Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

«Українські діти потребують сильних адвокатів», - Українська Мережа за Права Дитини

29.02.2016

Українська Мережа за Права Дитини запрошує до співпраці всі громадські організації у сфері захисту та забезпечення прав дітей.

На шляху до децентралізації Україні потрібно розвивати соціальні послуги на рівні громади. Особливо, коли йдеться про дітей та сім’ї з дітьми - на цьому сьогодні, 29 лютого, наголосили представники Української Мережі за Права Дитини.

Під час прес-конференції члени Мережі окреслили  проблеми роботи системи захисту прав українських дітей, представили власний досвід і закликали об’єднатися організації, що діють в інтересах дітей.

Юридично організація зареєстрована 5 січня 2016 року. Фактично ж об’єднання працює з червня 2014 року, коли в Україні почалися воєнні дії й порушили базові, життєво важливі права маленьких українців.

«Військові дії на Донбасі об’єднали українське суспільство в боротьбі за цілісність. Проте в будь-якому конфлікті дорослих, а особливо воєнному, страждають діти. Так само ми могли б об’єднатися заради дітей», - переконаний Андре Піддубни - виконавчий директор СЦ «Німецько-Польсько-Українське Товариство» в Україні.

За його спостереженнями в Україні, в порівнянні з Європою, немає ефективної організації й комунікації в громадському секторі сфери захисту прав дітей.

«Є багато організацій на папері, але на практиці їх немає. В 2014 році ми знайшли 200 організацій по Україні. Якщо порівняти з Німеччиною, то там – 60 000. Українським дітям потрібні сильні адвокати», - додав Піддубни.

«Права дітей порушуються в закладах інституційного догляду, в сім’ях, школах, діти втягуються у воєнний конфлікт», - підкреслила Дар'я Касьянова - голова правління «Української мережі за права дитини», керівник програм і проектів Фонду Ріната Ахметова.

За наявності дієвих громадських організацій в сфері захисту прав дітей, в країні немає юридичного регламенту і прозорих правил співпраці громадського та державного сектору в сфері соціальної політики.

«На сьогодні є монополія держави на роботу з дітьми-сиротами, дітьми, позбавленими батьківського піклування, з сім’ями у складних життєвих обставинах. В нас, як недержавних організацій, є досвід впровадження нових соціальних послуг та визначення потреб конкретної громади, є алгоритм дій, і ми не хочемо бути першими, ми хочемо бути ефективними», - зазначила Дар’я Касьянова.

Кожна організація, що представляє Мережу, протягом багатьох років успішно працює заради безпеки дітей, збереження біологічної сім’ї та захисту прав дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, бездоглядних дітей.

На разі представники Мережі беруть участь в обговореннях при комітетах Верховної Ради щодо адвокації інтересів дітей, працюють в експертній групі при Адміністрації Президента щодо деінституалізації  в Україні.

Зокрема, за ініціативи Мережі, прийнято Закон 936, який суттєво посилює захист прав дітей та адаптує законодавство в сфері дитинства до нинішніх умов.

«До сьогодні в Україні панувало законодавство, яке підтримувало дітей-сиріт, але не біологічні сім’ї з дітьми. Тому в інтернатах виховується лише 8 тисяч дітей-сиріт, а всі інші діти мають батьків. Новий закон подає право дитини на виховання в сім’ї як базове», - пояснює Зінаїда Кияниця - заступник директора МБО «Партнерство «Кожній дитині».

Члени Мережі підтримують еволюційну реформу інтернатного догляду дітей. Стратегія і пілотні проекти вже є.

 «Колишній Уряд нас слухав, але зберігав інтернатну систему, - згадує  початок деінституалізації Світлана Толстоухова - голова громадської організації «Ліга соціальних працівників України, - Не можна сказати, що нинішній Уряд нас не чує. У Верховній Раді нас чують і розуміють. За підтримки Світового банку, Уряду, Мінсоцполітики започатковано великий проект на 6 років. Його мета – трансформувати систему інтернатного догляду дітей».

Пілотні проекти реформування системи інтернатних закладів мають початися в Одеській, Дніпропетровській, Чернігівській, Київській областях та м. Київ.

Діяльність Мережі не передбачає головного чи підлеглого члена організації. Статут гарантує рівні права для всіх членів, незалежно від того, де вони зареєстровані – на національному рівні чи на рівні селищної ради. Голова правління вирішує організаційні питання, а функціонують за рахунок членських внесків.

Всіх, хто зацікавлений розбудовувати громадське суспільство дружнім до дитини, запрошують до співпраці. 

На разі членами об'єднання є структурний осередок «Німецько-Польсько-Українського товариства» в Україні; Міжнародна організація «Право на здоров’я»; Український фонд «Благополуччя дітей»; ВГО «Магнолія»; ГО «Ліга соціальних працівників України»; МБО "Партнерство "Кожній дитині"; Міжнародна організація «СОС Дитячі містечка»; Представництво благодійної організації «Надія і житло для дітей»; Фонд Ріната Ахметова.

Символічною є новина, мов зелене світло на подальшу роботу: напередодні Президент Петро Порошенко підписав  указ «Про сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні».

 

СИРІТСТВУ - НІ!