Гуманітарний шлях у мільйони кілометрів. Блог Олександра Вишнякова, директора Гуманітарного штабу Ріната Ахметова
![](https://akhmetovfoundation.org/rails/active_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--9ba7b7fe90a0351f728b5e4916f32c799dfef712/2017-05-26837_0_orig.jpg?content_type=image%2Fjpeg&disposition=inline%3B+filename%3D%222017-05-26837_0_orig.jpg%22%3B+filename%2A%3DUTF-8%27%272017-05-26837_0_orig.jpg)
Штаб Ріната Ахметова презентував результати роботи за 2016 рік. На звітному заході очевидці нашої роботи розповідали про те, як виживає мирне населення в зоні бойових дій. І про те, як працюємо ми. Багато гостей мене запитували: як вдалося вибудувати систему, як не втратити жодного гвинтика в ній? Побудувати процеси, які не заради процесів. А для людей.
Ми навчилися допомагати сотням тисяч. На старті ми робили те, чого не вміли раніше, знаходили вихід там, де здавалося, його немає. Навчилися доставляти допомогу навіть у «сіру зону», де бойові дії щодня. Стали експертами з подолання бар’єрів проблем і руйнування стін нерозуміння. Ми продовжуємо вчитися і вдосконалюватися.
Сотні тисяч доль, які чекають на допомогу, щоденні дзвінки на гарячу лінію, 300 відправлених колон – це все величезний досвід. Це мільйони кілометрів шляху, десятки безсонних ночей, 11,7 млн виданих людям наборів виживання. Найбільш незахищеним, 70% з яких пенсіонери, 6% – люди з інвалідністю. Ніхто з нас 2,5 роки тому не міг повірити, що біда буде таких масштабів, що наша допомога буде рятувати понад півмільйона людей.
І в роботі ми незмінно керуємося головним – допомога має бути своєчасною, максимально доступною і якісною.
Ми вибудували систему, яка уможливила такий масштаб. І ця система відкрита, ми готові ділитися своїм досвідом. Сподіваюся, що ця відкритість допоможе іншим гуманітарним організаціям врятувати ще не одне життя.
У Штабі працює унікальна 5-етапна система перевірки якості продуктів. Контроль здійснюється від моменту закупівлі продуктів до передання пакета особисто в руки одержувачеві. Обов’язковою умовою для кожної одиниці продукції в усіх наборах – перевірка в лабораторії. Тут головне – відповідність стандартам для кожної групи продуктів харчування.
Система доставляння та перевірки якості функціонує в маріупольському логістичному центрі, звідки продуктові набори відправляють жителям «сірої зони». Така ж 5-етапна система успішно працювала на «Донбас Арені» із серпня 2014 до кінця лютого 2017-го. На "Арені", яка зі спортивної споруди в лічені тижні переформатувалася на гуманітарний хаб. Там були створені ідеальні умови зберігання: температура, вологість, провітрювання, зонування для кожного виду продукції. На цьому наголошували всі гуманітарні міжнародні місії, які приїжджали для обміну досвідом.
Ми поставили перед собою завдання: допомагати тим, хто не може вижити без нашої допомоги. Допомагати базовим набором продуктів високої якості. Головне підтвердження, наскільки це важливо – зворотний зв’язок від одержувачів нашої допомоги.
Нам приходять сотні позитивних відгуків у листах, на пунктах видавання, дзвінках на гарячу лінію. У цих дзвінках і відгуках трагедії, подяки, історії. Ми отримуємо зворотний зв’язок від мирних жителів непідконтрольної території, де з 28 лютого позбавлені можливості видавати продуктові набори.
Історія багатодітної мами з Петровського району Донецька. У неї п’ятеро дітей. Двоє молодших – алергіки й потребують перевірених і безпечних продуктів. За словами мами, без допомоги Штабу не справляються. Каже, що продукти прості, але якісні, і це саме те, що потрібно її дітям. Жінка в розпачі.
На гарячу лінію Штабу і далі телефонують люди з повідомленнями, що ми видаємо продуктові набори на непідконтрольній території. Телефонують люди похилого віку, молоді мами з Донецька й низки інших міст. Вони розповідають, що нібито відкрився якийсь із наших пунктів видавання або що до них приходять волонтери Гуманітарного штабу і складають списки.
Ця інформація не відповідає дійсності. З 28 лютого 2017 року Штаб Ріната Ахметова не має можливості видавати допомогу на непідконтрольній території. Робота Штабу була заблокована, а пізніше – заборонена. У нас немає доступу до «Донбас Арени», пунктів видавання та продуктів. Ми не знаємо, хто і як ними розпоряджається. Наших волонтерів немає на пунктах видавання. Вони не можуть телефонувати, видавати або обіцяти продуктові набори.
Штаб продовжує роботу на підконтрольній території, у «сірій зоні». Ми продовжуємо допомагати тим, хто не впорається сам. Ми намагаємося допомагати вчасно, розуміти, чого потребують люди, реагувати на ці потреби. День у день і там, де люди нас дуже чекають.