Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Експерт проєкту Фонду Ріната Ахметова «Запитай у лікаря» розповіла про нові штами вірусу COVID-19 та вакцинацію

26.03.2021

Гостею проєкту Фонду Ріната Ахметова «Запитай у лікаря» стала докторка медичних наук, професорка, завідувачка кафедри епідеміології Харківського національного медичного університету Тетяна Чумаченко.  

Відповідаючи на питання про нові штами COVID-19 епідеміологиня розповіла, що нині американські дослідники з біокомпанії Moderna розробляють вакцини, які містять протидію двом і більше мутаціям вірусу. А з 4 лютого 2021 року розпочались світові клінічні дослідження, де вивчають, чи можна робити перше та повторне щеплення препаратами різних виробників.

– Почалися випробування у Великобританії, коли використовують різні інтервали між першою і другою дозою та різні вакцини. Одна група – щеплені спочатку AstraZeneca, а потім Pfizer, а друга – спочатку Pfizer, а потім AstraZeneca. Якщо будуть позитивні результати, можуть змінити і рекомендації, – розповіла епідеміологиня.

Українцям, які планують узяти участь у вакцинації, Тетяна Чумаченко порекомендувала обрати найбільш сприятливий для організму час, коли немає загострення хронічних захворювань, нормалізувати тиск і рівень холестерину та проконсультуватись у сімейного лікаря. Натомість, тих, хто хворів на COVID-19, закликала не сподіватися на рівень антитіл у крові та робити щеплення.

– Після перенесеного захворювання можна відкласти щеплення на 6 місяців. Проте можна щеплюватися і раніше, протипоказань немає. Бо при вірусній інфекції передусім відіграє роль клітинний імунітет, а не антитіла. Якщо у вас антитіла ще залишились, щеплення тільки підсилить захист, – зазначила Чумаченко.

Українцям, яким контактів не уникнути, епідеміологиня порекомендувала дотримуватись правил карантинних обмежень і закривати обличчя. Також розповіла, як підібрати маску правильно.

 

– Інфікована людина дихає, розмовляє, кашляє, чхає. Разом із повітрям видихає частки, невеличкі ядра, які містять вірус. А той селиться тільки в живій клітині, тому шукає нового господаря. І за 3 секунди знаходить. Медичні маски більш вологостійкі, мають по декілька шарів, які не допускають проникнення збудника. Берете багаторазові з маркету – в них має бути легко дихати, їх слід часто прати та прасувати.

Лікарка нагадала, що на початку епідемії небезпечний вірус потрапив до України з Європи з подорожуючими. «Завезеним» до країни є також новий «британський» штам. Тому закликала бути обережними під час поїздок за кордон та контактів із незнайомими людьми.

Епідеміологиня Тетяна Чумаченко є дев’ятнадцятою експерткою циклу онлайн-трансляцій про COVID-19, організованих Фондом Ріната Ахметова та телеканалом «Україна». Раніше на запитання глядачів проєкту «Запитай у лікаря» відповідали кардіохірург, директор Інституту серця, професор Борис Тодуров; популярний педіатр країни Євген Комаровський; імунолог Центру громадського здоров'я МОЗ Олександр Заїка, президент Асоціації анестезіологів України Сергій Дубров та інші провідні фахівці.

Глядачами проєкту «Запитай у лікаря» вже стали понад 4 млн чоловік. Відеоролики можна подивитися на сторінках Фонду Ріната Ахметова в Facebook та YouTube. «Запитай у лікаря» реалізується в рамках проєкту «Боротьба з COVID-19 в Україні». Це найбільша, системна і масштабна приватна ініціатива, спрямована на допомогу державним медичним установам у боротьбі з коронавірусом. У рамках проєкту вже передано понад 200 тисяч одиниць засобів індивідуального захисту й витратних матеріалів, 337 тисяч експрес-тестів і більш ніж 200 суперсучасних апаратів ШВЛ.