Підготовка до школи: що повинні знати батьки та майбутні першокласники?
Перехід із дошкільного закладу до «великої» школи — важлива віха не лише для дитини, а й для всієї родини. Початок навчання у школі — це час хвилювання та радості, але для когось це може стати періодом невизначеності та занепокоєння. Ось кілька стратегій, які ви можете використати, щоб забезпечити підготовку дошкільника до шкільного навчання.
Чи потрібна підготовка до школи: важливість процесу
Кожна дитина, яка робить ще один важливий крок до незалежності, може реагувати на такий перехід по-різному. Деякі діти можуть боятися розлуки з батьками, водночас як інші перебувають у захваті від можливості освоїти нові вміння і завести друзів. Так само деякі батьки можуть з нетерпінням чекати, коли їхня дитина піде до школи, щоб повернутися до звичайної робочої рутини, тоді як інші стають занадто емоційними або відчувають втрату через те, що їхнє чадо знаходиться далеко від них протягом дня, особливо якщо це їхня перша дитина, яка йде до школи.
Хоча неможливо знати, як відреагує на такі зміни саме ваша дитина, є багато простих речей, які ви можете зробити, щоб підготувати дитину до школи.
Поради батькам: будьте активні у своєму плануванні та допоможіть малюку розвинути навички готовності до школи напередодні нового навчального року. Коли дитина добре підготовлена, вона знаходить впевненість у собі і з більшою ймовірністю досягне успіху з першого дня. Ось усе, що треба знати перед школою батькам і майбутнім першачкам.
З чого розпочати підготовку до школи: знайомство зі шкільним середовищем
Початкова школа — це зовсім інше середовище, ніж дошкільний заклад чи дитячий садочок. Тут більше класів, більше дітей та більше вчителів, що може стати приголомшливим новим досвідом для дітей, які вперше йдуть до школи.
Щоб підготовка дитини до школи розпочалась успішно, завітайте до закладу з метою екскурсії напередодні 1-го вересня, щоб познайомитися з обстановкою. Коли ви гуляєте по школі, переконайтеся, що малюк почувається комфортно, знаходячи:
- класи;
- туалети;
- їдальню;
- учительську;
- автобусну зупинку;
- вхідні ворота.
Ви також можете використовувати цей час, щоб пояснити шкільні процедури, такі як дзвінки, збори, сніданок та ігровий час. Обов'язково відвідайте збори. Там ви отримаєте важливу інформацію про шкільні вимоги, форму, класи та необхідне приладдя.
Під час канікул перед початком навчального року прогуляйтеся біля школи, щоб ваша дитина могла познайомитися з навколишнім середовищем та маршрутом. Це також допоможе вам зрозуміти, скільки часу вам знадобиться, щоб добиратися до школи щоранку.
Основа підготовки до школи: розвиток самостійності
Щоб розвинути його самостійність, ви можете не тільки завчасно практикувати виконання шкільних завдань удома, а й зосередитись на ще декількох аспектах:
- Організація харчування
Ваша дитина не матиме сторонньої допомоги під час їжі, коли вона піде до школи, тому обов'язково наповніть ланч-бокс продуктами, які вона зможе очистити або розгорнути самостійно. Ви можете практикувати ці навички протягом кількох тижнів перед школою, влаштовуючи пікніки вдома. Дозвольте дитині попрактикуватися у відкритті ланч-боксу, чищенні фруктів та відкриванні обгорток з їжею. Якщо виникають труднощі, укладайте певні продукти незапакованими або попередньо нарізаними. Це допоможе зменшити розчарування малюка, коли він перебуває в іншій обстановці, а вчитель не може допомогти кожній дитині індивідуально.
Коли ви збираєте ланчбокс, розкажіть про те, яку їжу з'їсти на перерві, а яку залишити на обід. Поговоріть про можливі нещасні випадки, наприклад, що робити, якщо обід впаде на підлогу або напій перекинеться.
- Навички одягання
Хоча може виникнути спокуса дочекатися першого дня в школі, щоб приміряти ошатну шкільну форму, може бути корисним попереднє тренування. Так ви зможете переконатися, що малюк почувається комфортно і вміє самостійно застібати блискавки, ґудзики та ремінці.
Купуйте шкільне взуття якомога раніше, щоб ваша дитина могла почати практикуватися в її надяганні до початку школи. Взуття на липучках може бути корисним, оскільки багато дітей дошкільного віку ще не вміють зав'язувати шнурки, це може бути особливо складно для дітей з проблемами спритності. Якщо вам потрібне взуття зі шнурками, потренуйтеся з кольоровими аксесуарами, щоб вашій дитині було легше бачити кожен крок на шляху їх зав'язування. Дайте можливість малюку працювати у власному темпі і уникайте моментів, коли вам потрібно швидко вийти з дому, щоб уникнути розчарування.
- Організація
Підготовка до першого класу має включати розмову про те, як малюку слід дбати про свої речі. Поясніть, як розпізнати етикетку з його ім'ям на одязі, ланч-боксі, пляшці з водою та на всьому, що він бере із собою до школи.
Дозволяючи дитині робити щось самостійно і навчаючи її відповідальності, ви додасте їй впевненості у своїх силах і знизите занепокоєння, яке вона може відчувати з приводу початку навчання у школі.
Як підготувати дитину до школи: створіть позитивний настрій
Перші кілька років шкільного життя дитини можуть визначити її ставлення до навчання та вплинути на самооцінку та успішність надалі. Розмови про те, що цікавого малюк вивчатиме, і демонстрація позитивних очікувань щодо школи допоможе прищепити любов до навчання.
Батьківські емоції можуть значно впливати на те, як діти реагують на нові ситуації. Хоча ви можете відчувати деяку тривогу з приводу того, що ваша дитина піде до школи, важливо не демонструвати її, коли ви говорите з дитиною про школу, інакше вона також може почати відчувати тривогу щодо цього нового досвіду.
Ви також можете заохочувати ентузіазм, включивши навчання у повсякденні заняття до того, як дитина піде до школи. Наприклад, якщо ви братимете малюка із собою на щотижневу закупівлю продуктів, це допоможе розвинути такі навички, як рахунок, словниковий запас, розпізнавання кольорів та соціальні навички. Намагайтеся не надто нав'язувати дитині щось, інакше це може стати рутиною і поставити під загрозу мотивацію, інтерес та зусилля.
Покажіть дитині, що вам також подобається вчитися. Читайте книги та обговорюйте прочитане, це допоможе закласти основи для навичок навчання та сприятиме нарощуванню словникового запасу, а також буде корисним щодо навичок слухання та концентрації.
Що потрібно для школи: встановіть новий розпорядок дня якомога раніше
Режим дня дозволяє дітям розуміти очікування, забезпечує впевненість та передбачуваність. Налагодження розпорядку може зайняти кілька тижнів, щоб звикнути до нього, тож подумайте про те, щоб почати його впроваджувати як мінімум за 2 тижні до початку навчального року. Декілька порад:
- Почніть новий розпорядок з пробудження, сніданку та чищення зубів в один і той же час щоранку. Це також допоможе вам отримати уявлення про те, скільки часу потрібно дитині, щоб зібратися до школи щоранку.
- Ви також можете використовувати цей час вранці, щоб почати показувати дитині як збирати сумку. Складіть список усіх необхідних речей і переглядайте його щоранку.
- Візуальні картки можуть допомогти дитині краще запам'ятати порядок дня. Роздрукуйте список та повісьте його на холодильник або на двері спальні, відзначаючи кожен пункт у міру виконання щоранку.
- Додатковий трюк — заламінувати або помістити контрольний список у пластиковий конверт, щоб дитина могла щодня відзначати його маркером, що стирається. Це заохочує самостійність, відповідальність та дотримання процедур.
Розпорядок дня після школи настільки ж важливий для адаптації до школи, як і ранковий. Подумайте про те, щоб заздалегідь запровадити кілька простих занять, наприклад, читання, правопис або малювання, щоб допомогти дитині налаштуватись на виконання домашнього завдання.
Як підготувати дитину до школи: поради психолога щодо управління емоціями
Перші кілька тижнів у школі будуть захоплюючими, але емоційно важкими. Коли діти втомлюються, вони можуть зіткнутися з перепадами настрою чи руйнівною поведінкою. Якщо ви помітили будь-які зміни в поведінці дитини, запитайте про те, що вона відчуває, і запропонуйте їй позитивні способи керування своїми емоціями, наприклад, глибоко дихати або поговорити про це.
Дайте дитині час заспокоїтись та налаштуватися, перш ніж ставити надто багато запитань або змушувати її виконувати домашні обов'язки. Перед тим, як дитина піде до школи, знайдіть заняття, яке допоможе їй розслабитися, і зробіть його частиною своєї денної рутини.
Дозвольте вашій дитині грати
Початок школи потребує незалежності та відповідальності від дитини, але це не означає, що їй потрібно припинити грати та веселитися! Ігри для підготовки дітей до школи розвивають широкий спектр навичок, необхідних для навчання. Вони не тільки дають можливість взаємодіяти з іншими дітьми та вдосконалювати соціальні навички та ефективне спілкування, а й дозволяють розвивати велику та дрібну моторику за допомогою рухів.
Діти отримують більш глибоке розуміння світу, досліджуючи і ставлячи під сумнів своє оточення за допомогою гри. Процес також покращує емоційні навички дитини, оскільки вона набуває впевненості за допомогою діяльності.
Сімейні ігри з різними ролями та чіткими правилами можуть бути ефективним способом розвитку таких навичок, як слухання, очікування, розуміння черговості, переживання перемоги та поразки та дотримання правил. Всі ці навички допоможуть підготувати вашу дитину як до класу, так і до ігрового майданчика.
Якщо ви даєте дитині можливість практикувати різноманітні навички, знайомите її з різними видами досвіду та заохочуєте її похвалою та любов'ю, ви забезпечите найкращий старт на цьому важливому і хвилюючому наступному етапі у її житті.