МУЗЕЙНИЙ СЕРВІС ПО-ЛЬВІВСЬКИ
«Social Innovation Lab», яка є ініціативою Інституту міста, провела дослідження рівня послуг, які надають музеї Львова
У період із вересня по листопад 2014 року силами волонтерів було здійснено оцінювання музейного сервісу за методом «таємного клієнта». Дослідження проходило в межах проекту «Нове життя музеїв» та охоплювало 30 музейних установ міста.
Згідно зі звітом, середня вартість загального квитка у львівських музеях становить 10 грн., пільгового – 5 грн. 94% респондентів задовольняє така цінова політика. Варто також зауважити, що лише 3% із переліку досліджуваних музеїв надають змогу придбати квиток у Інтернеті.
У 86% львівських музеїв дозволено фотозйомку, у 56% музеїв ця послуга є безкоштовною. Середня ж оплата за здійснення фотозйомки у інших музеях становить 20 грн. Відеозйомку дозволено у 74% музеїв Львова, у 54% із них ця послуга є безкоштовною. Середня оплата послуги становить також 20 грн.
Екскурсійні послуги надають 94% львівських музеїв. У 59% із них існує можливість проведення екскурсій іноземними мовами (у більшості випадків – англійською, польською, російською). Середня кількість екскурсоводів у музеї складає 4 особи. У 38% музеїв проводяться спеціальні екскурсії – шкільні, університетські, а також екскурсії за віковим розподілом (дитячі, юнацькі, для людей похилого віку). Лише у 18% музеїв є можливість замовити екскурсію через Інтернет. Також 68% львівських музеїв дозволяють проводити екскурсії із власним екскурсоводом, який не є працівником музею.
В межах дослідження респондентів попросили оцінити за п’ятибальною шкалою роботу працівників музеїв та стан музейних приміщень. Середня оцінка цих показників становить 4,1 з 5,0 максимальних.
Втім, незважаючи на таку високу оцінку, музейні приміщення мають низку недоліків. Відповідно до спостережень відвідувачів, лише 6% музейних приміщень Львова пристосовані до відвідин музею людьми із особливими потребами. У 37% музеїв не забезпечені вбиральні для відвідувачів (наявний же їх стан у решті музеїв лише 34% респондентів оцінили на «добре»). У 71% львівських музеїв взагалі відсутнє ознакування (маршрутні вказівники). Лише у 43% музейних приміщень Львова облаштовані місцями для відпочинку (стільці, лавки, дивани).
Яніс Сінайко, аналітик програми аналізу та досліджень Інституту міста, куратор ініціативи «Social Innovation Lab»:
– Незважаючи на чисельні інфраструктурні недоліки (відсутність вбиралень, непристосованість приміщення музею для людей із особливими потребами тощо) та обмежений набір он-лайн послуг, більшість відвідувачів львівських музеїв схильна вкрай позитивно оцінювати наявний стан музейної справи у Львові. Цей парадокс ми схильні пояснювати першочергово низьким рівнем очікувань львів’ян щодо послуг, які надаються місцевими музеями. Це, у свою чергу, може бути обумовлене обмеженою пропозицією у цій сфері. Саме тому в подальших планах проекту ми працюватимемо над вдосконаленням цієї пропозиції на прикладі кількох музеїв Львова.
Що ж до змістового наповнення музеїв та експозиції, то лише у 44% львівських музеїв існує можливість інтерактивної взаємодії із експонатами. У 35% музеїв відвідувач має змогу взяти участь у таких заходах як тематичні лекції, курси екскурсоводів, семінари чи перегляд фільмів. У більшості музеїв Львова (68%) не передбачено жодних окремих програм для дітей. У 37% музеїв Львова проводяться заходи, що безпосередньо не пов’язані із експозицією.
50% музеїв надають можливість залишити відгук чи побажання в електронному форматі (на офіційному сайті музею та/або на офіційних сторінках у соціальних мережах). Відповідно, 74% досліджуваних музеїв мають власний веб-сайт, а 42% – сторінки у соціальних мережах. Детальну інформацію щодо більшості музеїв (83%) можна знайти на різноманітних туристичних сайтах міста.
Під час дослідження також намагались визначити мотиваційні особливості респондентів щодо відвідування музеїв. Дані оцінювання (за п’ятибальною шкалою, де 1 – цілком не погоджуюсь, а 5 – цілком погоджуюсь) вказані у таблиці:
Я відвідую музеї лише тоді, коли у них присутня цікава мені експозиція |
3,6 |
Я ніколи не відвідую музеї без компанії, навіть якщо експозиція мені цікава |
2,4 |
Я відвідую музейні приміщення лише у випадку проведення цікавих мені культурних заходів, які не пов'язані із самою експозицією |
2,4 |
У мене немає часу відвідувати музеї |
2,4 |
Я не відчуваю потреби у відвідуванні музеїв |
2,1 |
Я особисто не відчуваю потреби у відвідуванні музеїв, але розумію вагомість культурного розвитку загалом. Тому відвідую (буду відвідувати) музеї зі своїми дітьми |
2,9 |
Експозиції у львівських музеях мене абсолютно не цікавлять |
1,6 |
Проект «Нове життя музеїв» здійснюється в рамках ініціативи Інституту міста «Social Innovation Lab». Раніше в рамках проекту було проведено дослідження «Музеї Львова очима туристів», в процесі якого студенти іноземних ВНЗ сформулювали перелік рекомендацій щодо підвищення атрактивності львівських музеїв. Також у листопаді 2014 року було організовано музейний квест «Leopolis Mediterraneum», який відбувся в рамках щорічного фестивалю «Ніч у Львові».
Джерело: https://www.city-institute.org/