Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

«Запитай у лікаря» Фонду Ріната Ахметова: що таке long covid у підлітків

19.05.2021

Фонд Ріната Ахметова продовжує інформувати українців про новини боротьби з коронавірусом. Одним з гостей проєкту «Запитай у лікаря» став завідувач кафедри дитячих інфекційних захворювань НМУ ім. О.О. Богомольця, доктор медичних наук, професор, заслужений лікар України Сергій Крамарьов.


За словами експерта, особливо важким є перебіг COVID-19 у декількох дитячих і підліткових групах:
‒ Якщо говорити про коронавірус і вік небезпеки, то до групи ризику відносяться діти першого року життя. Крім того, важкі випадки описані у підлітків після 15 років.

Сергій Крамарьов також розповів, що часто коронавірус супроводжується депресіями та іншими психологічними порушеннями. У дітей цей процес проходить трохи інакше, ніж у дорослих, проте загроза існує.


‒ У дітей таких важких психічних розладів, як невроз і шизофренія я не зустрічав. Але вже описане таке захворювання, як постковідний синдром. За кордоном його називають long covid. Це означає, що, наприклад, через три місяці після одужання симптоми тривають або навіть виникають нові. Тобто людина може одужати, а через кілька місяців у неї проявляються симптоми коронавірусу. На жаль, у нашій країні цьому захворюванню у дітей приділяється мало уваги. Хоча в США є навіть окремі клініки з надання допомоги дітям з long covid, ‒ пояснив Сергій Крамарьов.


За його словами, до long covid найчастіше схильні діти шкільного віку, у яких виникають когнітивні порушення. Зокрема, дитина починає гірше запам'ятовувати, втрачає можливість раціонально думати і логічно формулювати свої думки. Дехто навіть перестає використовувати навички роботи з комп'ютером та іншими гаджетами.
‒ Таких дітей не можна перевантажувати ні фізично, ні емоційно, ні розумово. Тому що іноді у дітей, що перенесли ковід, можуть бути справжнісінькі зриви. У підлітків при цьому частішають депресивні стани. Тому це дуже серйозне захворювання, ‒ підкреслив лікар.


Професор Сергій Крамарьов ‒ 26 експерт проєкту «Запитай у лікаря». Ролики на діджитал-майданчиках Фонду вже подивилися більше 8 млн людей. Серед гостей трансляцій були такі фахівці, як кардіохірург, директор Інституту серця, професор Борис Тодуров; відомий педіатр країни Євген Комаровський; імунолог Центру громадського здоров'я МОЗ Олександр Заїка; психіатр, доктор медичних наук, професор Олег Чабан; президент Асоціації анестезіологів України Сергій Дубров та інші. Переглянути записи зустрічей із ними можна на сторінках Фонду Ріната Ахметова в Фейсбук і YouTube.


Крім того, Фонд Ріната Ахметова розпочав національну кампанію #ДякуємоМедикам. Розкажіть про лікаря, який врятував від коронавірусу вас або ваших близьких! Залиште історію його подвигу, щоб про неї дізналася вся країна! Детальніше https://akhmetovfoundation.org/thankyoudoctors