Проєкт Фонду Ріната Ахметова «Запитай у лікаря»: кардіохірург розповів про лікування серця у період пандемії COVID-19
Фонд Ріната Ахметова продовжує цикл прямих ефірів «Запитай у лікаря», в яких провідні медичні фахівці відповідають на запитання про коронавірус. У 40-му випуску експертом проєкту став відомий кардіохірург, професор, заслужений лікар України, директор Інституту серця Борис Тодуров.
Лікар розповів, що в період пандемії COVID-19 значно зросла кількість пацієнтів із кардіологічними захворюваннями, які відкладали лікування і погіршили стан свого здоров'я. Він зазначив, що у випадку з хворобами серця своєчасне надання медичної допомоги нерідко є порятунком життя людини.
– Пандемія погіршила ситуацію з лікуванням кардіологічних хворих. Дуже багато людей перестали звертатися до лікарів, їздити в лікарні. Через рік пандемії ми отримали потік дуже важких і запущених пацієнтів, і дотепер цей потік триває. Це люди, які боялися заразитися коронавірусом і не прийшли вчасно до кардіолога або кардіохірурга на операцію, – повідомив Борис Тодуров.
За його словами, значно більше ускладнень серцево-судинної системи викликають і нові штами коронавірусу, серед яких «Дельта». Адже вони частіше викликають важкий перебіг, що є викликом для всього організму.
– Ми стикаємося з постковідними міокардитами і тромбозами, інфарктами. Будь-яке гостре ускладнення хвороби може закінчуватися аутоімунними порушеннями і міокардитом, але у даному випадку ситуація дуже серйозна. COVID-19 залишає після себе дуже неприємні наслідки – і неврологічні, і кардіологічні, – сказав кардіохірург.
Для профілактики важких серцево-судинних захворювань лікар закликав українців невідкладно переглянути свій спосіб життя, відмовитися від шкідливих звичок і регулярно відвідувати кардіологів для лікування.
– Якщо у вас є відчуття нездужання або симптоми, варто пройти якісне обстеження. Якщо симптомів немає – у будь-якому випадку необхідно обстежитися хоча б раз на рік. Перехворіли коронавірусом – він може спровокувати і загострення хронічних хвороб, і запустити приховані захворювання, про які ви раніше не знали. На етапі лонгковіду симптоматика може тривати впродовж місяців, особливо у літніх людей. Усе це пов'язано з втратою імунітету, – розповів Борис Тодуров.
Загальне охоплення проєкту «Запитай у лікаря» на діджитал-майданчиках Фонду Ріната Ахметова склало близько 15 млн. Серед гостей попередніх ефірів проєкту «Запитай у лікаря» – кардіологиня, членкиня-кореспондентка НАМН України, членкиня Європейського товариства кардіологів Катерина Амосова; відомий педіатр країни Євген Комаровський; учений-біохімік Сергій Комісаренко; імунолог Центру громадського здоров'я МОЗ Олександр Заїка; психіатр, доктор медичних наук, професор Олег Чабан; президент Асоціації анестезіологів України Сергій Дубров та інші.
Відео щотижневих онлайн-зустрічей з лікарями, яким можна довіряти, доступні на сторінці Фонду Ріната Ахметова в Facebook, а також в YouTube.