Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

5 ЛАЙФХАКІВ: ЯК ПОКРАЩИТИ СТОСУНКИ З ПІДЛІТКОМ

На тренінгу Фонду Ріната Ахметова «Їжачок-колючка: як подарувати підлітку тепло» наш експерт і практикуючий психолог Київського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Любов Лоріашвілі дала кілька порад, як покращити стосунки з підлітком.


«Як у дитини, так і в дорослого є велика потреба в прихильності, у бажанні бути потрібним, — каже психолог. — Потреба в прихильності реалізується через ніс, рот, вуха, руки, бажання бути потрібним. Вона може бути матеріальною та емоційною».


Матеріальна потреба в прихильності може реалізовуватись у вигляді:
 - приємних записочок від вас;
- голосових повідомлень або смс;
- улюблених продуктів, маленьких подарунків, сюрпризів. 
Не менш важлива реалізація емоційної потреби в прихильності. І в цьому допоможе: 
- похвала;
- підтримка прагнень до пошуку талантів. 


«Дітям важливо бути побаченими й почутими, — каже Любов Лоріашвілі. — Хваліть дитину, але не так: «Який ти молодець і розумниця», а конструктивніше: «Я бачу, як ти стараєшся і вчишся (щось робиш)». 


Підлітку дуже важливо, яке враження він справляє та як його приймають. Дівчатка освоюють косметику, хлопчики починають займатися спортом. Навіщо їм це все? Щоб сподобатись і не залишитися на самоті. Для цього ж діти навчаються: як не стати осміяними, як бути впевненими, що їх не обдурять. «Чому я маю відповідати, а чому не маю відповідати». («У нас усі хлопчики як хлопчики, а я от такий».) 


Усі діти хочуть розуміти, що вони можуть чогось досягти. У пошуках можуть захопитися діяльністю, яка нічого доброго їм не принесе. Або мріяти про професію мерчендайзера просто тому, що слово сподобалося, не знаючи суті. 


Вони шукають свої таланти. Не дивуйтесь запитанню: «Мамо, а в чому мій талант?». Будьте готові шукати відповіді чи запитання разом із дитиною. І підтримувати її на цьому шляху, тому що підлітки люблять знецінювати себе. 


Але й самі не знецінюйте досягнень дитини. Навіть якщо вони здаються не настільки значущими (наприклад, маючи спортивні досягнення, дитина раптом різко захоплюється малюванням). Важливо дати дитині зрозуміти, що сім’я підтримає її в будь-якому випадку. Коли вдома є правильно вибудована система підтримки, підліток менш травматично проходить етап свого дорослішання.