Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

ПОРАДА ПСИХОЛОГА БАТЬКАМ: Як поводитися під час обстрілу?

24.05.2017

На жаль, мирні жителі Донбасу знову і знову страждають від обстрілів. Як поводитися батькам у цій ситуації й забезпечити дитині почуття безпеки, розповідає Марина Сорокіна, координатор Психологічної служби Гуманітарного штабу Ріната Ахметова:

Насамперед, чітко і спокійно проінструктуйте дитину, що і як ви будете робити в разі обстрілу. Обов’язково поясніть їй, як ви подбаєте про її і свою безпеку. Для дітей старшого віку буде достатньо докладних пояснень і чітких інструкцій, з малюками можна програти ситуацію.

Варто пам’ятати про те, то реакція дитини багато в чому буде залежати від того, як реагує дорослий. Якщо ви починаєте панікувати, паніка передасться дитині. Але, якщо вам дуже страшно, не варто триматися щосили й намагатися зберігати крижаний спокій. Дитина в будь-якому разі «прочитає» всі ваші невербальні сигнали, зробить висновок, що її життю й життю близьких загрожує небезпека, і рівень страху стане ще вищим! Визнайте, що вам теж страшно. Страх – нормальна реакція на ненормальну подію. При цьому повідомте дитині, що ви вжили всіх можливих заходів безпеки!

Якщо сім’я проживає на території, де обстріли трапляються регулярно, деякі діти можуть адаптуватися до ситуації і поводитися досить спокійно, а деякі щоразу будуть відчувати страх, плакати, кричати або кидатися. У такій ситуації в жодному разі не забороняйте проявляти почуття дитині. Обійміть, постарайтеся утішити. Повторюйте, що ви поруч і з вами все буде добре.

Не обманюйте дитину. Не кажіть, що це гримить грім або десь запускають салют. Навіть найменший здатний зрозуміти, що ви говорите неправду. Дитяча психіка так влаштована, що в разі неясної, страшної ситуації, малюк фантазує, і його фантазії можу виявитися набагато страшнішими за реальну ситуацію. Пояснюйте, що відбувається, з урахуванням віку дитини, уникаючи страшних деталей і подробиць. Обговорюючи з дитиною те, що відбувається, ви допоможете відокремити реальність від уявних страхів.

Якщо ви живете на території проведення бойових дій, намагайтеся максимально дотримуватися звичного розпорядку дня, дотримуйтесь звичних ритуалів. Це допоможе дитині відновити почуття стабільності та відтворить відчуття контролю над ситуацією.

Заздалегідь подбайте про те, щоб у місці, у якому вам доведеться перечікувати обстріл, була вода і їжа, дитячі книги, іграшки та теплі речі.

Якщо ви перебуваєте в укритті, заспокойте дитину, обійміть її, скажіть, що ви в безпеці. Почитайте їй або пограйте разом. Ви можете разом малювати або ліпити. Творча діяльність допомагає дитині прожити та проявити почуття і стабілізувати її психоемоційний стан.

Уникайте гучних і емоційно-заряджених обговорень подій з іншими дорослими в присутності дітей.

Якщо ви відчуваєте, що ваш психоемоційний стан погіршується або ви не можете впоратися з почуттями дитини й допомогти їй пережити ці страшні події, зверніться по допомогу до психологів!