Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Тиждень Мирних: у Маріуполі з'явилася унікальна арт-інсталяція

27.09.2021

Фонд Ріната Ахметова встановив у Маріуполі звукову арт-інсталяцію «Додому». Композиція розміщена в реконструйованому міському парку ім. М.О. Гурова в рамках Тижня Мирних.

– Головне завдання Тижня Мирних ‒ привернути увагу української та світової громадськості до долі мирних жителів Донбасу, чиї життя назавжди змінив збройний конфлікт. Маріуполь одним із перших прийняв на себе удар. Це місто біля моря не тільки стало ключовою точкою на карті допомоги Гуманітарного Штабу Фонду Ріната Ахметова, а й притулком, і новим домом для багатьох мирних жителів Донбасу. Фактично стало містком між минулим і сьогоденням, – розповіла Оксана Іщук, керівниця проєктів Фонду.

Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних», у рамках якого вже вчетверте проходить Тиждень Мирних, – це простір, де жителі Донбасу можуть вільно і без страху розповісти свою історію. Розповісти, щоб звільнитися від тягаря мовчання і дати можливість людям по всьому світу зрозуміти розумом і відчути серцем увесь біль Мирних. Мета Музею – до 2025 року зібрати 100 000 свідчень, з яких понад 5000 вже зібрано.

Як розповіла кураторка проєкту Катерина Рай, ключовий елемент композиції – це свого роду двері або портал. Вони символізують ту грань, яка розділила долі людей цілого регіону на «до» та «після».

– Це перехід від одного способу життя до іншого. Ми запрошуємо кожного пройти крізь нього і, можливо, відчути щось важливе для себе. А також згадати, осмислити події, що відбулися. Крім того, ця інсталяція – про важливість спілкування між собою, про те, як наші історії змінюють хід життя цілої країни, – підкреслила Катерина Рай.

Арт-інсталяція - це символ надії на повернення додому тих людей, яких озброєний конфлікт змусив покинути рідну землю. Навколо інсталяції висаджені троянди – символ міста Донецька. Композиція обладнана аудіосистемою, завдяки якій кожен бажаючий може почути історії жителів Донбасу, зібрані в Музеї «Голоси Мирних».

Заступник міського голови Сергій Захаров подякував за такий особливий для Маріуполя подарунок.

– Місто в перші роки конфлікту стало другою домівкою для більш ніж 100 000 переселенців. Більшість цих людей залишилися жити в Маріуполі. Ми не з чуток знаємо про те, яку допомогу новим маріупольцям надає Фонд Ріната Ахметова. Люди, які покинули свій дім, відчувають постійну підтримку. Дякую за це! – сказав Сергій Захаров.

Фонд Ріната Ахметова четвертий рік поспіль проводить Тиждень Мирних в Україні. Проєкт став подією загальнонаціонального масштабу. Цього року Тиждень Мирних проходить на підтримку Музею Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних».

У ході Тижня Мирних проводиться Всеукраїнський конкурс есе «Один день» для школярів, присвячений трагедії Мирних на Донбасі. Він реалізується в рамках співпраці між Фондом Ріната Ахметова та Інститутом модернізації змісту освіти Міністерства освіти і науки України (детальніше про проєкт тут).

Крім того, запущено Всеукраїнський онлайн-проєкт «Один-день2014», який проводиться Фондом спільно з «Медіа Групою Україна» і ФК «Шахтар». Фонд Ріната Ахметова закликає всіх на особистих сторінках у соціальних мережах розповісти свої історії, додавши хештеги #ОдинДень2014, #ГолосиМирних і #ФондРінатаАхметова. Фонд планує зібрати 1000 таких історій і випустити книгу (детальніше про проєкт тут).

Однією з головних подій Тижня Мирних стало створення Алей троянд у Вінниці й Харкові. Вони являють собою живий символ історій мирних жителів Донбасу, які вимушено стали внутрішніми переселенцями через війну на сході країни (детальніше про проєкт тут).