Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Як здобути українську освіту, перебуваючи на непідконтрольній території?

20.10.2016

Згідно з листом № 1/9–436 Міністерства освіти й науки України, школярі, які проживають на непідконтрольній території, можуть продовжити навчання на підконтрольній території за всіма наявними формами. Про це пише «Ресурсний центр для переселенців».

З огляду на ситуацію, яка загрожує життю і здоров’ю дітей, доцільним є їх зарахування саме на екстернатну або дистанційну форму навчання.

Згідно з пунктами 2.4 та 2.5 Положення про екстернат у загальноосвітніх навчальних закладах, керівники відповідних навчальних закладів за потреби можуть приймати рішення про зарахування екстернів на навчання у відповідному навчальному році без обмеження терміну подання заяв. Крім цього, пунктами 2.1, 4.1–4.7 Положення про дистанційну форму навчання визначено можливість організації навчально-виховного процесу з використанням технологій дистанційного навчання в будь-яких формах навчання, зокрема екстернатній.

Згідно з пунктом 60 Положення про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 року № 778, умовою зарахування учня старшої школи загальноосвітнього навчального закладу є надання документа про здобуту базову загальну середню освіту державного зразка.

У разі відсутності зазначеного документа про освіту або наявності «документів» про базову загальну середню освіту, виданих представниками ДНР, учні можуть бути зараховані тільки в основну школу. Такі учні можуть завершити освоєння навчальної програми 9 класу екстерном і якнайшвидше отримати відповідний документ про освіту і продовжити навчання в 10 класі за обраною формою навчання в тому ж навчальному році.

Алгоритм дій для учнів із непідконтрольних територій, яким необхідно отримати документ про освіту:

1. Виберіть базову школу, зручну для вас:

 • для Криму:

Державний навчальний заклад «Міжнародна українська школа» (http://ukrintschool.org.ua/)

Адреса: 01021 м. Київ, Кловський узвіз, 8

тел. / факс (38044) 253–85–58

e-mail: ukrintschool@ukr.net

 • Для Донбасу і Криму:

Школа екстернів (http://extern.kiev.ua/)

Адреса: 03127, м. Київ, Проспект Голосіївський (40-річчя Жовтня), 106/4,

тел. / факс: +38 (044) 257–10–28

e-mail: extern-school@ukr.net

Базова школа – це школа, визначена МОН як школа, яка готова прийняти дитину на екстернат (має відповідне технічне та навчально-методичне забезпечення). Вибрати школу потрібно з урахуванням того, що вам необхідно буде з дитиною приїжджати 1–2 рази на рік для атестації.

Важливо! Зараз ви маєте право звернутися в будь-яку школу в будь-якому регіоні України.

2. Будь ласка, повідомте про ваше рішення представнику адміністрації обраної школи.

3. Напишіть заяву на ім’я директора обраної школи з проханням зарахувати дитину на навчання у формі екстернату/дистанційно. Обов’язково вкажіть ваші контактні телефони та електронні адреси. До заяви додайте скан-копію свідоцтва про народження дитини і скани всіх документів про освіту, які маєте. Ви можете подати заяву в школу упродовж навчального року без обмеження термінів.

4. Чекайте повідомлення від адміністрації школи про зарахування й починайте навчання.

Вашу дитину зарахують у той клас, який відповідає рівню її знань (рівень визначається комісією навчального закладу).

Умовою зарахування учня старшої школи є надання документа про здобуту базову загальну середню освіту державного зразка. Для зарахування учнів в 11 клас також необхідно пройти оцінювання рівня навчальних досягнень за 10 клас.

5. Навчання здійснюється в екстернатній формі з елементами дистанційного навчання.

6. Після успішного закінчення навчання та складання державної підсумкової атестації (ДПА), на яку необхідно приїхати особисто, ви отримаєте документ про базову загальну середню освіту після 9 класу (свідоцтво) або про повну загальну середню освіту після 11 класу (атестат).

Одним із нововведень проведення у 2017 році зовнішнього незалежного оцінювання стане те, що результати ЗНО з трьох предметів (українська мова та література, математика або історія України, а також один навчальний предмет за вибором випускника) зараховуються як результати ДПА для випускників старшої школи.

7. ЗНО-2017

Реєстрація осіб для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні триватиме із 6 лютого до 17 березня 2017 року. Вносити зміни в реєстраційні дані учасники зовнішнього незалежного оцінювання зможуть до 31 березня 2017 року. Запрошення-перепустки для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні, у яких буде вказано час і місце проведення тестувань, буде розміщено на інформаційних сторінках учасників до 28 квітня 2017 року.

Графік проведення основної сесії ЗНО-2017:

 • українська мова та література – 23 травня,
 • іспанська мова – 25 травня,
 • німецьку мову – 25 травня,
 • французька мова – 25 травня,
 • англійська мова – 29 травня
 • математика – 31 травня,
 • історія України – 2 червня,
 • російську мову – 6 червня,
 • математика – 8 червня,
 • географія – 12 червня,
 • фізика – 14 червня,
 • хімія – 16 червня.

Графік проведення додаткової сесії зовнішнього незалежного оцінювання буде оприлюднено до 28 квітня 2017 року. Реєстрація для участі в додатковій сесії зовнішнього незалежного оцінювання окремих категорій осіб, які не мали можливості зареєструватися в основний період, триватиме з 3 до 19 травня 2017 року.

Документ про повну загальну середню освіту державного зразка видається тільки за умови виконання державного стандарту України