Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Фонд Ріната Ахметова збирає історії жителів Донбасу

31.05.2021

У рамках проєкту Музей «Голоси Мирних» Фонд Ріната Ахметова продовжує збирати історії жителів Донбасу, чиї долі назавжди змінив збройний конфлікт.

 

Музей став безпечним довірчим простором, де постраждалі люди можуть розповісти свою історію світу і звільнитися від тягаря мовчання. Одна з таких людей – Катерина Вороніна, якій довелося покинути рідний Донецьк.

– У мене була робота, яка мені дуже подобалася. Я займалася сімейною фотографією. Ми жили в центрі, правда, в однокімнатній квартирі. У нас була мрія, яка дуже надихала, – побудувати власний будинок, згадує жінка.

Все змінилося з початком збройного конфлікту. За словами Катерини, гнітюча обстановка з кожним днем ставала все нестерпнішою.

– В якийсь момент я зрозуміла, що вже два тижні не виходжу з дому. Тому що мені дуже страшно... Я зрозуміла, що доведеться їхати в той день, коли почали брати аеропорт. На той час уже кілька днів були перестрілки в місті. Нас направили жити в Одесу. Попервах житло нам надали від роботи чоловіка, – розповіла Катерина.

Щоб хоч якось заглушити внутрішній біль, жінка реалізувала себе у творчості. Зараз її роботи з глини знаходяться більш ніж в 150 містах світу, наприклад, в Нью-Йорку, Парижі, Стокгольмі.

– До глини я прийшла ще в Донецьку. Але зовсім не уявляла, що це може статися так масштабно. Ще в Донецьку я привела старшу дочку в гончарну майстерню. Мені дуже сподобалося, що там дозволяють дітям робити все на світі. Ці цінності були для мене дуже близькі. Тому ми їздили туди, навіть коли в місті вже було неспокійно. Пізніше вже змогла усвідомити, що глина забирає мій біль. Будь-який вільний час, який у мене був, я присвячувала гончарству: вдень, коли діти були чимось зайняті, й уночі, коли вони спали. Напевно, контакт з глиною заземлював мене і давав заспокоєння. Я думаю, що глина допомогла мені вижити і витягнути всі ці труднощі, – згадує Катерина.

Фонд Ріната Ахметова не тільки зберігає історії жителів Донбасу, а й надає їм психологічну підтримку. Фонд першим у країні піднімає проблему масового посттравматичного стресового розладу, виносить її в публічну площину, формулює і пропонує вирішення.

– Фонд Ріната Ахметова створює найбільший музей свідчень Мирних. Історії для Музею збираються групою психологів, які допомагають мирним жителям впоратися з травмою війни через розповідання пережитого ними. Якщо оператори, які збирають історії для Музею, розуміють, що війна завдала їхньому співрозмовнику занадто глибокі душевні рани, то пропонують йому стати учасником проєкту «Психологічна допомога», – розповіла Юлія Єршова, директорка Департаменту комунікацій Фонду.

Щоб отримати психологічну допомогу, необхідно звернутися на гарячу лінію Фонду за телефоном 0800509001.