ПОРАДА ПСИХОЛОГА БАТЬКАМ: як правильно розповісти дитині про міни?

Життю та здоров’ю дітей, які проживають на території ведення бойових дій, загрожують не тільки обстріли, але й різні вибухонебезпечні предмети. Особливість дитячого віку — допитливість. І попри те, що рівень тривоги і страху в дітей досить високий, інтерес і цікавість часто виявляються сильнішими. Щоб уникнути трагедії, батьки обов’язково мають провести бесіду з дитиною, доступною її віку мовою, розповісти про можливу небезпеку й поведінку в тій чи іншій ситуації.
Про те, як правильно це зробити, розповідає Марина Сорокіна, координатор Психологічної служби Гуманітарного штабу Ріната Ахметова.
Просто жорсткі заборони, скажімо, виходити з двору, ходити в посадку, піднімати підозрілі предмети, найчастіше не працюють. Тон розмови обов’язково має бути доброзичливим, пояснення зрозумілими, а інструкції чіткими. Для закріплення результату, можна «програти» з дитиною екстрену ситуацію. Це допоможе їй не розгубитися в потрібний момент.
Не уникайте розмов про можливі небезпеки. Багато батьків у спробі уберегти дітей від додаткових тривог, боячись завдати дитині додаткову психологічну травму, намагаються не обговорювати подібні теми вдома. Це велика помилка! Якщо ви будете спокійні під час подібної розмови, ви не заподієте шкоди дитині й можете запобігти набагато більшій небезпеці!
Як і що розповісти дітям про вибухонебезпечні предмети?
Дітям дошкільного віку розкажіть і покажіть на картинках небезпечні предмети й попереджувальні знаки. Разом подивіться ролик, у якому детально, в ігровій формі дитині розкажуть про міни і про те, як поводитися. Обов’язково обговоріть ролик із дитиною. Говоріть спокійним, рівним тоном. Адже мета не залякати дитину, а попередити її. Розіграйте сценку з іграшками. Хваліть і підбадьорюйте малюка, якщо він добре запам’ятав усе, що ви йому розповіли й показали. Якщо не запам’ятав, не лайте, а спокійно повторіть ще раз «Зайчик, напевно, забув, що робити, якщо він побачив незрозумілий предмет». Поясніть дитині правила безпеки. Чому не можна гуляти в тих чи інших місцях, брати підозрілі предмети в руки й нести їх додому. Завжди говорити дорослим, якщо побачив якийсь незрозумілий предмет.
У розмові зі школярами та підлітками уникайте суворих директивних вказівок типу «Ти повинен це прочитати і вивчити напам’ять, я перевірю». Дитина може зреагувати протестом і, доводячи свою дорослість і компетентність, діяти прямо протилежно. Вас почують у тому разі, якщо виявите цікавість до теми й запропонуєте дитині досліджувати всі можливі деталі разом із вами. Відкрийте ресурси в інтернеті, разом вивчіть варіанти можливих вибухонебезпечних предметів і всі запобіжні заходи. Підлітки особливо потребують підтримки. Вони відчувають себе безсилими, не здатними вплинути на ситуацію. Можете, проявивши ініціативу, разом із підлітком розробити й намалювати плакат, який ви подаруєте школі. Пояснюйте це тим, що самій дитині вкрай важливо в такій ситуації володіти інформацією й буде добре, якщо вона поділиться цим із друзями та однокласниками. Дитина відчує власну значущість. Такий проект допоможе їй повернути відчуття контролю над ситуацією.