Проєкт Фонду Ріната Ахметова «Запитай у лікаря»: як відновити серце після COVID-19
Фонд Ріната Ахметова та телеканал «Україна» продовжують інформувати громадян про лікування та профілактику коронавірусу. У прямому ефірі проєкту «Запитай у лікаря» на запитання гдядачів відповідають провідні медичні експерти: інфекціоністи, пульмонологи, імунологи, анестезіологи та інші фахівці.
Про лікування хвороб серцево-судинної системи, відновлення після COVID-19 і профілактику говорила кардіологиня, засновниця Медичного центру Амосової, членкиня-кореспондентка НАМН України, членкиня Європейського товариства кардіологів, віцепрезидентка Асоціації кардіологів, серцевих та судинних хірургів м. Києва, професорка Катерина Амосова.
Лікарка розповіла, що найчастіше від порушень роботи серцево-судинної системи страждають люди старшого віку, у яких коронавірус протікає із пневмонією.
– При визначенні під час аналізу крові маркерів запальних процесів і можливого ураження нирок і печінки у кожного третього пацієнта збільшується маркер ураження серцевого м'яза. На щастя, це не свідчить про інфаркт міокарда та гострий міокардит, – зазначила Катерина Амосова.
У людей, які раніше не мали захворювань серця, запальний процес проходить без медикаментозного втручання. Однак пацієнтам із хронічними хворобами – рекомендовано консультуватися з кардіологом і підбирати тактику лікування.
– Обстеження кардіолога включає 3 основні позиції – це визначення показника функції скорочення серця шляхом ехокардіоскопії, позначення серцевого тропоніну, який покаже наявність пошкоджень клітин серцевого м'яза, та ЕКГ. У деяких випадках може знадобитися МРТ серця. На щастя, велика частина міокардитів протікають легко, без серйозних порушень ритму серця. І пацієнтам достатньо приймати ті ж ліки, які пили до коронавірусу, – сказала експертка.
Катерина Амосова порекомендувала під час і після хвороби переглянути звички харчування – їсти більше риби, фруктів і відмовитися від штучних вітамінів, а людям, які регулярно займалися фітнесом, необхідно плавно входити в процес фізичних навантажень. Хто до фізкультури не звик – як мінімум пів години на день гуляти пішки. Призначати самостійно такі оздоровчі процедури, як сауна або соляна кімната – не рекомендує.
– Якщо у людей є такі симптоми постковідного синдрому, як біль у м'язах, загальна слабкість, не потрібно клин клином вибивати, тому що це додатковий стрес для організму. Але якщо у вас був спокійний перебіг хвороби, без наслідків, то курортні процедури не зашкодять, ‒ пояснила лікарка.
А всім, хто перехворів давно або зміг уникнути коронавірусу за рік пандемії, фахівець порекомендувала йти на вакцинацію, оскільки хронічні захворювання серцево-судинної системи протипоказанням не є.
Професорка Катерина Амосова – 28 гість проєкту «Запитай у лікаря». Раніше на запитання про коронавірус відповідали кардіохірург, директор Інституту серця, професор Борис Тодуров; відомий педіатр країни Євген Комаровський; імунолог Центру громадського здоров'я МОЗ Олександр Заїка; психіатр, доктор медичних наук, професор Олег Чабан; президент Асоціації анестезіологів України Сергій Дубров та інші. Подивитися трансляції «Запитай у лікаря» можна на сторінці Фонду Ріната Ахметова у Facebook, а також в YouTube. На діджитал-майданчиках Фонду глядачами проєкту стали понад 9 мільйонів людей.
Пацієнти, яким лікарі допомогли зберегти життя і здоров'я у пандемію, можуть узяти участь у національній кампанії Фонду Ріната Ахметова #ДякуємоМедикам. Перейдіть за посиланням і розкажіть про «людей у білих халатах», які врятували від коронавірусу вас або ваших близьких