Ти не один, або Цінність групової терапії. БЛОГ Марини Сорокіної, координатора Психологічної служби Гуманітарного штабу Ріната Ахметова
Коли на Схід України прийшла біда, Штаб Ріната Ахметова почав не тільки евакуювати людей із гарячих точок і надавати гуманітарну допомогу продуктами, а й організував унікальний навчальний курс «Травма війни». У межах цієї програми минулого року було підготовлено 250 психологів для роботи з людьми, які постраждали під час бойових дій.
Цьогоріч навчання триває. Зовсім нещодавно випускникам курсу «Травма війни», Штаб Ріната Ахметова надав чудову можливість підвищити свою кваліфікацію, запросивши на тренінг. Актуальність теми тренінгу «Особливості групової терапії» складно переоцінити. У країні, яка перебуває у стані збройного конфлікту, число людей, що гостро потребують кваліфікованої психологічної допомоги, дуже велике! Це і дорослі люди, і діти.
Відомий український тренер Євген Медреш, член Професійної Ради Українського Товариства практичних психологів «Гештальт-підхід», щедро ділився з учасниками навчання своїм 20-річним досвідом. Під час тренінгу психологи отримали не тільки базові теоретичні знання, а і власний практичний досвід.
Давайте спробуємо розібратися, у чому цінність групової терапії. Звичайно ж, головною безумовною перевагою є можливість надати допомогу великій кількості людей, які отримали психологічну травму. Але це не єдиний «бонус» групової терапії.
Група дозволяє людині відчути себе не самотньою у своїх стражданнях. Належність до людей, які пережили схожі події, надає безпосередню підтримку кожному учаснику групи. Саме у групі людина отримує унікальну можливість проявити емоції і пригнічені почуття. Люди вчаться розуміти себе та набувають навичок саморегуляції, розширюють свої психічні можливості, відновлюють відчуття цілісності.
У групі в людини, завдяки взаємодії з іншими учасниками, зменшується відчуття унікальності й патологічності власних реакцій. Заручившись солідарністю й підтримкою інших членів групи, людина отримує можливість мобілізувати власні внутрішні ресурси й підвищити свою стійкість до стресів.
Весь накопичений за півтора року роботи досвід психологів Гуманітарного штабу Ріната Ахметова у проведенні дитячо-батьківських груп, дає можливість говорити про їхній стійкий психотерапевтичний ефект для сім’ї загалом.
Якими є головні переваги групової терапії? По-перше, гармонізація дитячо-батьківських стосунків. Групова терапія дозволяє дорослим і дітям стати більш відкритими одне до одного й обговорювати найважчі спогади. По-друге, батьки отримують можливість ближче познайомитися з внутрішнім світом дитини, а діти у свою чергу відчувають щиру зацікавленість близьких у їхніх проблемах і переживаннях. По-третє, такі групи допомагають дітям і дорослим подолати почуття соціальної ізоляції. Дитина сприймає батьків як спільників і отримує досвід прийняття. Дитина розвиває віру, що батьки можуть впоратися із ситуацією, у неї з’являється почуття захищеності. А це ж так важливо особливо зараз, коли всі ми виявилися беззахисними перед зовнішніми обставинами.
З початку роботи Психологічної служби Гуманітарного штабу Ріната Ахметова 55 880 осіб отримали психологічну допомогу! Охопити таку кількість дітей і дорослих стало можливим тільки завдяки тому, що зустрічі проводили не тільки в індивідуальному, а й у груповому форматі. Спираючись на власні спостереження й досвід, можу з упевненістю сказати, що саме група володіє потужним цілющим ефектом. Це те місце, у якому дорослі й діти іноді вперше отримують можливість відкрито говорити про свої переживання. Незалежно від віку, учасники виявляють емпатію (співпереживання) і підтримують одне одного, а головне, отримують можливість не залишатися зі своїм болем наодинці.
Насамкінець хочу сказати кілька слів про нашу групу. Групі психологів, які зібралися разом завдяки ініціативі Штабу Ріната Ахметова. Такі зустрічі – це не тільки можливість отримати нові знання, заручитися колегіальною підтримкою, поділитися напрацьованим досвідом і власними страхами. Це – особливе почуття належності до цієї команди однодумців! Команди професіоналів! Небайдужих, зацікавлених, налаштованих на пошук людей, готових долати будь-які відстані і складності, щоб ДОПОМАГАТИ ЛЮДЯМ!
Такі зустрічі надають сил і впевненості в тому, що разом ми обов’язково впораємося з усіма труднощами й одного ранку прокинемося в мирній квітучій країні!