Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

ПОРАДА ПСИХОЛОГА БАТЬКАМ: навички безпеки для дітей

20.06.2017

Довгоочікувані літні канікули настали. У цю пору гостріше постає питання про безпеку дітей. Багато дітей залишаються вдома самі практично на цілий день, бо батьки перебувають на роботі. Чого важливо навчити дитину, якими знаннями й навичками має володіти маленька людина?

Відповідає Марина Сорокіна, координатор Психологічної служби Гуманітарного штабу Ріната Ахметова:

  • Якщо з підлітками достатньо поговорити, у доброзичливій формі, про заходи безпеки, то з молодшими дітьми буде добре «програти» ті чи інші ситуації: «Як ти вчиниш, якщо загубився, а якщо до тебе підійшов незнайомий дорослий і просить про допомогу?!»
  • Вивчіть із дитиною номери поліції й хоча б двох найближчих родичів. В епоху мобільних телефонів діти часто не знають жодного номера, крім власного.
  • Поясніть дитині, що вона має робити в разі, якщо з ним починає розмову сторонній дорослий, і поясніть, що за жодних обставин дитина не погоджується цьому дорослому допомогти (показати де зупинка, донести сумку або кошеня). Розкажіть, що дорослі люди в останню чергу звертаються по допомогу до дітей!
  • Розкажіть дитині про те, що підходити до машини, з якої її кличе сторонній дорослий, небезпечно, навіть, якщо до нього звертаються на ім'я!
  • Обов’язково проінструктуйте дитину, як вона має поводитися в критичних ситуаціях. Особливо важливо, у літній період, проінструктувати дитину щодо заходів безпеки у водоймах! Як показує практика, діти, попри батьківські заборони, бігають до річок і озер, тому інструкції мають бути чіткими й докладними!
  • Поясніть дитині, що хтось із рідних обов’язково має знати, куди збирається йти сама дитина!
  • Було б чудово навчити дитину елементарних навичок самооборони. Зараз досить багато секцій навчають цього дітей.
  • Поговоріть про правила поведінки в інтернеті. Поясніть, що за жодних умов дитина не повинна зустрічатися з дорослим, з яким познайомилася в інтернеті. Так само поясніть, що фотографії людини можуть не відповідати дійсності! Формуйте довірчі стосунки з дитиною. Попередьте, що вона обов’язково має вам сказати, якщо стороння людина призначає зустріч, використовуючи одну із соцмереж. Дівчаткам важливо пояснити, що виставляти фото в купальниках або досить відвертому одязі в мережу не варто!
  • Якщо ви вирушаєте в подорож або дитина їде без вас на екскурсію з групою інших дітей, обговоріть, як поводитися в разі, якщо дитина загубилася або відстала від групи.

Пам’ятайте, якщо дитина буде знати запобіжні заходи і володіти алгоритмом дій у складній ситуації, це допоможе їй не розгубитися й не запанікувати! Не пошкодуйте часу й сил і обговоріть із сином або дочкою запобіжні заходи та правила поведінки в критичних ситуаціях! Говоріть із дитиною доброзичливим тоном, уникайте «наказів». Будьте готові відповісти на всі запитання.