ДИСЛЕКСІЯ: ЯК ПІДТРИМАТИ ДИТИНУ
Усім людям відкривається величезний світ можливостей, але тим, у кого є особливі потреби, необхідна додаткова підтримка. Щоб її вчасно та правильно надати, треба знати, з якою проблемою боротися. Спеціалісти програми «Рінат Ахметов – Дітям. Сирітству – ні!» рекомендують батькам, опікунам, прийомним батькам та педагогам звернутися до рекомендацій психолога Ганни Шокіної, що допоможе розпізнати у дитини дислексію та допомогти їй.
Що це таке і як цьому зарадити
Дислексія — проблема, що зумовлює специфічні труднощі в навчанні та проявляються в порушенні писемного мовлення, почерку та в засвоєнні знань. Проте люди, які мають цей недолік, дуже добре можуть його компенсувати за допомогою своєї розвинутої правої півкулі. Вони звертають увагу на такі речі, які інші не помічають. Протягом багатьох століть людей, котрі є носіями цього недугу, вважали хворими та нездібними, а тому їм часто не давали можливості розкрити свої таланти. Завдяки інклюзії, що активно впроваджується в повсякденне життя суспільства, люди з дислексією увійшли в одну суспільну ланку з оточуючими і отримали можливість досягти задуманого.
Дислексія — не хвороба
Якщо вашій дитині не поставлений діагноз «затримка психомовного розвитку» або інший неврологічний діагноз, то дислексію слід розглядати як порушення роботи між правою і лівою півкулею. Причини виникнення дислексії можуть бути генетичні, перинатальні, постнатальні, соціальні (різномовне оточення, мінімальне спілкування з дитиною або низький мовної рівень оточуючих дитини людей) Мозок дислектиків «бачить» букви по-іншому, ніби в дзеркальному відображенні, і для того, щоб їх «перевернути» і правильно прочитати, необхідно витратити додатковий час, увагу, енергію. При цьому у дитини прекрасно збережений інтелект і слух. Починає проявлятися дислексія при оволодінні дитиною навичок письма, читання, рахунку.
Ознаки того, що у дитини дислексія:
— переставляє букви при читанні;
— читає повільно, з помилками, намагається вгадувати слова за першими літерами;
— дезорієнтація при читанні (не розуміє, де зупинилися, читаючи в минулий раз);
— не розуміє фразу, яку тільки що прочитав;
— насилу переказує прочитане; при цьому сам може цікаво і захоплено розповісти будь-яку історію;
— коли пише, робить безліч помилок, навіть при списуванні тексту;
— коли пише, пропускає і переставляє літери;
— заучування правил орфографії ніяк не поліпшують якість письма;
— може написати слово правильно, а поруч те ж саме слово неправильно;
— існують проблеми з почерком.
Необхідна допомога
Звернутися необхідно насамперед до невролога. Також необхідно відвідати логопеда-дефектолога і для подальшої корекції потрібна робота з нейропсихологом і нейролінгвістом.
Підтримка
Підтримати дитину обов’язково потрібно! Спробуйте пояснити, що його мозок — унікальний і сприймає букви та цифри інакше, ніж звичайні люди. І досить часто це ознака обдарованих, творчих людей. При виборі книг, орієнтуйтеся на яскраві картинки і на те, що цікаво саме дитині, читайте разом з нею. Завдання батьків — максимально успішно адаптувати дитину в соціумі, розкрити її найкращі, сильні сторони. Оскільки самим батькам знадобиться багато сил, терпіння і самопідтримки, не соромтеся самостійно відвідати психолога і знайти в собі необхідний ресурс.
Поради для вчителів
Батьки повинні обов’язково поінформувати вчителів, що у дитини дислексія. З психологічних рекомендацій вчителям будуть актуальні такі:
— знайти повністю індивідуальний підхід до дитини з дислексією;
— не змушувати читати і писати перед класом, щоб уникнути психологічної травматизації дитини;
— уникати надмірної фіксації на його «помилки», менше виправляти червоною ручкою; можливо, замість цього варто придумати індивідуальну систему заохочень;
— робити акцент на сильних сторонах і талантах дитини.