Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ ПЕРЕЖИТИ ПСИХОЛОГІЧНУ ТРАВМУ

 

Майже у всіх дітей з інтернатних закладів є психотравми, що ускладнюють їхній розвиток, і в майбутньому це призводить до деструкції особистості. Спеціалісти програми «Сирітству – ні!» Фонду Ріната Ахметова вирішили розповісти читачам порталу, що таке психологічна травма та як допомогти дитині її подолати. 

Психологічна травма – це подія, що завдає шкоди психологічному здоров’ю людини, а також яку неможливо подолати самостійно. Це ті явища, з приводу яких особа тривалий час перебуває у дискомфортному стані. Це ті обставини, які позбавляють душевного спокою, психічної рівноваги та вимагають кардинальних змін у мисленні й поведінці.

Причини дитячих психотравм 

Дослідження, проведені психологами серед дитячої та підліткової аудиторії, дозволяють стверджувати, що найскладнішими подіями у житті дитини, які сприяють появі психотравм, є: 

• моральне, фізичне, сексуальне насильство; 

• смерть близького родича; 

• власна хвороба чи захворювання батьків; 

• зрада, обман, несправедливість родичів й авторитетних дорослих, друзів;  

• виховання аморальними дорослими; 

• дорослішання в асоціальній атмосфері як в родині, так і в колективі; 

• несподіване порушення стосунків у сім’ї; 

• раптове відчуження батьків від дитини; 

• розчарування, незадоволеність від нездійснених надій; 

• гіперопіка або брак батьківської уваги; 

• сварка з близьким другом за його ініціативою; 

• несправедливе ставлення, тиск на дитину авторитарних вчителів; 

• шкільне цькування. 

Психологи також виділяють найпоширеніші симптоми травм: 

• фізичні симптоми – виникнення головного болю, затримка реакції, енурез;

• замкнутість – ця поведінкова реакція здебільшого проявляється у втраті довіри, небажанні спілкуватися та інфантильному поводженні; 

• зацикленість – проявляється у потребі знову переживати стресові події, наприклад, через ігри та малюнки, що повторюються. Дитина може бути надмірно стурбована можливими подіями в майбутньому (які, на її думку, можуть бути якось обумовлені тим, що сталось) або ж ночами їй можуть снитися жахи; 

• тривога – характеризується нав’язливою поведінкою, виникають проблеми з концентрацією уваги, виникнення необґрунтованого страху, прояви нестриманості та агресії.  

Чим небезпечні психологічні травми? 

Психотравми призводять до того, що в дорослому житті особа не здатна соціалізуватися. Їй складно встановлювати нові контакти, комунікувати, адаптуватися у колективі. 

У дитинстві формується ґрунт для розвитку нав’язливих страхів, наприклад: соціофобія, через яку людина боїться бути у колективі. Травма, отримана в дитинстві, дає старт різноманітним депресивним розладам, внаслідок чого йде психологічна установка на самознищення. 

З часом дитячі психотравми нашаровуються і це призводить до формування адикцій – анормальних пристрастей, серед яких найпоширенішими є алкоголізм, наркоманія, ігроманія, комп’ютерна залежність. Психологічні травми дитинства у зрілому віці також проявляються у вигляді харчових аномалій: компульсивне переїдання або нервова анорексія. 

Психологи стверджують, що усі психічні та поведінкові розлади особистості у дорослому житті мають витоки з дитинства, коли особа зазнала психологічного травмування. У 90% таких випадків – дотримання асоціального та аморального способу життя. 

Як допомогти дитині пережити психологічну травму? 

Головне завдання батьків – засвоїти необхідний рівень психологічних і педагогічних знань, обрати правильну стратегію виховання дитини, позбавлену деструктивних стереотипів. Дорослі мають створити належні умови для розвитку та становлення особистості, надавати психологічну підтримку у подоланні ним труднощів, що виникли.  

Мама й тато – це надійні попутники, яким дитина без страху та сумнівів може розповісти свої тривоги. У жодному разі не можна очікувати самовирішення ситуації, адже це неможливо.  

У будь-якому випадку потрібно звернутися за фаховою допомогою до психолога та спільними зусиллями виробити адекватну програму, спрямовану на відновлення душевної рівноваги у маленької особистості. На сьогодні розроблено чимало психотерапевтичних заходів для дітей, що дозволяють розвинути у дитини здатність до повноцінного життя, подолати всі бар’єри та викоренити деструктивні стереотипи мислення, напередодні закладені соціальним оточенням.