Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Спокій! Зберігаємо спокій! Починається навчальний рік. Частина 1

30.08.2019

Як навчити дитину керувати  сильними негативними емоціями? Лайфхаки від психолога програми «Рінат Ахметов – Дітям»

Через кілька днів почнеться новий навчальний рік. Це завжди напружена та нервова пора для школярів. Зробити цей період спокійним допоможе Фонд Ріната Ахметова, одним із пріоритетів якого є допомога дітям.

З 2015 року Фонд реалізує проект «Мирне літо – дітям Донбасу», у рамках якого діти не лише відпочивають, а за допомогою спеціальних технік, розроблених психологами Фонду (арт-терапія, дихальні практики, релаксації, медитації) вчаться справлятися зі страхами, знижувати рівень тривоги, долати сильні негативні емоції. Психолог програми «Рінат Ахметов – Дітям» Гелен Смоляк пропонує школярам і їхнім батькам кілька простих лайфхаків, як працювати з дитячими емоціями.

Перш ніж вчити дитину керувати своїми емоціями, поясніть їй, що в людини не буває поганих і добрих почуттів – усі вони важливі та потрібні. Тому ні придушувати свої почуття, ні соромитися їх не можна. А ось навчитися керувати ними потрібно обов’язково! Як це робити?

Що робити з дитячими страхами?

З різноманітними дитячими та дорослими страхами Фонд Ріната Ахметова стикнувся зі самого початку збройного конфлікту на Донбасі. Щоб допомагати долати дітям страхи, у 2014–2015 роках, з ініціативи Фонду, 250 найкращих українських психологів пройшли навчання за курсом «Травма війни».

Страх, кажуть психологи, дуже важливе відчуття, оскільки це прояв інстинкту самозбереження людини. Дитина має знати, що саме страх зробить її швидшою, сильнішою та допоможе уникнути реальної загрози для життя. Правила поведінки в разі виникнення страху:

• Глибоко вдихнути та видихнути кілька разів. Це допоможе швидко заспокоїтися та не панікувати.

• Якщо загроза очевидна (наприклад, злий собака) – бігти або ховатися.

• Звернутися по допомогу до дорослих.

Психологи Фонду Ріната Ахметова звертають особливу увагу батьків: коли якийсь страх у дитини виникає без причин і стає нав’язливим, це дуже небезпечно для здоров’я. Щоб побороти незрозумілі постійні страхи, говорить Гелен Смоляк, потрібно мати над ними владу. Як це зробити?

• Намалювати страх і знищити його у найприємніший для себе спосіб. Наприклад, порвати та викинути малюнок.

• Виліпити свій страх із глини, пластиліну, солоного тіста і так само, як у попередньому способі, розправитися з ним на свій розсуд.

• У разі сильних фобій обов’язково звернутися до фахівця, інакше дитина може захворіти фізично.

Психологи Фонду Ріната Ахметова також розповіли, як працювати з дитячою злістю та що робити з дитячим сумом. Не пропустіть публікації найближчим часом!

ДОВІДКА

Фонд Ріната Ахметова розробив спеціальну програму психологічної допомоги дітям, яку вивчили та схвалили в Міністерстві освіти та науки. Сьогодні ця методика використовується в багатьох навчальних закладах країни. Пройшовши курс навчання, психологи працювали в 11 областях України, зокрема  у постраждалих від обстрілів населених пунктах Донбасу. Вони надавали допомогу в дитячих садках і школах, громадських закладах, лікарнях, укриттях, спеціалізованих психологічних центрах. Психологічну підтримку дістали приблизно 50 тисяч дітей.