікування онкохворих за допомогою новітнього обладнання, а так само впровадження передового досвіду лікування раку.
Щодня в Україні понад 400 осіб дізнаються, що хворі на рак. Щомісяця від цієї страшної хвороби помирають орієнтовно 7500 українців, або приблизно 250 людей на день. Багато хворих, почувши діагноз, ототожнюють його з вироком. За сухими цифрами статистики, які складно відчути, стоять відчай, горе і смерть близьких.
«Сьогодні в Україні 800 тисяч людей вражені раком. За прогнозом, до 2020 року кількість тих, хто вперше захворів на рак, може сягнути 200 тис. на рік, а загальна кількість онкохворих значно перевищить мільйон осіб», – йдеться в прогнозі Концепції загальнодержавної програми боротьби з онкологічними захворюваннями на 2017–2022 роки, яка опублікована Національним інститутом раку.
У чоловіків лікарі найчастіше діагностують рак легенів, рак товстого кишечника, шлунку, передміхурової залози, порожнини рота й горла, а в жінок – рак молочної залози, товстого кишечника, шлунку, легенів, шийки матки. Більше третини випадків онкологічних захворювань діагностується на пізніх стадіях, коли шанси на одужання невисокі.
«Виживання у разі онкозахворювання, як відомо, залежить від стадії, на якій виявлена хвороба. Але багатьом людям цей факт здається перебільшеним, мовляв, якщо вже рак, то це вирок, що діагностувати захворювання на ранніх стадіях – велике везіння. Але мій досвід показує інше: раннє виявлення – не міф, і для цього не потрібні якісь дорогі методи діагностики, – каже онкогінеколог, фахівець із профілактики та терапії жіночої онкопатології Ліна Гірагосова. – І якщо захворювання виявлено на нульовій і першій стадіях, то виживаність хворого становить понад 90%, часом – до 98%. Шанс на одужання у разі 4-ої стадії – лише 5–6%, а в деяких випадках – 2–3%. Мій особистий досвід це підтверджує – всі пацієнти, яких я лікувала на першій стадії, живі й здорові».
За словами лікаря, на підставі її практики, багато випадків раннього виявлення хвороби відбуваються випадково. «Якось я лікувала одну жінку. На одному з прийомів вона каже: «А подивіться заодно мою 26-річну дочку». Подивилася, виявилося, що її невинна ектопія епітелію шийки матки, з якою дівчина жила кілька років, трансформувалася в злоякісну форму! Звичайно ж, дівчина одужала, бо рак був виявлений на ранній стадії. Але ж хвороба виявили абсолютно випадково!» – ділиться Ліна Гірагосова.
Головлікар Тернопільського обласного онкодиспансеру Леонід Шкробот каже, що сьогодні державна програма фінансування діагностики захворювання залишає бажати кращого. «Загальне фінансування не покриває всі наші витрати. Ще кілька років тому, звертаючись до нас, пацієнти розуміли, що частково їхні витрати будуть покриті з державної програми, яка на сьогодні практично не працює», – констатує Шкробот.
Для того, щоб забезпечити доступ онкохворих до сучасних методів діагностики й лікування онкозахворювань, Фонд Ріната Ахметова у 2008 році запустив програму «Рак виліковний». З 2008 до 2013 року закуплено обладнання для дев’яти обласних онкодиспансерів у Луцьку, Тернополі, Хмельницькому, Чернівцях, Івано-Франківську, Рівному, Львові, Ужгороді, Донецьку. Більш ніж третину українських обласних центрів було забезпечено сучасним обладнанням. У лікарнях встановлені блоки брахіотерапії (вид радіотерапії для лікування злоякісних пухлин), відкриті відділення комп’ютерної томографії, створені Центри променевої терапії й обладнаний блок палат для онкохворих дітей.
2012 року в межах програми створили Мобільну жіночу консультацію. За час її роботи було обстежено приблизно 4000 жінок.
«Всього на обладнанні, яке закуплено і працює в межах програми «Рак виліковний», пройшли обстеження й лікування понад 80 тис. пацієнтів, зокрема майже 800 дітей», – розповідає Ігор Хаджинов, керівник напряму «Адресна допомога».
За словами Леоніда Шкроботи, у боротьбі з раком роль благодійників, які підтримують медичні установи й пацієнтів, неоціненна. «Якщо інші захворювання не так пов’язані з часовими мірками, то в онкології ключову роль відіграє часовий чинник і рання діагностика. В умовах обмеженого державного фінансування допомогу Фонду Ріната Ахметова у вирішенні проблем діагностики раку – велика робота, добрий приклад для наслідування. Адже ми повинні прагнути допомагати жителям України на найвищому рівні, використовуючи передові технології та обладнання», – зазначив головлікар Тернопільського обласного онкодиспансеру.