УНІКАЛЬНЕ ПРАВИЛО «ТРЬОХ ХВИЛИН»: ДИТИНА НА ДОЛОНІ
Стосунки між батьками й дітьми не завжди ідеальні. Особливо складним періодом для багатьох є підлітковий вік. Іноді, щоб прокласти місток між двома поколіннями, доводиться шукати безліч способів, як це зробити. Психологи стверджують, що є одне універсальне правило, яке чудово справляється з цим завданням. Спеціалісти Фонду Ріната Ахметова вирішили розповісти читачам порталу «Сирітству – ні!» про цінність перших трьох хвилини зустрічі з дитиною.
Скільки часу на день ви проводите з дитиною? Більшість, приходячи з роботи, відразу починають готувати вечерю, мити посуд, приймати ванну тощо. Потім поцілунок і побажання «на добраніч» своєму чаду. Начебто дитина поруч з вами весь час, однак спілкування як таке насправді відсутнє.
Попри шалений ритм нашого життя, встигнути насолодитися спілкуванням з дитиною можна вдосталь. Саме цей факт підтверджує правило «трьох хвилин», яке рекомендують усім батькам психологи.
Дотримуючись основних моментів правила «трьох хвилин», можна встановити міцний зв’язок із дитиною, що згодом у майбутньому лише нашаровуватиметься взаємною довірою та підтримкою.
Як працює правило «трьох хвилин»?
• Незалежно від того, звідки ви повернулися – з роботи чи з магазину, поводьте себе так, ніби ви не бачилися тривалий час, а значить, дуже скучили та неймовірно раді бачити свого непосиду.
• Обіймайте та цілуйте дитинча з таким почуттям, ніби до вас приїхав довгоочікуваний друг і ви вкрай раді бачити його.
• Дуже важливо, щоб у момент обіймів і розмови з дитиною ваші очі залишалися на одному рівні – це викличе набагато більшу довіру дитини до вас, ніж звичайна розмова під час приготування вечері.
• Саме в перші три хвилини зустрічі дитина готова розповісти про всі свої пригоди, що трапилися з нею протягом дня. Проігнорувавши цей проміжок часу, шанси на відверту розмову різко зменшуються.
• Важливо вислухати дитину, а не ставити їй запитання, що цікавлять суто вас, адже часто це стандартні фрази, які звучать у вухах дитини кожен день: «Як справи в садочку?», «Що ти їв на обід?», «Ти зробив уроки?» тощо.
• Згідно з правилом «трьох хвилин», досить сказати дитині, наскільки ви щасливі її бачити – і вона сама багато про що розповість, особливо про те, що її дійсно наразі цікавить, турбує, непокоїть. Батьки обов’язково мають бути щирими. Лукавість та нещирість розпізнається дітьми відразу, їх неможливо обдурити.
• Впроваджувати правило «трьох хвилин» необхідно з раннього віку. Тоді дитина буде з нетерпінням чекати вашого повернення, аби поділитися своїми враженнями, пережитими емоціями та можливими проблемами. Це вкрай важливо для крихітки. В іншому випадку, якщо ігнорувати такі розмови в ранньому віці, відмахуючись від них через брак часу або несерйозністю запитання, маленька людинка з часом усвідомлює, що її проблеми нікому не потрібні та припинить їх озвучувати, замкнувшись у собі. А це призведе до сварок, непорозумінь і обману, особливо у підлітковому віці.
• Правило «трьох хвилин» жодним чином не закликає батьків проводити з дитиною саме цей короткий проміжок часу в день, але це дуже цінна мить, що надає можливість поступово сформувати добрі стосунки, завдяки яким ваша дитина завжди зможе, навіть у найскрутнішу для неї хвилину, довіритися саме вам, а не компанії однолітків у дворі.
Для дітей «час разом» – це погляд очі-в-очі, коли батьки сідають поруч, відкладають мобільні телефони, вимикають думки про сотні своїх проблем і ні на що не відволікаються під час розмови. Тоді вони відчувають себе особливими, потрібними, важливими, улюбленими. Дитина не довіриться, якщо буде думати, що вона не в пріоритеті. Тож цінуйте час, проведений разом, навіть якщо це лише три хвилини.