Вивчаємо дитячий розвиток. Що потрібно дитині від 0 до 3 років та від 3 до 7 років - погляд Людмили Петрановської
Давно відомо: щоб зрозуміти дитину, яку ви хочете взяти під опіку, чи усиновити, треба мати хоча б якийсь досвід та загальну підготовку з дитячої психології.
Кожна гарна мама - це в першу чергу гарний психолог. А прийомна мама чи мама-усиновитель - це гарний супер психолог. Адже сироти, що пережили життєві негаразди, - це особлива, ускладнена категорія дітей.
Під час спілкування з нашими користувачами, ми виявили, що деякі взагалі не мають ніякого досвіду виховання дітей. Тому крім того, щоб говорити про моменти депривації, синдром ФАС та інші складнощі, ми вирішили коротенько розповісти про загальні ази дитячого розвитку.
Програма “Рінат Ахметов - Дітям. Сирітству - ні!” починає цикл матеріалів, у яких відомий дитячий психолог Людмила Петрановська розкаже - що потрібно дитині для розвитку на кожному з етапів її життя.
Дитина від 0 до 3 років
- Про те, щоб діти розвивалися, природа потурбувалась заздалегідь. Дитина взагалі націлена на розвиток. Головне - не зламати її несподіваними негативними вчинками, подіями. Розвиток дитини зазвичай порушують саме серйозні стреси - біль, голод, страх, самотність, покинутість. Якщо маля не відчуває серйозних стресів, то вона розвивається. Тобто, якщо малечу не ображати, з нею все буде гаразд. Головне для маленької дитини - це спілкування з родиною. А ще - різноманітне середовище навколо неї (щоб були різни побутові речі біля неї, різна поверхність, щоб було куди залізти, що дістати, до чого торкатися, смикати, зламати тощо). Більше цього дитині у віці до 3 років нічого не потрібно.
Дитина від 3 до 7 років
Гра з однолітками - основна діяльність від 3 до 7 років. У вільній рольовій грі дітки вчаться дуже важливим речам, що стають основою усього їхнього подальшого навчання. А саме - це присвоєння змісту речам, людям,та надання їм певних соціальних ролей. Коли дітки грають в сім’ю, то беруть, наприклад, якийсь клаптик, та кажуть - це глечик, беруть камінчики і кажуть, що це - картопля. Ділять між собою ролі: “я - мама”, “ти - тато”. Хтось готує вдома, хтось йде на роботу. Це - важливіші функції мозку для засвоєння усієї культури. Адже культура - це условність, надання певним предметам ролей. Це введення предметів, знаків, образів в роль. Якщо ми перестанемо це робити, культура зникне взагалі, буде лише буквальне сприйняття реальності.
Нажаль зараз значно звужується кількість рольової гри. А дитині треба БАГАТО часу на рольові ігри з однолітками. Замість цього дітей нагружають якимись заняттями, частіше тими, що йому зараз не потрібні. Тому при можливості треба максимально дати дитині погратися, а вже потім підключати інші елементи навчання.
(Читайте завтра - про розвиток дітей від 7 до 10 років)