ПЛЕКАЄМО ДОБРО У ДИТЯЧИХ СЕРЦЯХ
Спеціалісти програми «Сирітству – ні!» Фонду Ріната Ахметова вирішили розповісти про важливість виховання у дітей дружнього ставлення до оточуючих.
Що таке милосердя? Це насамперед добре, співчутливе ставлення до людей. Сучасні батьки вважають, що дитині важливо розвивати, перш за все, «пробивні» якості: наполегливість, впевненість, вміння постояти за себе і відстоювати власну правоту.
Безумовно, розвиток цих якостей теж має сенс. Однак останнім часом мало хто з батьків акцентує увагу на формуванні такої якості у своїх дітях, як доброта. Чуйність, щедрість, ввічливість, готовність прийти на допомогу – найважливіші характеристики особистості.
Можливо, це пов’язано з тим, що стосунки у сучасному суспільстві знецінюються, стають більш формальними. Але це скоріше про дорослий світ. Діти ще маленькі, й конче важливо посіяти зернятко милосердя в душі, щоб виховати людину, сповнену світла та любові до навколишнього світу!
Чомусь у суспільстві панує така думка: діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, переповнені негативними емоціями. То хибна думка. Ці діти знають, що таке добро, і повірте, отримують його. Мова зараз не про матеріальні цінності, які їм надходять від спонсорів та небайдужих людей. Це і добре слово вихователів, учителів та методистів, які працюють з ними, і дружня підтримка в їхніх маленьких дитячих колективах.
Коли такі діти потрапляють у родину, не кожен з них проявляє доброзичливе ставлення до членів сім’ї або ж не одразу. Причини різні. Це може бути як і не сформована довіра до нової сім’ї, так і звичайне невміння запропонувати свою допомогу ближньому.
Як же плекати добро у дитячих серцях?
Почати формування доброго ставлення до оточуючих можна з навчання дитини піклуватися про інших. Яким чином? У першу чергу потрібно привчати її бути уважною до рідних та близьких.
Поспостерігайте за дитиною і з’ясуйте для себе наступне:
• Чи співчуває вона людям?
• Чи шкодує вона вас, коли вам погано, ви захворіли?
• Чи ласкава вона з рідними?
• Чи сміється вона над дітьми, коли у них щось не виходить, вони засмучені, плачуть?
Виховати почуття милосердя у дитячому серці можливо. Для цього:
• завжди демонструйте дитині своїм прикладом, як ми можемо допомагати комусь, хто потребує цього;
• підгодовуйте птахів і тварин (особливо взимку);
• допомагайте людям похилого віку (наприклад, пронести важку сумку або допомогти перейти через пішохідний перехід);
• допомагайте сусідам;
• вчіть дитину піклуватися про членів сім’ї.
Діти, які бачать добро з дитинства, будуть прагнути робити його протягом усього життя.
Пам’ятайте, доброта формується у сім’ї. Вчіть дитину допомагати нужденним і слабким, піклуватися про близьких, не ображати молодших і тварин. Виховуйте вміння робити добро щодня. Стаючи добрішою і милосерднішою, дитина правильно розвивається емоційно, завдяки чому формуються такі риси, як відповідальність і чуйність. Посійте у дитячій душі любов – так ви зможете виховати хорошу людину.