6 ФРАЗ, ЩО ДОПОМОЖУТЬ ПОМИРИТИСЯ З ДИТИНОЮ ПІСЛЯ СВАРКИ
Коли дитина погано поводиться, впадає в істерику або просто вередує, батьки можуть відчувати роздратованість чи обурення. Перша реакція – гнів, а потім крик. Це згодом дорослі можуть проаналізувати ситуацію й зрозуміти, що могли б вчинити інакше, не кричати, не присоромлювати дитину, а знайти підхід до неї.
Якщо ситуація виходить з-під контролю, батькам насамперед треба пам’ятати, що це стрес для всіх: і для них, і для дитини. Але дитина, на відміну від дорослого, не може впоратися з ним самостійно. Тому чекати від малюка першого кроку або вдавати, що нічого не сталося, неправильне рішення. Навіть коли дитина відштовхує батьків, мама чи тато повинні допомогти їй справитися з негативними емоціями.
Як це зробити, якщо самих батьків поглинула образа? Поспівчувати дитині. Вона зараз наодинці з почуттями, що її розривають, їй здається, що вона не варта любові, а мама така далека й сувора в цю хвилину. Що можна зробити, аби згладити ситуацію? Спеціалісти програми «Сирітству – ні!» Фонду Ріната Ахметова рекомендують використати хоча б кілька з нижченаведених фраз, щоб налагодити контакт із дитиною.
1. Треба підійти до дитини, присісти, аби ваші очі були на рівні її очей та сказати: «Я розлютилася». Не треба приховувати свої почуття, не слід звинувачувати дитину в тому, що вам погано. Досить сказати про те, що ви відчуваєте. Поясніть, що засмутилися не через неї, а через її вчинок.
2. Поцікавтеся, що зараз відчуває ваша дитина: «А як ти почуваєшся?» Нехай вона розповість про свої емоції, хай виговориться – і їй стане легше. Допоможіть сину чи доньці прожити цей момент.
3. Якщо ви повелися несправедливо стосовно до дитини або занадто бурхливо відреагували на якийсь її вчинок, треба вибачитися: «Пробач, будь ласка. Я шкодую, що кричала (кричав) на тебе».
4. Фраза «Що я можу для тебе зараз зробити?» покаже дитині, що ви, як і раніше, готові піклуватися про неї.
5. Ви любите дитину безумовно, частіше говоріть їй про це, особливо в ситуаціях, коли ви посварилися: «Я люблю тебе, навіть коли ти гніваєшся й ображаєшся на мене».
6. Обійми – це швидкий і легкий спосіб знизити рівень стресу й отримати порцію ендорфінів – гормонів щастя. Фраза «Хочу тебе обійняти» допоможе помиритися.