ЯК НАВЧИТИ ДИТИНУ ЦІНУВАТИ РЕЧІ
Усім батькам знайома ситуація, коли діти недбало ставляться до своїх речей, не розуміючи, що користуватися ними потрібно акуратно. Такі проблеми виникають зазвичай, коли дорослі «завалюють» дітей новим одягом та подарунками, бажаючи, щоб їхнє чадо не мало потреби ні в чому. Як складається ситуація з дітьми, яких прийняли у свою родину батьки-усиновителі, опікуни, прийомні батьки та батьки-вихователі, про це розповідають спеціалісти програми «Сирітству – ні!» Фонду Ріната Ахметова.
Діти, які мешкають в інтернатних закладах, загалом не знають, що таке право власності. У них усі речі спільні. Наприклад, сьогодні на прогулянку в зелених сандалях йде гуляти Сергійко, а завтра в них господарює вже Дмитро. Коли таких дітей забирають в родину, вони потрапляють у стресову ситуацію – не завжди відчувають своєї провини, якщо зіпсують якусь річ: іграшку, футболку, сукню. А може бути і навпаки, діти дбатимуть про свою власність, побоюючись покарання дорослих. Обидві ситуації є некомфортними як для дітей, так і для батьків. Дорослі мають розуміти: не вміють цінувати речі ті, хто ніколи їх не мав або не сприймав як свої.
Головне завдання дорослих – допомогти дітям зрозуміти, що речі можуть слугувати господареві досить довго, потрібно лише навчитися дбайливо ставитися до них.
Прийоми формування дбайливого ставлення
• Вчіть дитину самостійно доглядати за своїми речами, нести за їхній зовнішній вигляд повну відповідальність.
• Не купуйте дитині багато речей. Нехай їх буде небагато, але кожна матиме родзинку або своє призначення.
• Не купуйте речі та іграшки на першу вимогу. Запам’ятайте правило: кожне рішення дитина повинна обмізкувати. Зазвичай бажання дітей змінюються, але якщо цього не сталося, спробуйте з’ясувати, навіщо їй потрібна покупка: як дитина буде грати, з чим носити. Обговорюйте обновки, вирішуйте разом, що потрібно купити. Важливо, щоб дитина обдумала придбання кожної речі.
• Розподіліть усі речі по місцях. Зробіть це разом з дитиною, щоб вона могла самостійно брати потрібну річ. Нехай вона знайде місце для іграшок: виявить фантазію або практичність. Проведіть інструктаж щодо розташування дитячих речей у передпокої та ванній кімнаті. Покажіть малюку його полиці для взуття, гачки для одягу, стаканчик для зубної щітки. Нехай все має свій оригінальний колір або логотип. Нагадуйте дитині про місця для її речей.
• Обговорюйте призначення речей. Кожна річ потрібна для чогось: для прогулянки, свята, занять спортом, катання з гірки, їзди на велосипеді, домашніх ігор тощо. Нагадуйте про це дитині.
• Навчіть дитину самостійно одягатися. Вирішуйте з вечора, в чому вона піде до дитячого садочка або школи, нехай вона приготує речі: складе портфель, спортивну форму, почистить змінне взуття, а ви допоможете за потреби. У цьому випадку дитина буде точно знати, що й де взяти вранці.
• Якщо дитина бере до школи (в дитячий садочок, на вулицю, в гості) якісь речі або іграшки, обговоріть вголос, що саме вона бере та ведіть облік цих речей. Після прогулянки (школи, садочка) порахуйте їх знову.
• Показуйте приклад правильної поведінки дітям. Нехай у вашій шафі та на столі буде порядок, речі – на своїх місцях. Діти швидше вбирають інформацію на прикладі дорослих.
Бажаємо батькам терпіння, сил і наснаги у вихованні дітей. Сподіваємося, що ці поради допоможуть вам змінити на краще ставлення ваших дітей до їхніх речей.