Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

НЕПРАВИЛЬНІ СЛОВА: ЧОГО КРАЩЕ ДІТЯМ НЕ ГОВОРИТИ

Усі ми знаємо прислів’я: «Слово не горобець, вилетить — не спіймаєш», але чомусь у деяких ситуаціях геть-чисто все забуваємо й говоримо близьким людям образливі слова. Іноді, коли дитина неправильно поводиться, з батьківських уст зриваються фрази, про які вони потім згадують із жалем. Доросла людина може пропустити сказане повз вуха й не звернути уваги, дитяче ж сприйняття влаштоване по-іншому. Почуті одного разу неприємні слова надовго залишаються в пам’яті дитини.


Складніша ситуація, якщо дитина прийомна. Діти з інтернатних установ дуже болісно сприймають зауваження батьків та оточуючих. Справа в тому, що в період адаптації в новій сім’ї вони відчувають, що кожна їхня дія оцінюється, а батьки їх просто не люблять. Щоб уникнути можливих конфліктів між прийомними дітьми та батьками, фахівці Фонду Ріната Ахметова рекомендують дорослим звернути увагу на слова, які краще не говорити дітям. 
Ці відомі всім фрази здаються невинними. Вони перетворилися мало не на штампи вітчизняної традиції виховання. І якби дорослі знали, скільки образи та страху вони приносять дітям! 


Помилка 1. Прогнози-лякалки 
Що кажуть дорослі 
«Не носись — шию скрутиш»; «Будеш погано їсти — тебе будь-який поб’є»; «Не роби пики — назавжди таким залишишся» 
…і чому цього не можна говорити 
«У пам’ять дитині врізається лише друга частина конструкції: «упадеш», «поб’є», «назавжди залишишся», — каже дитячий психолог Оксана Лисикова. — Тому невдовзі дитина робить висновок, що життя — дуже небезпечний захід, де неприємності чатують на кожному кроці». Незабаром мама може виявити, що її жвавий малюк «несподівано» став боязким і перестав усім цікавитися. 
Робота над помилками 
Не залякуйте, а намагайтеся зацікавити бажаною поведінкою. Наприклад: «Якщо ти добре їстимеш, то будеш сильним і зможеш швидко їздити на велосипеді»; «Якщо поспиш удень — наберешся сил, зможеш довго гуляти в зоопарку». 


Помилка 2. Знецінення 
Що кажуть дорослі 
«Не чіпай, зараз знову зламаєш!»; «Дай я краще сама зроблю!» 
…і чому цього не можна говорити 
«Ці фрази дитина розуміє як «ти погана, у тебе ніколи нічого не вийде», — продовжує Оксана Лисикова. — Це буквально руйнує впевненість у собі та своїх силах. У майбутньому такий малюк навряд чи захоче спробувати свої сили в спортивній секції чи музичній школі». 
Робота над помилками 
Здійснюючи помилки, дитина розвивається та виробляє впевненість у собі. Ми можемо їй допомогти фразами: «Спробуй іще раз!»; «Зламав? Не страшно, зараз полагодимо!» 


Помилка 3. Порівняння 
Що кажуть дорослі 
«Маші теж три, а вона вже миє руки сама!»; «Подивися на хлопчика: він ніколи не б’ється!» 
…і чому цього не можна говорити 
Дитина починає сумніватися: чи справді батьки її люблять? А може, сусідську Машу таки більше? І чи не підуть вони до неї назавжди? У результаті замість «позитивного прикладу» дитина отримує страх і розгубленість, а замість бажання наслідувати сусідську Машу — ревнощі й бажання смикнути її як слід за кіску, щоб не була такою гарною. 


Робота над помилками 


«Набагато правильніша стратегія — влаштувати змагання дитини… із самою собою, — вважає психолог. — Місяць тому вона ще не мила руки сама, а зараз почала; рік тому не вміла кататися на велосипеді — зараз ганяє без «супутників»… Заведіть гарний журнал успіхів і переглядайте його разом із малюком. Нагадування про минулі перемоги підштовхне дитину до нових досягнень». 


Помилка 4. Захвалювання 
Що кажуть дорослі 
«Ти в мене найрозумніший (найбільш здібний, найкращий…); «Куди Сашці до тебе!» 
…і чому цього не можна говорити 
«Намагайтеся хвалити не самого малюка («Ти в нас найчудовіший»), а його дії («Ти чудово намалював»; «Ти добре все зробив»), — радить Оксана Лисикова. — Інакше дитина виявиться занадто залежною від схвалення оточуючих і прагнутиме похвали, а не досягнення мети. Крім того, незабаром ваш малюк опиниться в першому дитячому колективі (садку, школі), де навряд чи однолітки відразу кинуться визнавати його «зірковість». А це може стати доволі сильним розчаруванням». 


Помилка 5. Звинувачення 
Що кажуть дорослі 
«Перестань кричати — у мене зараз голова лусне!»; «У бабусі мало серце не зупинилося!» тощо
…і чому цього не можна говорити 
Дитина сприймає все буквально. Чутливі та емоційні дітки можуть перетворитися на мовчазних тишків, адже через будь-який відкритий прояв емоцій у матусі може розлетітися на шматки голова! Карапузи швидше поекспериментують із висотою і гучністю криків, переконаються, що голови-серця в усіх цілі й почнуть ігнорувати всі ваші заклики. Пізніше ці діти навряд чи поспівчувають вам під час хвороби — адже мама стільки разів жартувала, що їй боляче… 
Робота над помилками 
Кращий спосіб упоратися з карапузом, що розбушувався, — переключити його увагу на гру. Носиться по квартирі з первіснообщинними криками — підійдіть і шепніть щось на вушко. Дитина зацікавиться... і за кілька секунд охоче змінить «кричалки» на «шепіт». 


Помилка 6. Ультиматуми 
Що кажуть дорослі 
«Не з’їж суп — торта не дам»; «Не прибереш іграшки — мультика не побачиш» 
…і чому цього не можна говорити 
Ваше маля все схоплює на льоту, правда? Ви хочете через кілька років почути: «Не даси тістечка — суп їсти не буду»; «Учити літери? Тоді купи о-он ту машину!» 
Робота над помилками 
«Якщо привчати до режиму виходить лише через ультиматум, задійте гру, — пропонує Оксана Лисикова. — Наприклад, суп — це море, де плавають кораблики-овочі. Ваш «маленький кит» охоче їх проковтне». 


Помилка 7. Шантаж любов’ю 
Що кажуть дорослі 
«Я тебе такого не люблю!»; «Ну і хто з таким замурзаним буде дружити?»; «Не слухатимешся — любити не буду!» 
…і чому цього не можна говорити 


Ще жодного малюка ці фрази не змусили поводитися добре. «Навпаки, дитина починає відчувати сильний страх і розгубленість, — пояснює психолог. — І намагається повернути мамин інтерес будь-якими доступними способами, тобто капризами та істериками. Адже дитина підсвідомо відчуває, що любов мами або її відсутність для неї — питання виживання, тут уже не до добрих манер!» Не кажучи про те, що шантаж любов’ю може призвести до низької самооцінки на довгі роки: малюк запам’ятає, що сам по собі він на любов не заслуговує, ну хіба тільки якщо буде виконувати всі побажання оточуючих. 


Робота над помилками 


Найважливіше для мам «граматичне» правило: стосовно малюка слово «люблю» із часткою «не» не вживається. Винятків із правила немає. 


Джерело: econet.ru