Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Соціалізація та взаємодія: як допомогти дитині знайти друзів, навчити працювати в команді та підтримувати важливі сімейні активності?

Більшість батьків почуваються безпорадними, коли у їхньої дитини виникають проблеми із пошуком друзів і соціалізацією. Хоча батьки не можуть завести друзів замість своїх дітей, вони здатні допомогти їм розвинути та відпрацювати ключові соціальні навички. Якщо ви бачите, що ваша дитина зазнає труднощів, не знає, як та де знайти друзів, ось кілька порад, які ви можете використати, щоб виправити це.

 

 

Як допомогти дитині знайти друзів та чому це так важливо?

 

Наявність справжнього друга — ключ до психічного здоров'я та добробуту дітей (як і дорослих). Психологи стверджують, що міцна дружба дозволяє дітям підготуватися до близьких відносин, у тому числі романтичних, у міру їхнього дорослішання.

Неможливо переоцінити важливість дружби та взаємодії для дитини. Друзі збагачують життя, підвищують самооцінку та надають моральну підтримку, якої малюк потребує, навіть коли вчить таблицю множення. З погляду розвитку, знайомство з новими друзями у школі так само важливо, як отримати гарну оцінку. Вміння будувати успішні відносини з однолітками — це важлива навичка для дітей, яку вони використовуватимуть і вдосконалюватимуть все своє життя.

У дитячій дружбі є послідовність розвитку, і її розуміння розвивається у міру дорослішання малюка:

  • у ранньому віці присутня стадія «дружу з тими, хто поряд», коли малюки просто грають з усіма довкола;
  • етап «я хочу по-своєму» настає у віці від 3 до 6 років, коли у дітей обмежується здатність бачити чужу думку; саме усвідомлення, що інші діти бачать речі інакше, можуть вибудовувати перешкоди у дружбі;
  • з 7 до 12 років з'являється дружба «за правилами», коли у дітей розвивається уявлення про взаємодію, а її основою є взаємність;
  • після 12 років вже можуть формуватися зрілі дружні стосунки, коли дитина починає цінувати близькість; вона може приймати й навіть цінувати різницю між собою та другом, і це схоже на те, що думають про дружбу дорослі.

Виходячи з цих особливостей, заняття з соціального розвитку дитини можуть допомогти налагодити стосунки з оточенням та краще зрозуміти, що відчувають та думають інші люди. Найчастіше ключовим моментом є пошук ігор та вправ, які відповідають можливостям та потребам розвитку вашої дитини.

Батьки можуть допомогти своїм дітям знайти друзів, організовуючи веселі зустрічі поза школою. Діти зазвичай заводять дружні відносини, займаючись разом чимось захопливим, тому вам варто подумати про інтереси вашої дитини та пошукати заняття, які відповідають її особистості та якими можна займатися з іншими дітьми.

 

 

Вчимо дитину працювати в команді: найкращі способи покращити комунікаційні навички

Дослідження показують, що діти краще ладнають, коли вони залучені до спільної діяльності, в якій разом з іншими працюють над досягненням загальної мети. Це актуально як у рамках навчального процесу, так і під час гри. Командні види спорту можуть бути ефективним способом соціалізації дітей. Вони допомагають дітям розвивати соціальну компетентність — здатність читати емоції, співпрацювати, заводити друзів та залагоджувати конфлікти. Співпраця в групах під час командної гри стане найкращим досвідом взаємодії з однолітками.


Як навчити дитину працювати в команді: ключові моменти


Робота в команді для дітей може викликати масу запитань, тому насамперед дорослим потрібно дозволяти дітям брати участь у прийнятті рішень щодо цілей команди. Їм також потрібно підтримувати приємні, емоційно опорні стосунки зі спортсменами та мотивувати дітей позитивними коментарями про їхні успіхи. І має сенс активно навчати дітей принципів гарної спортивної поведінки, включаючи:

  • бути хорошим переможцем (не хвалитися; виявляти повагу до команди, що програла);
  • вміти програвати гідно (вітати переможця, не звинувачувати інших у програші);
  • виявляти повагу до інших гравців та судді;
  • виявляти підтримку та пропонувати допомогу менш досвідченим гравцям;
  • вчитися вирішувати конфлікти в спілкуванні з іншими дітьми без звернення до тренера.

Під час гри батьки повинні дати дітям можливість застосувати ці принципи на практиці, не втручаючись. А коли гра закінчиться, важливо дати малюку зворотний зв'язок про його відмінну спортивну поведінку.

 

 

Важливість і роль спільних сімейних активностей у розвитку дітей
 

Не секрет, що спільні заняття в родині мають першочергове значення для створення міцніших зв'язків та побудови дружніх відносин. Це виховує впевненість та вчить важливості взаємодії. Хоча більшість батьків, як правило, надмірно зайняті роботою або домашніми справами, все ще є способи, як створити якісне проведення часу з сім'єю.
Ось кілька причин, з яких вам слід зробити участь у сімейних заходах частиною свого повсякденного життя — це:

  1. Дозволяє встановити близькість

Якісне сімейне проведення часу створює для ваших дітей тривалі спогади, якими вони дорожитимуть. Це також позитивно впливає на соціальні навички дітей, оскільки приносить чесне та відкрите спілкування, яке вони можуть включити у свою взаємодію з однолітками. Ніколи не сприймайте час на встановлення зв'язку з вашим малюком як щось незначне незалежно від того, наскільки заповнений ваш графік.

  1. Робить дітей щасливішими

Ефект від якісного сімейного часу з дітьми набагато корисніший, ніж просто купівля бажаних матеріальних речей. Хоча вся сім'я отримує користь від спільного проведення часу, це також може допомогти покращити настрій, поведінку та самопочуття вашої дитини, що сприятиме підтримці дружби на знайомствах з однолітками. Збільшення часу, проведеного з сім'єю, може навіть допомогти вашій дитині підходити до непорозумінь з новими друзями більш зріло і з меншим осудом, що може покращити загальну соціалізацію дитини.

  1. Підвищує самооцінку

Діти насправді формують свою самооцінку у моменти, коли ми навіть не усвідомлюємо цього. Випадкові, на перший погляд, події такі як веселі вихідні, «художня вечірка» або караоке-вечір із сім'єю можуть мати більший вплив, ніж ви вважаєте. Враження від підтримки сімейних традицій переносяться в їхнє соціальне життя і позитивно впливають на те, як діти взаємодіють зі своїми однолітками як у школі, так і в суспільстві. Найголовніше, щоб час, проведений разом, приносив їм задоволення і цінувався.

 

 

  1. Зменшує поведінкові проблеми

Проведення якісного сімейного часу разом, як правило, покращує загальну поведінку дітей та призводить до зниження агресії. Імовірність залучення дітей у небезпечні дії, як правило, зменшується, коли вони відчувають сильний емоційний зв'язок із сім'єю. Оскільки діти продовжують навчатися і розвиватися в безпечному середовищі, вони включатимуть ці уроки у своє повсякденне життя і набуватимуть впевненості у собі на цьому шляху.

  1. Покращує успішність у навчанні

Коли у дітей є підтримка вдома, вони схильні прагнути до успіху. Навіть якщо трапляються невдачі, вони з більшою ймовірністю отримають позитивне керівництво та наставництво. По суті, коли діти ведуть змістовні обговорення вдома, їхня успішність в навчанні покращуватиметься.

Щодо фізичного здоров'я, діти, які активно взаємодіють із сім'єю, отримують керівництво, коли справа стосується особистого вибору продуктів, що може знизити ймовірність надмірної ваги у довгостроковій перспективі. Коли діти оточені дбайливими членами сім'ї, це впливає на їхню якість життя у всіх сенсах.


Джерела:
https://parentingscience.com/kids-make-friends/
https://parentingscience.com/social-skills-activities/
https://www.bbc.com/future/article/20211117-how-do-children-choose-a-best-friend
https://www.apa.org/news/podcasts/speaking-of-psychology/kids-friendship
https://childrencentral.net/7-reasons-adequate-family-time-is-important-for-kids/
https://childmind.org/article/kids-who-need-a-little-help-to-make-friends/