Мирне літо 2016-го. БЛОГ Марини Сорокіної, координатора Психологічної служби Гуманітарного штабу Ріната Ахметова
Завершилася програма «Мирне літо – дітям Донбасу – 2016». Другий рік поспіль Гуманітарний штаб Ріната Ахметова дарує хлопцям і дівчатам із «сірої зони» й непідконтрольної території можливість відчути себе звичайними дітьми. Забути про війну, провівши в оздоровчих таборах два тижні миру й щастя.
Це так важливо для них. Знову відчути себе в безпеці, а не боятися щодня за власне життя й життя найближчих людей. Радіти світанкам і заходу сонця. Слухати звуки лісу і води, що тече. Досхочу грати й заводити нових друзів. Вчасно отримувати підтримку від дорослих. Загалом, прості речі, на які має право кожна дитина і яких діти Донбасу позбавлені.
Багато з них вже забули, що таке мир, море, ліс, відпочинок. Спілкуючись із дітьми в таборах, психологи Гуманітарного штабу Ріната Ахметова зазначили, що й за два роки з початку військових дій на сході України в дітей спостерігаються серйозні психологічні проблеми. А їхні історії надзвичайно схожі одна на іншу. Написані немов під копірку.
– Під час святкування мого дня народження, коли ми сиділи за столом веселою й галасливою компанією, почався обстріл. Навколо нас лягали снаряди й осколки. Було дуже страшно. Я думала, що ми всі помремо, – розповідає 12-річна Мірра з Горлівки. – Спочатку ми поїхали від війни до Святогірська, потім до Краматорська. Зібрали швидко найнеобхідніші речі й поїхали. Пам’ятаю, за будь-яких звуків ми ще довго підскакували.
– Біля нашого будинку стріляли гради, снаряди падали дуже близько. Ми ховалися в підвалі будинку. Я не міг спати від кулеметних черг. Від вибуху снаряда одного разу навіть впав на підлогу, – згадує 10-річний Богдан із Донецька.
– Мій будинок весь розбитий, пробитий наскрізь. Повертатися нікуди, – каже зі сльозами на очах 11-річний Славко з Горлівки.
А Діма з Авдіївки і сьогодні не може забути, як обстрілювали його місто: «Ми довго жили в підвалі. Готували їжу на багатті. Додому заходили вкрай рідко, тільки за теплими речами», – ділиться 8-річний хлопчик.
Безумовно, військові події надзвичайно вплинули на психіку дітей. Ці події ніколи не пройдуть для них безслідно, як і голод, відсутність батьків, зміна місця проживання. Іншого «фундаменту» в дитини вже не буде. Те, що має бути етапами її життя: довіра до світу, вивчення власних можливостей, вибір шляху. Сьогодні все це для дітей неможливо.
Що бачать психологи після двох років? Здебільшого у дітей генералізований страх, різні психосоматичні розлади, порушення сну й харчування, високий рівень тривоги, затримка розвитку мовлення й пам’яті. Багато дітей страждають затяжною депресією й підвищеною агресивністю.
Є ще одна характерна риса в цих дітей – нездатність планувати майбутнє. Діти зневірилися. Багато хто вважає, що війна не закінчиться ніколи і їм доведеться й далі ось так виживати! Виживати в прямому сенсі! У їхній свідомості немає більше безпечних місць. Вони хотіли б, але більше не вірять у швидке настання миру.
Чи багато таких дітей із травмою війни? За даними ООН і ЮНІСЕФ, півмільйона дітей живуть на непідконтрольних Україні територіях і вздовж лінії зіткнення. Більшість дітей гостро потребують психологічної допомоги, але не мають можливості її отримати. А їхні батьки, які опинилися в складних життєвих умовах, часто не можуть надати підтримку дітям. Ось і виходить, що дитина залишається сам на сам зі своїми переживаннями й зовсім недитячими проблемами.
Тому психологічна підтримка дітей стала важливою ініціативою Штабу в оздоровчій програмі «Мирне літо – дітям Донбасу». У таборах із дітьми працювали дві команди психологів, які пройшли навчання за курсом «Травма війни». Під час групових та індивідуальних занять психологи Штабу допомагали дітям впоратися зі страхами, навчали навичок саморегуляції. У теплій атмосфері фахівці допомагали діткам стабілізувати психоемоційний стан і підняти настрій. Діти розцвітали на очах.
Наприкінці зміни психологи запропонували написати, що дітям сподобалося й запам’яталося під час відпочинку. І відразу десятки різнокольорових яблук подяки прикрасили символічні «Дерева сили»:
- Дякую за те, що дали нам можливість поїхати в цей чудовий табір і знайти друзів.
- Дякую за прекрасний відпочинок на морі.
- Велике спасибі за найкраще Літо!
На жаль, літо залишилося позаду, а на сході країни і далі неспокійно.
«Що робити далі? Як допомогти нашим дітям, щоб не нашкодити?», – часто запитують у мене батьки.
Тому я хочу дати всім прості, але ефективні поради.
- Насамперед, будьте дуже уважні до своїх дітей. Намагайтеся приділяти їм достатньо уваги.
- Не уникайте розмов на складні теми. Дитині дуже важливо усвідомлювати, що дорослий його розуміє і приймає.
- Забезпечте дитині теплу емоційну атмосферу дому та достатній тактильний контакт. Говоріть зі своїми дітьми, вчіть їх виявляти почуття.
У дітей недостатньо досвіду, щоб справлятися зі складними життєвими ситуаціями. Лише заручившись підтримкою дорослого, дитина набуває впевненості та необхідного ресурсу. Пам’ятайте, що будь-які зміни в поведінці або стані дитини – тривожний сигнал. Травму війни не можна забути або «перерости». Якщо не можете подолати проблему в колі сім’ї, звертайтеся по допомогу до фахівців.