Родом із дитинства. БЛОГ Марини Сорокіної, координатора Психологічної служби Гуманітарного штабу Ріната Ахметова
Батьківські установки – це система стереотипних правил поведінки, які можуть виражатися як вербально (словесно), так і невербально (вчинки, жести). Найчастіше така система правил засвоєна мамою і татом від їхніх батьків.
Звичайно, кожному з батьків хочеться, щоб їхня дитина росла щасливою, розвивалася гармонійно та стала успішною, самодостатньою особистістю. Пам'ятаємо, що діти дуже залежні від батьків і, приходячи в цей світ, багато в чому вони орієнтуються на дорослих, які їх оточують. Діти бачать світ очима батьків. І, буває, зопалу кинута мамою або татом фраза може залишити глибокий слід в душі дитини та дуже сильно вплинути на її подальше життя. Дорослим треба розуміти, що їхній вплив на життя дитини величезний. Сформована установка залишається з дитиною на все її життя. І добре, якщо ця установка виявилася позитивною. Пропоную вам розглянути види установок, які можуть вкрай негативно позначитися на майбутньому дитини.
1. Не живи! Правда, страшно звучить?! «Щоб мої очі тебе не бачили», «Мені не потрібна така примхлива дівчинка», «Іди від мене, як я від тебе втомилася», «Ти мені набридла», «Такий нечупара мені не потрібен», «Краще б я аборт зробила», «Я взагалі тебе не хотіла». Хоч як би ви не були злі, роздратовані, ніколи, ні за яких обставин не кидайте подібних фраз дитині! Основне, що відчує ваша дитина – вина, за те, що вона з'явилася на цей світ. А ще образу та злість. Найбільший ризик розвитку в такій ситуації – самодеструктивна поведінка дитини. Вона часто може травмуватися, а подорослішавши – вибирати наркотики, алкоголь. І через все життя вона пронесе відчуття непотрібності, нікчемності. Вважатиме, що любити її нема за що, та цілком може витратити життя на те, щоб заслужити любов, визнання і всіма способами намагатиметься довести свою значущість.
2. Не будь дитиною! «Боже, коли ти вже виростеш!», «Що ти хникаєш, як маленький?», «Пора б уже стати дорослим». Що повідомляють дорослі дитині такими фразами? Бути дорослим – це добре, а бути дитиною – погано. Шановні дорослі! Не забирайте у дітей дитинство. Дайте їм змогу його прожити. Не пред'являйте вимог до малюка, як до дорослої людини. Виростаючи з такою установкою, людина буде зазнавати труднощів у спілкуванні з власними дітьми. А ще вважатиме неприпустимим балувати себе, пустувати, робити щось "не по-дорослому".
3. Не хочи! «Як ти набрид зі своїми «забаганками». «Ти постійно щось хочеш і просиш». Хотіти чогось для себе погано! Ось основний висновок, який роблять діти. Виростаючи, вони з радістю будуть віддавати себе іншим, їхні власні бажання і потреби будуть ними нівелюватися. Така людина ніколи не відстоює свої інтереси. Поступається всім і у всьому.
4. Не думай! «Я знаю, як потрібно! Не доріс ще, щоб філософствувати», «Нема чого мудрувати». Даючи таку установку, батьки роблять дітей безпорадними в ситуації, коли потрібно подумати та вирішити. Або приймають необачні рішення, не подумавши зовсім.
5. Не відчувай! «Ой, ну подумаєш впав, чого нити», «Як тобі не соромно боятися темряви, ти вже великий», «Плакати соромно! Ти ж чоловік».
Дитина відвикає проявляти емоції та почуття, накопичує всі переживання в собі. Вважає, що є «хороші» та «погані» емоції. Внаслідок цього можуть розвиватися психосоматичні захворювання або залежності.
6. Не будь собою! «Подивися, як Марійка добре вчиться, не те, що ти», «Ваня може дати здачі, а ти – слабак». «Всі діти співають, танцюють, а тобі це не цікаво». Батьки повідомляють, що є інші діти, які більше їм «підходять». З такої дитини виростає завжди незадоволена собою людина, яка прагне до якогось незрозумілого ідеального образу. Нерідко у таких людей можуть бути депресивні стани.
7. Не роби! «Не чіпай молоток, вдаришся!», «Не чіпай взагалі нічого, я сама все зроблю», «Ти сам не впораєшся, залиш, тато зробить». Виростаючи, дитина буде зазнавати труднощів щоразу, коли їй треба буде зробити щось нове. Ну і, звичайно, буде страждати через низьку самооцінку.
8. Не будь лідером! «Чого ти вічно лізеш, тобі що, більше від усіх треба?», «Будь як усі». Дорогі батьки, саме ці фрази вбивають лідерські задатки дитини. З такою установкою мріяти про керівну посаду або про лідерські позиції в колективі не доводиться.
Це, звичайно, неповний список батьківських установок. Швидше ті, які найчастіше трапляються. Будьте дуже уважні до того, що ви говорите дітям і як з ними поводитеся. Щасливе майбутнє дитини у ваших руках!