Вивчаємо дитячий розвиток. Що потрібно дитині від 8 до 12 років - погляд Людмили Петрановської
Програма “Рінат Ахметов - Дітям. Сирітству - ні!” продовжує цикл матеріалів, у яких відомий дитячий психолог Людмила Петрановська розкаже - що потрібно дитині для розвитку на кожному з етапів її життя.
Давно відомо: щоб зрозуміти дитину, яку ви хочете взяти під опіку, чи усиновити, треба мати хоча б якийсь досвід та загальну підготовку з дитячої психології. Кожна гарна мама - це в першу чергу гарний психолог. А прийомна мама чи мама-усиновитель - це гарний супер психолог. Адже сироти, що пережили життєві негаразди, - це особлива, ускладнена категорія дітей. Під час спілкування з нашими користувачами, ми виявили, що деякі взагалі не мають ніякого досвіду виховання дітей. Тому крім того, щоб говорити про моменти депривації, синдром ФАС та інші складнощі, ми вирішили коротенько розповісти про загальні ази дитячого розвитку.
Початок- про вік від 0 до 7 років читайте тут:/news/vyvchaemo-dytyachyy-rozvytok-scho-potribno-dytyni-vid-0-do-3-rokiv-ta-vid-3-do-7-rokiv-poglyad-lyudmyly-petranovskoi
Дитина від 8 до 12 років
У цьому віці теж головним видом діяльності повинна бути гра. Але вона відрізняється від гри маленької дитини тим, що зараз - це вже гра за правилами. Саме така гра за правилами - найкращий спосіб соціалізації. Коли людина задіяна у загальних заходах і повинна виконувати правила, вона вчиться комунікації.
При якій діяльності відбувається необхідна соціалізація? Гра у класики, схованки, “козаки-розбійники”, футбол, волейбол тощо. У командних іграх діти вчаться координації власних дій з потребою команди. Вчаться домовлятися, вирішувати конфлікти, оперуючи правилами, а не бажанням: “Я так хочу!”, вчаться долати самих себе.
На жаль, у сучасних дітей від 8 до 12 майже немає такого простору для соціалізації. Вони займаються в школі, декілька годин виконують домашні завдання, ходять на додаткові заняття. Саме тому тієї важливої гри за правилами в них майже немає.
Але! Якщо ви подивитесь на дітей, яких хоча б на канікулах не примушують йти на якісь заняття, а дозволяють займається ВЛАСНОЮ справою, яка йому до вподоби, ви здивуєтеся! Ці діти, які у школі нічого не доводять до кінця, можуть багато годин на різні прийоми, трюки, незважаючи на втомленість та подряпини. Ми побачимо чудово мотивовану дитину, в якій є впертість, бажання довести справу до кінця, і щастя - коли все вийшло, а інші діти все це побачили та похвалили. Маючи власне бажання навчитися кататися на роликах, скейті, гіроскутері тощо, дитина виходить із зони, де вона все знає, у зону найближчого розвитку. Вона вчиться, пробує кожен раз, старається, вчиться у тих, хто це вже вміє, нарешті, досягає мети, і починає гарно їздити, стрибати тощо.
Підлітку потрібен час на САМОСТІЙНУ гру та ВЛАСНІ вподобання. Це - найцінніша діяльність періоду від 8 до 12 років.
(Про потреби дітей 13-17 років - у наступних публікаціях!)