Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

«Самолікування може бути небезпечніше самого COVID-19»: терапевтка Дар'я Єжеленко стала новою учасницею проєкту «Запитай у лікаря»

28.01.2021

27 січня Фонд Ріната Ахметова провів чергову пряму трансляцію в рамках проєкту «Запитай у лікаря». На питання українців про коронавірус відповідала лікарка-терапевт, завідувачка приймального відділення Маріупольської міської лікарні № 9 Дар'я Єжеленко. За час трансляції вона отримала майже три десятка запитань про коронавірус. Найбільше глядачів цікавило, чи варто очікувати третьої хвилі пандемії.

– Поки стабілізувалася ситуація. На даний момент кількість хворих зменшується, але росте число важких випадків. Ми прогнозуємо новий спалах коронавірусу орієнтовно з 10 лютого до кінця березня, – сказала лікарка.

Вона зазначила, що часто пацієнти приїжджають до лікарні у вкрай поганому стані та назвала причини, через які зросла кількість важких хворих:

– Сімейні лікарі завантажені, до них важко додзвонитися і люди займаються самолікуванням, в тому числі народними й альтернативними засобами. Щось в Інтернеті прочитають, хтось підкаже. Врешті доводять до такого, що стає життєво необхідно їхати в стаціонар.

До найбільш безглуздих і непотрібних рецептiв боротьби з коронавірусом лікарка віднесла прийом біодобавок, загартовування, дихальну гімнастику. Але це ще дрібні «пустощі» пацієнтів. Набагато небезпечніше прийом медикаментів, які хворі призначають собі самі та їхні дози. Нашкодити можуть навіть вітаміни!

– Безконтрольний прийом вітаміну D в гіпердозах... Я цього ніколи не розуміла. Коли людина прочитала, що цинк, вітаміни D3 і C – це панацея, починає не просто за інструкцією пити, припустимо, 500 міжнародних одиниць на добу, а починає пити 4000, 5000... Гіпервітамінози в будь-яких мікроелементах вкрай небезпечні, можна допитися до гіршого стану, ніж сам COVID, – сказала Дар'я Єжеленко. За її словами, потенційні важкі пацієнти дуже люблять влаштовувати собі передозування ліками. І часто саме в цьому причина їхнього стану.

Лікарка також описала портрет середньостатистичного хворого в Україні:

– Частіше хворіють чоловіки – серед пацієнтів їх 60% – старші 65 років, із супутніми захворюваннями: діабетом, серцевою недостатністю. Людина, яка курить важкі сигарети років 15, не менше, яка не дуже звертає увагу на здоров'я, до лікарів не звертається, займається самолікуванням.

Експертка також детально розповіла про показання до госпіталізації:

– По-перше, висока лихоманка, вище 39. По-друге, частота дихальних рухів більше ніж 22 в хвилину. І сатурація нижче 93. Якщо ж всі ці показники в нормі, але є супутні захворювання типу діабету, серцевої недостатності або онкології, то пацієнта безперечно госпіталізують.

Лікар наголосила, що показники для госпіталізації змінюються і залежать від завантаженості лікарні.

Під час трансляції був зруйнований черговий міф про коронавірус. Цього разу про те, що найчастіше на коронавірус хворіють люди з 2-ю групою крові. За словами Дар'ї Єжеленко, група крові абсолютно ніяк не пов’язана із тяжкістю перенесення хвороби.

З повної версії трансляції ви дізнаєтеся, через що людина, як потрібно повертатися до здорового життя людям, що перенесли COVID, і багато іншої цікавої інформації. Для перегляду запису ефіру пройдіть за посиланням.

Дар'я Єжеленко стала одинадцятим експертом проєкту «Запитай у лікаря». Раніше на питання на Facebook-сторінці Фонду Ріната Ахметова відповідали популярний педіатр країни Євген Комаровський, відомий анестезіолог Сергій Дубров та інші авторитетні фахівці. Записи можна знайти на сторінках Фонду Ріната Ахметова в YouTube і на Facebook. Доступними  до перегляду є також короткі відеоролики з відповідями експертів на найпопулярніші запитання.