Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Спокій! Зберігаємо спокій! Починається навчальний рік. Частина 3

03.09.2019

Як навчити дитину мати владу над сильними негативними емоціями? Лайфхаки від психолога програми «Рінат Ахметов – Дітям»

З 2015 року Фонд реалізує проект «Мирне літо – дітям Донбасу», в рамках якого діти не лише відпочивають, а за допомогою спеціальних технік, розроблених психологами Фонду (арт-терапія, дихальні практики, релаксації, медитації) вчаться справлятися зі страхами, знижувати рівень тривоги, долати сильні негативні емоції. Психолог програми «Рінат Ахметов – Дітям» Гелен Смоляк пропонує школярам і їхнім батькам кілька простих лайфхаків, як працювати з дитячими емоціями.

Раніше ми писали про те, що робити з дитячими страхами (https://akhmetovfoundation.org/news/spokiy-zberigaemo-spokiy-pochynaetsya-navchalnyy-rik-chastyna-1) та чи потрібно боятися смутку (https://akhmetovfoundation.org/news/spokiy-zberigaemo-spokiy-pochynaetsya-navchalnyy-rik-chastyna-2). Сьогодні поговоримо про дитячу злість.

Перш ніж вчити дитину керувати своїми емоціями, поясніть їй, що в людини не буває поганих і добрих почуттів – всі вони важливі та потрібні. Тому ні придушувати свої почуття, ні соромитися їх не можна. А ось навчитися керувати ними – потрібно обов’язково! Як це робити?

Злість: впізнати та знешкодити

Як і інші почуття, злість і гнів – нормальні людські емоції. Але ще злість, запевняють психологи, потужна енергія. Якщо її приховувати, вона може руйнувати зсередини, спричиняючи хвороби, втому та депресію.

Злість є різних видів. Від простого невдоволення, засмучення, досади до бурхливих обурення, гніву та люті. Цікаво, що часто злість мобілізує та мотивує діяти. Така злість допомагає обстоювати свої межі, захищати себе та свої цінності. І навіть перемагати в змаганнях. А ось у люті людина часто не здатна контролювати свою поведінку через занадто високий рівень адреналіну в крові. Тому важливо навчити дитину виражати її так, щоб не руйнувати себе та людей навколо.

Як злитися правильно?

Ви здивуєтеся, але перший крок на шляху до правильного вираження гніву – дозволити собі злитися. Другий – навчитися знаходити причину агресивності. Якщо вона проста, своє невдоволення потрібно проговорити. Наприклад, якщо хтось без дозволу взяв іграшку, потрібно спокійно сказати: «Це моя іграшка, я не дозволяв тобі її брати. Поверни її». Якщо ж причина серйозніша й розмовами проблему розв’язати не можна, психологи Фонду Ріната Ахметова пропонують кілька простих вправ для подолання гніву:

– Побити боксерську грушу або інший відповідний предмет (наприклад, подушку).

– Кидати м’яч у стіну, вкладаючи в кидки емоції, поки вони не вляжуться.

– Сильно кричати «ААААААААА», вкладаючи у звук усі емоції. У цій вправі можна використовувати пісні, але їх потрібно не співати, а саме «кричати».

– Енергійно м’яти руками пластилін, глину або будь-яку іншу тягучу речовину. Можна м’яти або рвати папір.

– На невеликих листочках паперу дуже швидко малювати свою злість (будь-які малюнки, можна просто каракулі), зганяючи на папері свій стан.

ДОВІДКА

Фонд Ріната Ахметова розробив спеціальну програму психологічної допомоги дітям, яку вивчили та схвалили в Міністерстві освіти та науки. Сьогодні ця методика використовується в багатьох навчальних закладах України. Психологи, які пройшли курс навчання, працювали в 11 областях України, зокрема й у постраждалих від обстрілів населених пунктах Донбасу. Вони надавали допомогу в дитячих садочках і школах, громадських закладах, лікарнях, укриттях, спеціалізованих психологічних центрах. Психологічну підтримку отримали приблизно 50 тисяч дітей.