Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Як правильно реагувати на грубість підлітків?

25.02.2019

Впертість, зухвалість, самовпевненість, юнацький максималізм – у сім’ї підліток, з яким складно знайти спільну мову (неважливо то біологічна чи прийнята в сім’ю дитина). Дехто з опікунів і прийомних батьків не витримують такого психологічного навантаження – і дітей повертають в заклад. Спеціалісти Фонду Ріната Ахметова радять дорослим взяти до уваги запропоновану психологами модель поведінки батьків, аби нормалізувати стосунки з дитиною перехідного віку. 

У першу чергу говоріть з підлітком на рівних, не сюсюкайте і не пригнічуйте – дайте йому відчути свою важливість, значимість, щоб він не шукав інші способи отримати це відчуття. 

Радьтеся з ним частіше з різних сімейних питань – не виключено, що він запропонує яке-небудь свіже рішення та й грубити в такій ситуації нема жодної потреби, більше того, грубість тут буде виглядати по-дитячому. 

Коли ваша дитина грубить, відразу вкажіть їй на це, аби завжди знала, що перейшла межу. 

Не соромтеся роз’яснити їй, як правильно. Тільки спробуйте зробити це не у вигляді моралізаторства, а під час дружньої бесіди, ще краще – на власному прикладі. Зверніть увагу на те, як ви, дорослі, спілкуєтесь між собою в сім’ї. Недарма кажуть, що скільки б ми не вчили своїх дітей хорошим манерам, вони все одно будуть вести себе, як їхні батьки. 

Ніколи не вступайте в суперечки. Не треба демонстративно зітхати, знизувати плечима, показувати, що ви розсердилися. Як не треба і вмовляти, перестерігати, лаятися – така тактика ніколи не спрацьовує, лише посилює подібну поведінку. 

Як показують дослідження, діти-підлітки перестають грубити, коли бачать, що це… неефективно, аби привернути вашу увагу. Тому тримайтеся нейтрально, не відповідайте. Наприклад, дивіться відсторонено на що-небудь, а якщо не допомагає, закрийтеся в іншій кімнаті. Просто відмовтеся продовжувати розмову, поки син (дочка) грубить, і робіть так ЗАВЖДИ. 

Важливий момент: намагайтеся поправляти дитину, якщо вона неправильно і грубо поводиться, віч-на-віч, а не в присутності інших дорослих або підлітків. Інакше можете нарватися на ще більшу грубість. Пам’ятайте, що ваша дитина вже не маленька і болісно сприймає будь-яку критику на свою адресу, тим паче на людях! 

Заохочуйте шанобливу, правильну поведінку якомога частіше – це найпростіший спосіб домогтися бажаного. Адже згідно з дослідженнями, батьки підлітків в більшості випадків роблять навпаки: замість того, щоб звертати увагу на хороше, постійно вказують на погане. І тому як тільки ви побачите або почуєте, що ваш «грубіян» виявляє ввічливість або повагу, обов’язково похваліть його, оцініть його старання, навіть якщо не зовсім вийшло, але ви бачите, що він старався. Це йому сподобається! 

Джерело: dytpsyholog.com