Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Усиновлення під час війни. Чи можуть переміщені особи усиновити дитину? Коментар Людмили Волинець

07.03.2023

Програма “Рінат Ахметов - дітям. Сирітству - ні!” продовжує інформувати щодо нюансів процесу влаштування дітей в сім’ї під час війни.

Цього разу публікуємо відповідь експертки з питань усиновлення Людмили Волинець на питання користувачів: “Які нюанси усиновлення під час війни? Чи можуть переміщені особи усиновити дитину?”

Які нюанси усиновлення під час війни?

- Взагалі, міжнародна спільнота не рекомендує проводити усиновлення під час війни. Головна причина цього - поки тривають військові дії, в деяких випадках складно підтвердити щодо стану батьків дитини - чи вони зниклі, чи вони померли, чи перебувають у полоні. Без цього неможливо визначити статус дитини. Саме тому під час війни рекомендується дітей влаштовувати під опіку, у прийомні сім’ї, інколи на тимчасове влаштування, але не усиновлювати. Бо усиновлення немає зворотного зв’язку.

Але Україна, враховуючи велику кількість наших громадян, які бажають взяти дитину, все ж таки відновила національне усиновлення. Призупинене виключно міжнародне усиновлення. Більше щодо міжнародного усиновлення читати тут

Щодо національного усиновлення, то процес відновлено, але внесені кілька змін, які діють під час воєнного стану, такі як:

- усиновлення дитини відбувається за місцем евакуації дитини;

- термін дії документів усиновителів подовжено з 12 місяців до 18 місяців.

Більше щодо усиновлення під час війни читати тут

Чи мають права усиновлювати ВПО переміщенні особи?

Так, переміщені особи мають право усиновити. Якщо наприклад, жителі Херсону перемістилися у Львівську область, вони мають право усиновлювати дитину у Львівській області. Зараз все більше дітей усиновлюються за місцем їхньої евакуації або за місцем евакуації родини. І за підсумками минулого року, є достатня кількість усиновителів з числа внутрішньо переміщених осіб.

Єдине, згідно постанови №907, люди, що перемістилися з окупованих територій, або з територій, що зазнали значних руйнувань, можуть усиновити, але повинні перепідтвердити у службі у справах дітей за місцем їхнього переміщення:

- власні умови проживання;

- власні доходи.

Адже службі треба переконатися, що сім’я усиновителів має всі необхідні можливості для виховання дитини.

Тому всі, хто перемістився зі своїх домівок в іншу область України, можуть продовжити процес усиновлення. Для цього вони можуть звернутися до обласної або районної служби у справах дітей. Там згідно постанови №907 фахівці розкажуть, які документи треба донести (договір оренди, підтвердження доходів тощо), і вони зможуть продовжити процедуру усиновлення.

Тобто процедура національного усиновлення збережена, та усиновити дитину можна і переміщеним особам в тому числі. Тому бажаю успіху усім кандидатам, і знайти саме свою дитину!