Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Посилити голос добра. БЛОГ Наталі Ємченко, директора зі зв’язків із громадськістю та комунікацій СКМ

07.06.2016

Як займаються благодійністю в сучасній Європі, і якою є роль благодійників? Чому, кому й навіщо допомагають? Чи є перешкоди в наданні допомоги? Чи потрібна вона, допомога, у принципі? На ці та багато інших питань намагалися знайти відповідь на 27-й щорічній конференції Європейського центру благодійників (EFC), яка проходила 26–28 травня в Амстердамі.

EFC – авторитетна європейська організація, яка об’єднує благодійні фонди світу. На конференції були присутні представники 90 фондів Європи, Америки, Африки. Серед них: Глобальний фонд, ЮНІСЕФ, Фонд Ікея, Фонд Форда, Фонд принцеси Монако, Фонд Юникредит та ін., а також експерти ООН, ЄС і Європейської комісії. Перед учасниками виступали представники королівського двору Нідерландів, Міністерства закордонних справ, мерії Амстердама.

Від України членами та партнерами цієї авторитетної європейської організації є Фонд «Відродження», Фонд Ріната Ахметова, Фонд Віктора Пінчука, Форум благодійників. Теми, які обговорюються на конференції, не тільки задають рамку діяльності на найближчі кілька років для європейської благодійності, а й яскраво відображають стан сучасного суспільства. Саме тому важливо розуміти й чути озвучені на заході тези. Ось деякі з них.

Навіщо потрібна благодійність? Терпимість, живий капітал і толерантність до ризику – основні сильні сторони благодійності, якщо порівняти її іншими інституціями, здатними реагувати на виклики і проблеми суспільства. Філантропи готові допомагати блискавично, якщо є хоч мінімальний шанс врятувати чиєсь життя. Благодійники пробують і експериментують із формами і видами допомоги. І все це підживлене щирістю й бажанням змінити світ на краще.

Як допомагати? Разом, тільки об’єднуючи зусилля. Глобалізована Європа дедалі більше підкреслює важливість системності у розв’язанні складних питань. А її можна досягти тільки об’єднавши зусилля. Сьогодні є два ключові напрями необхідної інтеграції. З одного боку, благодійники повинні діяти спільно, щоб посилювати результати один одного. Об’єднуватися настільки, щоб бути взаємозалежними. З іншого боку, необхідно об’єднання зусиль усіх учасників процесу розв’язання тієї чи іншої проблеми – не тільки благодійників, а й урядів, бізнесу, громадських ініціатив та суспільства.

Кому допомагати? Всім, хто цього потребує – біженцям, знедоленим, голодним, ущемленим тощо. Особливо важливо допомагати дітям. Необхідний мінімум у створенні базових умов існування й розвитку дітей – дах над головою, якісна освіта, захист і безпека – важливий, але вже недостатній. У сучасному світі благодійники повинні допомагати відповісти на питання – чи можлива мультинаціональна сім’я, чи повинні перебувати батьки у шлюбі, яким є базове розуміння сім’ї та ін.

Чим допомагати? Вудкою, а не рибою. Вивчаючи потреби, створюючи можливості, прогнозуючи і формуючи ніші для розвитку і стабілізації.

Якою є місія благодійності в майбутньому? Інновації. У швидкому і мінливому середовищі нові ідеї – це можливості і ступені для розвитку. Благодійні організації мають робити свій внесок у системні зміни шляхом реструктуризації, розробки нових методів роботи й залучення ідей. Необхідними для цього умовами будуть рівність і партнерство, мужність у новаторстві і здатність почути інших. Дуже важливо, плануючи отримання інформації, планувати, як ви будете нею ділитися. Як сказала Рубі Джонсон, співдиректор FRIDA, інновації – це не тільки поділитися інформацією, яку ви знаєте, але також тією, яку ще не знаєте.

Девіз сучасної благодійності можна сформулювати так: упродовж останніх кількох років кризи ненависть була гучною, а доброта – тихою. Наша робота полягає в тому, щоб посилити голос добра.

ДЖЕРЕЛО