«Спитай у лікаря»: епідеміолог Олег Рубан відповів на актуальні питання про коронавірус
20 січня 2021 Фонд Ріната Ахметова провів прямий ефір із заслуженим лікарем України, начальником головного управління Держпродспоживслужби в Києві, епідеміологом Олегом Рубаном. Трансляція відбулася в рамках спільного з телеканалом «Україна» проєкту Фонду «Спитай у лікаря». Це серія онлайн-зустрічей з авторитетними лікарями, які розповідають про коронавіруси все, що потрібно знати кожному.
Олегу Рубану надійшли десятки запитань від глядачів. Одне з найпопулярніших: «Коли вже переможемо коронавірус?»
– Коронавірус, як і будь-яка інфекція, з нами назавжди. Тому використовуйте маску, дотримуйтеся соціальної дистанції, не спілкуйтеся з ймовірно хворими людьми, – відповів медик.
Лікар також розповів про причини спаду числа хворих, що можна спостерігати в офіційній статистиці. Насправді пандемія не відступає, а зниження підтверджених випадків захворювання пов'язане скоріше з людським фактором.
– У нас йде зниження лабораторно досліджених випадків. Це відбувається через недовіру до первинної медичної ланки, зниження числа звернень по медичну допомогу при легких симптомах. Це спостерігається з першого тижня грудня. І на жаль, ця недовіра зростає, – каже Олег Миколайович.
Він також зазначив, що на офіційну статистику вплинула також зміна алгоритму діагностики хвороби. Алгоритму, який дасть більш наближену до істини статистику:
– Сьогодні запропоновані антигени, які мають використовуватися в кожній поліклініці та давати результат за 15 хвилин. Але сьогодні це не впроваджено [повсюдно], тому що поставка цих антигенів тільки почалася тиждень тому. Ми будемо спостерігати збільшення захворюваності вже цього тижнія Це пов'язано з природним фактором усіх гострих респіраторних вірусних інфекцій. Завжди вони різко піднімаються на третьому-четвертому тижні з піковими цифрами в лютому.
Олег Рубан пояснив, що нова методика дозволить діагностувати коронавірус лікарям швидкої допомоги, які виїжджають до хворих з симптомами COVID-19:
– Це є сьогодні навіть в селах. У всіх точках, в лікувально-профілактичних установах. Але необхідно лікарям і медперсоналу навчитися працювати з цими тестами.
Глядачів цікавило також питання вакцинації від коронавірусу.
– Потрібно проводити вакцинацію обов'язково, це єдиний цивілізований шлях подолання епідемії, але потрібно перш за все вакцинувати групи ризиків. Це люди старші 65 років, люди з хронічними захворюваннями легень, медичний персонал, – сказав Олег Рубан.
За словами медика, в Україні щеплення від хвороби почнуть надходити вже в лютому. А питання, як буде проводиться масова вакцинація населення, все ще опрацьовується:
– Це велика проблема. Проводяться заходи для формування центрів вакцинації. Люди повинні будуть прийти на щеплення, пройти [попередньо] медичне обстеження, за необхідності виявити антитіла.
На думку Олега Рубана, вакцинація в Україні буде добровільною.
– Про примусову вакцинацію можна буде говорити, коли пройде третій етап клінічних випробувань вакцин, – сказав медик.
З повної версії трансляції ви дізнаєтеся про ставлення Олега Рубана до так званої приватної вакцинації, коли в Україні з'явиться колективний імунітет, про причини успішної боротьби з коронавірусом в Китаї, небувало високий рівень захворюваності в США і багато іншого. Для перегляду запису ефіру пройдіть за посиланням.
Раніше учасниками проєкту «Спитай у лікаря» стали інші фахівці національного рівня. Серед них – найвідоміший лікар країни Євген Комаровський, головний анестезіолог України Сергій Дубров, лікарі Світлана Гук і Віталій Соколов. Записи можна знайти на сторінках Фонду Ріната Ахметова в YouTube і на Facebook. Доступні до перегляду також короткі відеоролики з відповідями експертів проєкту на найпопулярніші запитання.
– Число фейків і міфів навколо коронавірусу постійно зростає. Щоб закрити потребу в об'єктивній інформації, Фонд Ріната Ахметова і розпочав проєкт «Спитай у лікаря». Він реалізується в рамках програми «Рінат Ахметов – Порятунок життів». Завдяки цій програмі державні лікарні країни отримали 200 суперсучасних швидких, 205 висококласних апаратів ШВЛ, 337 тисяч експрес-тестів для визначення коронавірусу і 200 тисяч одиниць засобів індивідуального захисту для медиків, – каже Юлія Єршова, директорка з комунікацій Фонду Ріната Ахметова.
Нові трансляції проєкту «Спитай у лікаря» вже готуються. Слідкуйте за анонсами!