Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

ВАЖЛИВІСТЬ ЕМОЦІЙНОГО РОЗВИТКУ ДИТИНИ

 

Дитинство – один із найважливіших етапів для кожної людини, коли формується фундамент розвитку особистості. У ранньому дитинстві людина розвивається не лише психологічно й фізично, відбувається також розвиток не менш важливої емоційної сфери. Спеціалісти програми «Сирітству – ні!» Фонду Ріната Ахметова розкажуть, чому батькам варто навчати дитину виявляти свої емоції. 

Насамперед це важливо, тому що емоційні реакції позначаються на відчутті та сприйнятті, пов’язаних з мисленням, волею, пам’яттю, увагою. Чуттєвому спектру відводиться роль головного помічника в розвитку мотивації, у бажанні пізнавати світ. 

Ранній дошкільний період – час, коли відбувається вивчення багатобарвної палітри почуттів, коли дитина навчається розпізнавати й правильно проявляти свої переживання. На цьому етапі вона освоює нові для себе почуття: емпатію, передбачення, співпереживання. Проте батьки дошкільняти можуть стикнутися також із тривогами, страхами дитини. 

У віці 2–5 років малюку важко стримувати імпульсивні реакції, часто проявляються негативні емоції. Дитинка може демонструвати агресію й дратівливість, може махати руками, кричати, бити подушки, тупати ногами. У таких випадках батькам потрібно пам’ятати, що вони мають дозволити малечі виплеснути емоції, що нахлинули, зняти напругу. 

Але поступово дошкільня вчиться керувати своїми почуттями. Одночасно з емоційним розвитком формується воля. Дитина усвідомлює, що демонстрація почуттів не завжди допомагає домогтися результату. На зміну імпульсивності приходять вольові прояви. 

Зараз модними стали програми раннього розвитку дітей, але однією з основних небезпек надмірного захоплення раннім навчанням малюків є передчасний розвиток інтелекту дитини, що шкодить розвитку його емоційної сфери. У шкільні роки така дитина може вчитися навіть гірше за своїх однолітків. Адже емоційний розвиток відповідає не тільки за спосіб вираження почуттів і переживань, він тісно пов’язаний з мотивацією, розвитком волі, умінням приймати рішення. 

Сім’я, найближче оточення безперечно впливають на малюка та на вияв його емоцій. Для розвитку дитини надзвичайно важливим є фізичний контакт із батьками: ласка, обійми, поцілунки. Нові враження також є ґрунтом, на якому з’являються паростки емоцій. Батькам важливо урізноманітнювати дозвілля дитини прогулянками, поїздками, відвідуванням театрів, музеїв. Помічниками для мами й тата є також дитячі книжки. Але завжди, коли чергова казка дочитана, корисно обговорити з малюком сюжет або вчинки героїв. 

Взаємини з іншими дітками, ігри з ними теж впливають на емоційний розвиток малюка, допомагають легше освоюватися в навколишній реальності. Різноманітність рольових ігор з казковими або незвичайними сюжетами дарує яскраві почуття й переживання. 

Важливою для збагачення емоційного спектру є дитяча творчість: малювання, заняття танцями, музикою, ліплення, орігамі. Усе це може подарувати дитині багато різних відчуттів як неприємних при невдачі, так і хороших за успішного результату. Крім цього, творча діяльність розвиває дрібну моторику.