У Маріуполі презентували унікальну фотокнигу «Донбас і Мирні»
Фонд Ріната Ахметова 18 вересня презентував у Маріуполі унікальну фотокнигу «Донбас і Мирні».
«Донбас і Мирні» – це 11 історій Мирних жителів Краматорська, Бахмута, Авдіївки, Красногорівки, Пісків та інших населених пунктів, які опинилися в епіцентрі війни на Донбасі. Герої історій – люди похилого віку та діти, життя яких військові дії розділили на До й Після.
Презентація фотокниги відбулася у форматі публічних читань. Зі сцени історії Мирних були не просто прочитані, а прожиті акторами Маріупольського народного театру «Театроманія» й телеведучим Олегом Панютою. За словами режисера постанови Антона Тельбізова, він вперше зіткнувся з таким сильним і водночас складним матеріалом. Адже доля кожного героя – справжня драма, виною якої стала війна. Разом із тим, кожен герой – запальний приклад того, як малюки та дорослі всупереч усьому – голоду та пораненням – продовжують жити, любити, радіти.
За словами Романа Рубченка, директора Фонду Ріната Ахметова, Маріуполь обрано для читань невипадково, адже зараз місто стало, по суті, новим центром Донбасу й новим домом для десятків тисяч переселенців. Крім того, місто саме пережило страшні обстріли і знає, що таке війна, не з чуток. Одна з героїнь фотокниги – уродженка Маріуполя, шестирічна Мілана Абдурашитова. Взимку 2015 року, під час обстрілу мікрорайону Східний, загинула мама Мілани – вона накрила собою дочку. Дівчинка дивом вижила, але втратила ніжку.
«З початку збройного конфлікту Рінат Ахметов врятував понад мільйон людських життів на Донбасі. За чотири роки, які працює найбільша програма Фонду – Гуманітарний штаб, щодня нам телефонують, пишуть, розповідають свої історії люди, які живуть на лінії розмежування. Їхні слова леденять серце й нікого не залишають байдужим. Їм не можна не співпереживати й залишити непоміченими. Це історії простих людей, які треба розповісти. Книга «Донбас і Мирні» стала першою ластівкою в низці видань, які дадуть світу змогу почути ці історії. Там продовжують жити люди: діти та люди похилого віку, вчителі й медсестри, які щодня перебувають у дуже складних умовах. Їм страшно, боляче та важко, але вони виживають із надією на мир. Для того щоби цю надію почули інші, про неї треба говорити. Саме тому Фонд розповідає ці історії, видає книги, працює над тим, щоби якомога більше людей дізналися про людей, сильних духом і надією, які показують усім нам приклад стійкості», – сказав Роман Рубченко.
Він підкреслив, що Фонд Ріната Ахметова буде розповідати про долі жителів Донбасу якомога більшій кількості людей.
«Фонд буде робити це системно та планомірно – так, як працював усі ці роки. Важливо, щоб історії були не тільки розказані, а й почуті. Щоб у всій країні та Європі люди змогли відчути, що це за діти, пенсіонери, які живуть на лінії розмежування в таких складних умовах. І чому вони там продовжують жити. Важливо, щоби наші сучасники та майбутні покоління знали, що насправді відбувається і як виживають зараз Мирні, які стали мимовільними жертвами цієї війни», – зазначив Роман Рубченко.
Заступник міського голови Олександр Кочурін після презентації фотокниги зазначив: «Люди, які стали жертвами війни, – герої нашого часу. Про них нечасто говорять і їхні імена мало хто знає. Але за кожною людиною – своя історія боротьби та подолань. Маріуполь знає більш ніж 120 тисяч таких історій. Люди, які втратили колишнє життя, вмістивши весь свій побут у рюкзак, тікали від руйнувань і нескінченних вибухів. Для багатьох із них новим домом став Маріуполь. Я радий, що для десятків тисяч людей ми змогли перегорнути сторінку історії їхнього життя, де була війна, і відкрити новий розділ – у мирі та процвітанні. Маріуполь знає, що таке війна, і тому так цінує мир. Ця фотокнига наповнена голосами тисяч людей. І їхню історію має почути кожен».
Книга «Донбас і Мирні» раніше була презентована в Києві та Брюсселі, а також передана в міжнародні організації й посольства. Про неї вже знають далеко за межами України.
Презентація фотокниги відбулася напередодні Міжнародного дня Миру, який святкують 21 вересня.