Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Спокій! Зберігаємо спокій! Починається навчальний рік. Частина 2

02.09.2019

Як навчити дитину керувати сильними негативними емоціями? Лайфхаки від психолога програми «Рінат Ахметов – Дітям»

Психологи Фонду Ріната Ахметова продовжують розповідати про особливості дитячих емоцій та правила роботи з ними. Раніше ми писали про те, що робити з дитячими страхами (https://akhmetovfoundation.org/ru/news/spokiy-zberigaemo-spokiy-pochynaetsya-navchalnyy-rik-chastyna-1). Сьогодні поговоримо про дитячий смуток.

З 2015 року Фонд реалізує проект «Мирне літо – дітям Донбасу», у рамках якого діти не лише відпочивають, а за допомогою спеціальних технік, розроблених психологами Фонду (арт-терапія, дихальні практики, релаксації, медитації) вчаться справлятися зі страхами, знижувати рівень тривоги, долати сильні негативні емоції. Психолог програми «Рінат Ахметов – Дітям» Гелен Смоляк пропонує школярам і їхнім батькам кілька простих лайфхаків, як працювати з дитячими емоціями.

Що таке емоції?

Перш ніж вчити дитину керувати своїми емоціями, поясніть їй, що в людини не буває поганих і добрих почуттів – усі вони важливі та потрібні. Почуття й емоції допомагають зрозуміти, чого вона хоче, що її не влаштовує, що йде не так, як хотілося, і де зачаїлася небезпека.

Тому поясніть дитині кілька простих правил:

– дуже важливо вміти визначати, яке почуття чи емоцію вона переживає;

– у жодному разі не можна придушувати свої почуття й емоції;

– не треба відчувати провину чи сором за прояв будь-яких емоцій;

– потрібно вчитися володіти своїми емоціями.

Що таке дитячий смуток і чи потрібно з ним боротися?

Сумна дитина завжди турбує дорослих. Але сумувати корисно, кажуть психологи! Знаєте чому?

1. Смуток береже сили. Наприклад, він часто виникає після бурхливої радості, яка змушує дитину витрачати багато енергії. А смуток, навпаки, знижує фізичну та розумову активність, створюючи умови для відновлення організму. Тому, коли дитині сумно, не варто штучно намагатися підвищити настрій шоколадкою. Краще почитати книгу чи просто прогулятися на самоті.

2. Смуток усуває негатив. Дитина буде сумувати доти, поки не пробачить кривднику чи не відпустить ситуацію, яка її засмутила.

3. Смуток робить нас мудрішими. У спокійному стані, що супроводжує смуток, світ здається трохи інакшим, ніж зазвичай. А це може допомогти знайти несподівані вирішення різних життєвих проблем.

Іншими словами, якщо «сумувати правильно», то ця емоція може стати дуже корисною, впевнені психологи. Тому навчіть вашу дитину сумувати з користю.

У наступній публікації ми розповімо, як навчити дитину працювати зі злістю та гнівом.

ДОВІДКА

Фонд Ріната Ахметова розробив спеціальну програму психологічної допомоги дітям, яку вивчили та схвалили в Міністерстві освіти і науки. Сьогодні ця методика використовується в багатьох навчальних закладах країни. Психологи, які пройшли курс навчання, працювали в 11 областях України, зокрема й у постраждалих від обстрілів населених пунктах Донбасу. Вони надавали допомогу в дитячих садках і школах, громадських закладах, лікарнях, укриттях, спеціалізованих психологічних центрах. Психологічну підтримку дістали приблизно 50 тисяч дітей.