Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Підтримка після усиновлення: як подолати депресію, питання ідентичності та довгостроковий вплив на сім'ю?

Усиновлення — трудомісткий, складний і емоційно виснажливий процес. Після такого довгого шляху до своєї мети важко уявити, що можна не бути переповненим радістю та щастям, коли процес завершиться, і у вашій родині нарешті з'явиться дитина.


Однак з початком нового життя ви можете здивуватись, виявивши, що радість межує з іншими емоціями. Але не хвилюйтеся: ці почуття не повинні викликати занепокоєння чи сорому. Усиновлення може супроводжуватися різними, зокрема складними почуттями.

 

 

Депресія після усиновлення та як її подолати

Багато названих батьків відчувають депресію і тривогу після того, як привозять дитину додому. Такий стан виникає, коли очікування і приємне хвилювання вступають у суперечність з реаліями батьківства, які можуть містити нестачу сну, порушений розпорядок дня, величезну відповідальність і підвищений рівень стресу.

Названі батьки можуть сильніше відчувати вплив цих стресорів, оскільки процес усиновлення, як правило, настільки важкий, що вони можуть критикувати себе за те, що почуваються менш щасливими та вдячними за те, що їхня дитина вдома.

Ось деякі фактори, які можуть ще більше ускладнити емоційні переживання:

  • Процес усиновлення

Обставини, що супроводжують усиновлення, можуть відігравати велику роль в емоціях батьків, особливо якщо це був довгий і важкий процес, що може посилити почуття провини, коли їхня реакція чи досвід спілкування з дитиною не відповідають очікуванням.

  • Відносини з біологічними батьками

Взаємодія названих батьків із біологічними можуть ще більше ускладнити та загострити ці почуття.

  • Адаптація дитини

Процес адаптації до нового будинку і сім'ї може викликати занепокоєння у батьків.

Лікування депресії після усиновлення

 

Якщо ви відчуваєте депресію або вам важко впоратися з емоційними наслідками усиновлення, варто звернутися за допомогою. Професійна підтримка допоможе подолати почуття смутку чи горя, щоб ви могли повною мірою насолодитися появою дитини у вашому домі.

Для боротьби з депресією після усиновлення можуть бути корисними:

  1. Чати однодумців

У чатах груп підтримки ви познайомитеся з іншими людьми, які стикаються з такими ж проблемами. На зустрічах усиновлювачів можна дізнатися про стратегії, які використовують інші люди, щоб впоратися з депресією після усиновлення, і подружитися з тими, хто розуміє ваші труднощі й зможе вислухати вас, не засуджуючи.

  1. Консультації психолога

Усиновлювачам може бути корисно звернутися за психологічною допомогою, щоб впоратися з депресією. На сеансах консультування ви можете дослідити свої емоції та дізнатися про методи, що дозволяють ефективніше справлятися з психологічними наслідками усиновлення. Якщо на ваш шлюб чи стосунки негативно вплинула депресія після усиновлення, ви можете набути навичок управління конфліктами та відновлення близькості.

  1. Ліки

Якщо симптоми депресії зберігаються і не зникають при використанні інших методів лікування, таких як консультування та групи підтримки, вам може бути корисно звернутися до лікаря, щоб визначити, чи підходять вам антидепресанти. Ці препарати допоможуть усунути фізіологічні причини депресії та полегшити деякі з ваших симптомів.

 

 

Питання ідентичності та спадщини при усиновленні

 

Багато названих батьків стикаються з конфліктами ідентичності. Вони можуть боротися з прийняттям своєї нової ролі на фізичному та емоційному рівнях. Це особливо поширене серед батьків, які не зазнали фізичного процесу вагітності.
Щодо юридичних питань, то процес усиновлення — це прийняття в сім'ю дитини на повних правах дочки чи сина на підставі рішення суду. Тобто при усиновленні дитина набуває тих самих прав, що й біологічні діти. При цьому вона позбавляється права наслідування від своїх родичів за походженням.

 

Довгостроковий вплив усиновлення на дітей та сім'ї

 

Усиновлення не закінчується з приходом дитини до сім'ї. Цей процес триває все життя для всіх його учасників. Досвід кожної людини, пов'язаний з усиновленням, є унікальним. Проте, були відзначені деякі загальні довгострокові наслідки усиновлення: як позитивні, так і негативні.

Серед негативних наслідків усиновлення:

  • проблеми з ідентичністю чи невпевненість у тому, яке місце посідає усиновлена дитина у сім'ї;
  • труднощі у формуванні емоційних зв'язків;
  • почуття горя чи втрати, пов'язані з кровною сім'єю дитини;
  • відсутність медичної чи соціальної історії, що ускладнює діагностику проблем зі здоров'ям у всиновлених дітей;
  • відсутність відомостей про те, звідки діти успадкували деякі фізичні чи особистісні риси;
  • немає відповіді питання, чому дитину віддали на усиновлення;
  • пошук біологічної сім'ї, якщо усиновлена дитина коли-небудь захоче зв'язатися з нею, ставши дорослою.

Хоча ці наслідки можуть бути короткочасними, вони зазвичай проявляються і потім розсіюються, і спорадично виникають протягом життя усиновленого, часто під час важливих етапів або періодів емоційного стресу.

Незважаючи на це, є багато позитивних довгострокових наслідків усиновлення. Серед них: загальне покращення здоров'я та успішність у школі дитини, доступ до більшої кількості можливостей та, найголовніше, увага та любов нової родини.
 
Джерела:
https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/
https://legalaid.gov.ua/novyny/osoblysvosti-pryjnyattya-spadshhyny-osobamy-yaki-ne-ye-chlenamy-sim-yi/
https://kornyn-gromada.gov.ua/usinovlennya-18-29-27-15-01-2022/https://www.marriage.com/advice/relationship/post-adoption-depression/
https://consideringadoption.com/adopted/impact-of-adoption/long-term-effects-of-adoption/
https://www.verywellmind.com/coping-with-complicated-feelings-as-an-adoptive-parent