Чи можна влаштувати дитину у прийомну сім’ю з іншої області?
Спеціалістам Фонду Ріната Ахметова щодня надходять десятки звернень прийомних батьків стосовно програми «Сирітству – ні!». Майбутніх батьків хвилює одне й те ж злободенне питання: чи можна влаштувати дитину у прийомну сім’ю з іншої області? Тому ми підготували роз’яснення з цієї теми.
У Постанові Кабінету Міністрів України від 26.04.2002 № 565 «Положення про прийомну сім'ю», що регламентує порядок створення прийомної сім’ї, сказано, що орган, який прийняв рішення про утворення прийомної сім’ї, несе відповідальність за її функціонування відповідно до законодавства.
На підставі рішення про утворення прийомної сім'ї між прийомними батьками та органом, який прийняв рішення про її утворення, укладається договір про влаштування дітей до прийомної сім'ї на виховання та спільне проживання.
Отже, служби у справах дітей, на обліку яких перебувають прийомні сім’ї, забезпечують влаштування дітей, котрі перебувають на обліку у своєму регіоні до прийомних сімей, які курирують. Відповідно до цієї тези функціонування прийомної сім’ї обмежене територіально.
Дехто з прийомних батьків обурюється, аргументуючи тим, що дитина незалежно від місця перебування має право на виховання у сім’ї. З моральної точки зору це так. Проте як пояснюють працівники органів опіки та піклування, влаштування дітей у прийомну сім’ю, яка функціонує в іншому регіоні, не є доцільним, тому що це тимчасова форма влаштування дитини в родину, за якої вона не втрачає шансів на усиновлення, а отже з обліку не знімається. Іншою причиною може бути ситуація, коли дитина не має статусу сироти або позбавленої батьківського піклування, бо батьки перебувають у місцях позбавлення волі, і тому вона не може бути передана на виховання в іншу область.